Ortadoğu Gazetesi

BIST
99,677
%1,76
USD
5,3494
%0,18
EUR
6,0843
%0,34
Altın
220,9960
%0,19
SON DAKİKA

Turkcell hedef büyüttü

EKONOMİ / 2018-07-26

Turkcell hedef büyüttü

Dünyanın ilk dijital operatörü Turkcell, yılın ilk yarısını rekor gelir ile tamamladı. İkinci çeyrekte ilk defa 5 milyar lira ciroyu aşan Turkcell, gelirlerini geçen yıla göre yüzde 18 artırarak 9 milyar 867 milyon TL ile tüm zamanların en yüksek 6 aylık gelirine ulaştı.

 

2017'nin ilk yarısı ile karşılaştırıldığında FAVÖK yüzde 45,5 artışla 4 milyar 156 milyona ulaşarak, yeni bir rekora imza attı. 6 aylık net kâr ise 916 milyon TL oldu. Yılın ilk 6 ayında yüzde 18 büyüme ile çifte haneli olarak büyümeye devam ettiklerini belirten Turkcell CEO'su Kaan Terzioğlu son 2  yılda toplam yüzde 52 büyüme ile dünyanın en hızlı büyüyen operötörü olduklarını söyledi.

 

Dijital ürün ve servislerin büyümenin motoru olduğunu dile getiren Terzioğlu, BiP, fizy, dergilik, Upcall ve lifebox gibi  dijital servislerinin indirilme sayısının haziran sonu itibariyle 106 milyonu geçtiğini; BiP, fizy ve lifebox'ın ardından Dergilik, Yaani ve Paycell'de de 5'er milyon barajının aşıldığını kaydetti. Terzioğlu, "Her çeyrekte olduğu gibi bu çeyrekte de dijital servislerimizi geliştirmeye, yeni özelliklerle ayrıştırmaya devam ettik. Örneğin cepten iletişime yön veren BiP üzerinden tek telefonda iki farklı numara kullanabilmeyi mümkün hale getirdik.

 

Dergilik uygulamamızda sekiz yüzü aşkın yabancı yayını sunmaya başladık; indirilen yayın sayısı haziranda 5 milyonu aştı. Türkiye'nin arama motoru hayaliyle çıktığımız yolda Yaani'nin web versiyonu hizmete aldık, uygulamada ulaştığımız 5 milyon indirme sayısını kutladık. Milli ödeme platformumuz Paycell ise yepyeni bir arayüzle müşterilerimize hizmet vermeye başladı. Paycell'de kayıtlı kart sayısı 1,6 milyona ulaşırken mobil ödeme kullanıcılarının sayısı 5 milyonu aştı" dedi. Terzioğlu alının bu sonuçlarla birlikte Turkcell olarak 2018 yılı gelir büyüme hedefini yüzde 14 - 16 aralığından yüzde 16 - 18'e revize ettiklerini bildirdi.

 

2018 yılı ikinci çeyreğinde yeni müşteri kazanmaya devam ettiklerini ifade eden Terzioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Son bir yılda 950bin yeni abone ile toplam 37,6 milyon aboneye ulaştık. Bunun 34,8'ini ise mobil aboneler oluşturdu.  Fiber müşteri sayımız yıllık bazda 171 bin artışla 1,3 milyona ulaştı; bu hizmetle birlikte TV+ kullanan müşteri oranı yüzde 46,8 oldu" diye ekledi.

 

 

KİŞİYE ÖZEL TARİFE DÖNEMİNİ BAŞLATTI

Bugüne kadar birçok ilke imza atan Turkcell, dijital markası Lifecell ile kişiye özel tarife dönemine başlattı. Bundan böyle Lifecell müşterileri kendi uygulamalarını kendi seçme şansına sahip olacak. Mix, Süper Mix ve Mega Mix isimleriyle sunulan yeni tarifelerde, kullanıcılar paketlerinin içerisinde belirlenen konuşma, ses ve data içeriğinin yanında istedikleri uygulamalara kendileri karar verebilecek. Turkcell bunun için, Türkiye'de ve dünyada en çok kullanılan 30'a yakın uygulamadan oluşan bir havuz oluşturdu. Böylece müşteriler en çok sevdikleri ve kullandıkları uygulamaları paketlerindeki internetlerini harcamadan kullanabilecek. Bunun yanında paketlerde Turkcell uygulamaları BiP, fizy, Lifebox, TV+  Dergilik, ve Yaani de özel datalarıyla yer alıyor.

Tarifelerden faturalı, faturasız tüm bireysel Turkcell müşterileri faydalanabiliyor. 

Uygulama havuzunda Akbank Direkt, Alkislarlayasiyorum.com, Apple Music, BluTv, CEPTETEB, Döviz.com, Facebook, Fenomen+, Garanti Cep, Instagram, İşCep, İzlesene.com, Migros Sanal Market, PowerFm, Pratik Borsa, Sahibinden, Sinemalar.com, Spotify, Twitter, Whatsapp, Yandex, Yapı Kredi, Youtube yer alıyor.

 

Ayrıca Turkcell mağazalarında da kişiye özel tekliflerde bulunacak. Bunun için yapay zekadan yararlanan Turkcell 50 mağaza ile başladığı uygulamayı ay sonuna kadar tüm mağalarında uygulamaya koyacak.

 

"TÜRKİYE'NİN KAZANDIĞI YERDE BİZİM KAYBETME İHTİMALİMİZ YOK"

 

Son dönemde Turkcell yönetiminde yaşanan değişikliklere ilişkin konuşan Kaan Terzioğlu, "Yönetim Kurulu Üyemiz Bekir Pakdemirli'nin Tarım ve Orman Bakanı olması bizleri gururlandırmıştır. Ayrıca 2 yıldır Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak şirketimizde başarı ile görev alan Bülent Aksu, artık Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde görev alacak. Bu görevlendirmelerin ülkemiz için bir kez daha hayırlı olmasını diliyorum. Biliyorum ki Türkiye'nin kazandığı yerde bizim kaybetme ihtimalimiz yok." 

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU / İstanbul