Ortadoğu Gazetesi

BIST
101,498
%-0,23
USD
5,3019
%0,00
EUR
6,0012
%-0,03
Altın
227,2910
%0,45
SON DAKİKA

TOFAŞ'ta da üretim durdu

OTOMOBİL / 2015-05-16

TOFAŞ'ta da üretim durdu

RENAULT'nun ardından Bursa'daki  TOFAŞ işçileri de fabrika önünde toplanarak ücretlerinin artırılması talebiyle eyleme başladı ve fabrikada üretim durdu. TOFAŞ fabrikası işçileri de OYAK Renault'daki arkadaşları gibi işverenin ek sözleşme yapmasını istiyor.

 

Bursa'da, ücretlerinin artırılması talebiyle iş bırakan Türk Otomobil Fabrikası A.Ş (TOFAŞ) çalışanları fabrika önünde eyleme başladı.

Bursa-Yalova karayolu 9. kilometrede faaliyet gösteren fabrikada, 4 bin 500 dolayında işçinin 16.00-24.00 vardiyası bitiminde tesislerin bahçesini terk etmemesiyle başlayan eyleme, diğer vardiyadaki işçiler de katıldı.

OYAK Renault fabrikasında çalışan işçilerin önceki gece yarısından itibaren üretimin durmasına neden oldukları eylemin ardından kentte kurulu olan TOFAŞ fabrikasında da işçiler eyleme başladı. Fabrikada üretim, söz konusu vardiyanın eyleme başlamasıyla durdu.

 

SENDİKAYA TEPKİ

Fabrikanın içinde ve bahçesinde eylemlerini sürdüren işçiler, haklarını savunmadığını iddia ettikleri Türk-İş'e bağlı Türk Metal Sendikası'nın yöneticileri aleyhine sık sık slogan atarak, tepkilerini dile getirdi.

Eylemci işçilerden Faruk Akkuş, grup adına yaptığı açıklamada, 8 yıldır TOFAŞ'ta çalıştığını ve Türk Metal Sendikası'nın 4 kere sözleşmesini gördüğünü söyledi.

Bu sözleşmelerde sendikanın, işçilerin haklarını savunmadığını öne süren Akkuş, şöyle konuştu:

 "En son başka bir firmayla yapılan toplu sözleşme sonucunda oradakilerle aramızda 500 lira gibi bir fark oluştu. Biz de bu farkın maaşlarımıza yansıtılması için eylem başlattık. 16.00'da başlayıp 24.00'te bitecek vardiya değişimi yapılmayarak iş bırakma eylemi başlatıldı. O saat itibariyle fabrikada üretim durdu. TOFAŞ'ta 4 bin 500 kişi çalışmaktayız. Bin 500 işçi fabrika içinde 3 bin işçi ise fabrika dışında eylemlerini sürdürmekte.

Yaklaşık 3 bin 500 işçi Türk Metal Sendikası'ndan istifa etti. Bunu yalanlayabilirler ama elimizde istifa etiğimize dair evrakımız mevcuttur."  Eylemlerine devam edeceklerini belirten Akkuş, "İşveren bizi muhatap olarak görmüyor ve biz de muhatabımız olmayan bir iş yerinin hakkımızı vereceğinden şüpheliyiz. İşveren içimizde seçeceğimiz temsilcilerimizle bundan sonra muhatap olmak zorundadır. Bizi muhatap olarak görene ve aradaki fark ücreti verilene kadar bu eylemlerimiz devam edecektir. Bir sonuç alana kadar buradan bir yere ayrılmayarak yerde, çimlerde yatacağız ama hakkımızı alacağız" diye konuştu.

RENAUL'DA DA EYLEME DEVAM KARARI

 Öte yandan Bursa'da, ücretlerinin artırılması talebiyle iş bırakan OYAK Renault fabrikası çalışanları da, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı iş müfettişleriyle görüşmelerinin ardından eylemi sürdürme kararı aldı. 

Personel sayısı 5 binden fazla olan tesisin bahçesinde eylemlerini sürdüren işçilere, OSB'deki başka fabrikalardan 500 dolayında kişi de destek veriyor.

Fabrikaya gelen iş müfettişleri, işçilerin aralarında seçtiği temsilcilerle yaklaşık bir saat görüştü.

Daha sonra arkadaşlarının yanına gelen temsilciler, müfettişlerin bu eylemin yasal olmadığını belirterek sonlandırmalarını istediğini, böyle yapmaları halinde belki de işverenle haklarının iyileştirilmesi bakımından uygun ortam sağlanabileceğini ifade ettiğini aktardı.

Bu işçiler, yaklaşık 24 saattir üretim yapılmadığından kendileri aleyhine tazminata neden olabilecek hukuki bir sonucun ortaya çıkabileceğinin de müfettişler tarafından söylendiğini dile getirdi.

Aralarında bir süre bu konuyu görüşen işçiler, eylemi sürdürmekte kararlı olduklarını ifade etti.  (AA)