Ortadoğu Gazetesi

BIST
99,835
%-3,45
USD
5,7631
%5,50
EUR
6,5178
%4,74
Altın
244,0100
%6,04

Terörü bitirene kadar oradayız

GÜNDEM / 2018-06-12

 Terörü bitirene kadar oradayız

MİLLİ Savunma Bakanı Nurettin Canikli Anadolu Ajansı Editör Masası'nda soruları yantladı. Kuzey Irak'a yönelik başlatılan operasyonla ilgili değerlendirmelerde bulunan Canikli, "Bu operasyonlar çok daha önce planlandı. Seçimle ilgisi yok. Terörü tamamen ortadan kaldırana kadar Kuzey Irak'ta kalacağız'' dedi.

 

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Kandil'e düzenlenen hava harekatıyla ilgili ''Üs bölgelerindeki tahkimatlar belli bir aşamaya geldi, şimdi bir sonraki sürece geçiyoruz. Şimdiki hedefimiz daha farklı, şimdi orada terörü tamamen ortadan kaldırana kadar kalıcı olacağız. Kuzey Irak'ta kalacağız'' dedi. Canikli, "Bu operasyonlar çok daha önce planlandı. Seçimle ilgisi yok'' diye konuştu.

 

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, AA Editör Masası'nın konuğu oldu. Son yapılan Kandil operasyonunu değerlendiren Canikli, ''Bu bölgede üs bölgeleri oluşturuldu. Bu ilk defa yapıldı. Üs bölgeleri oluşturulmadan daha ileri noktalara bir seferlik uzun harekatlar yapmak teknik

açıdan sıkıntılı"  açıklaması yaptı.

 

 

 

 

 ''Güvenlik gerekçeleriyle ve hiçbir şekilde başka bir ülkenin toprak bütünlüğüne halel gelmeyecek şekilde ve geçici olarak, ama bu geçicilik bütün teröristler o bölgeden temizlenene ve o bölgeden bir tehdit olmaktan çıkana kadar devam edecek. Geçici operasyon yapıp dönmek değil'' diyen Canikli,  "Yılbaşından bugüne kadar 500'den fazla terörist Kuzey Irak'ta etkisiz hale getirildi.Son operasyon diğerlerinden farklı. Bir defa oradan çok ciddi olarak ülkemize bir saldırı gerçekleştiriliyor. Çok ciddi sızmalar söz konusu. Son derece dağlık bir arazi. Terörün, teröristlerin de kolayca hareket etmelerine imkan sağlayan bir yol, arazi şartları söz konusu'' diye konuştu.

 

 

"Kandil de dahil oradaki bütün terörist unsurlara yönelik yapılacak harekatta, İran'ın gerekli desteği vermesi noktasında çok açık bir şekilde konuya sıcak yaklaştıklarını ifade ettiler her ortamda" diyen Canikli, şunları söyledi: ''Görev tamamlanana kadar Türk Silahlı Kuvvetleri bütün hatlarıyla orada olmaya, kalmaya devam edecek."

 

 

KILIÇDAROĞLU VE İNCE'YE TEPKİ

"Kuzey Irak'tan teröristler devamlı saldırıyorlar. Bütün onlar ortadayken Sayın Kılıçdaroğlu'nun çıkıp bunu etkisizleştirmeye, itibarsızlaştırmaya yönelik, aslında teröristleri korumaya yönelik bir çaba içerisine girdiğini görüyoruz bir kez daha. Çok üzüntü verici bir hadise" diyen Canikli, CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin İsmail Metin Temel'le ilgili sözleriyle ilgili de ''Afrin'e girdiği için, teröristleri temizlediği için şimdi onun intikamı alınıyor"  açıklaması yaptı.

 

 

Canikli,  "YPG/PYD unsurları Münbiç'ten çıkarılacak. Bu işlemin askeri gözetimi, yürütülmesi Amerika ve Türk askerleri tarafından birlikte yapılacak"  açıklaması da yaptı. (AA)

Etiketler: