Ortadoğu Gazetesi

BIST
99,835
%-3,45
USD
5,7631
%5,50
EUR
6,5178
%4,74
Altın
244,0100
%6,04

Türkiye ile ABD arasında 3'lü mekanizma

GÜNDEM / 2018-02-19

Türkiye ile ABD arasında 3'lü mekanizma

Başbakan Binali Yıldırım, ABD ile yürütülen temasların 3'lü mekanizma ile işleyeceğini söyledi. Yıldırım, savunma ve dışişleri bakanlarının kendi aralarında, istihbarat başkanlarının da kendi aralarında çalışacağını belirtti.

 

Fırat'ın doğusu-batısı diye bir pazarlık olmayacağını belirten ve  Menbiç'in, atılması gereken bir adım olduğunun altını çizen yıldırım 'Tehdit neredeyse biz orada olacağız. Gittikleri yere kadar askerimiz enselerinde olacak ve gereğini yapacaktır" şeklinde konuştu.

 

 

 Almanya temaslarının ardından Türkiye'yi dönerken uçakta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Yıldırım, Almanya Başbakanı Angela Merkel'e de Türkiye'nin iadesini istediği FETÖ üyelerinin listesini iletti.

 

Başbakan Binali Yıldırım, Almanya temaslarının ardından Türkiye'yi dönerken uçakta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

 

"ABD ile temaslarda ortak mekanizma üçlü olacak" diyen Başbakan şöyle konuştu: "Savunma bakanları, dişişleri bakanları kendi aralarında, istihbarat teşkilatının başkanları da kendi aralarında yakın çalışacaklar. Bu konunun detaylarını, ilgili bakanlarımızla yapacağımız bir koordinasyon içinde, bu görüşmenin içeriğini de gördükten sonra ele alacağız."

 

MENBİÇ VURGUSU

Fırat'ın doğusu-batısı diye bir pazarlık olmayacağını belirten Yıldıırm, Menbiç'in, atılması gereken bir adım olduğunun altını çizdi. 

 

Yıldırım, "Bizim orta ve uzun vadede ne Irak, ne de Suriye topraklarında Türkiye'ye karşı bir terör oluşumunun var olmasına ve yaşamasına asla müsamahamız olmaz. Fırat'ın doğusu-batısı diye bir pazarlığımız da olmaz. Tehdit neredeyse biz orada olacağız. Gittikleri yere kadar askerimiz enselerinde olacak ve gereğini yapacaktır" şeklinde konuştu.

 

''BUNLAR SIZMA TERÖRİST"

Başbakan, terör örgütü PKK'nın bölgede isim değiştirme taktiğine dikkat çekti ve şunları söyledi: "Şimdi artık orada PKK ismi eskidi. Bir çok ülkede terör örgütü olarak tanındı. Şimdi bir taktik yapıyorlar. Demokratik oluşum filan... Biz bunları biliyoruz, hangi kılığa girerlerse girsinler bunlar sızma terörist."

 

 

IRAK'LA TÜRKİYE ARASINDA YENİ SINIR KAPISI

Yıldırım, Almanya'da, Irak Başbakanı Haydar El Ibadi ile görüşmesinde iki ülke arasında yeni bir sınır kapısı açılması konusunda mutabık kalındığını söyledi.

 

 

MERKEL'E DE TÜRKİYE'NİN İADESİNİ İSTEDİĞİ FETÖ ÜYELERİNİN LİSTESİ VERİLDİ

Başbakan, Almanya Başbakanı Angela Merkel'e de Türkiye'nin iadesini istediği FETÖ üyelerinin listesini iletti.

 

BAYKAL DÖNÜOYOR

Almanya'da hastanede tedavi gören Deniz Baykal'ı ziyaret etmek istediğini ancak doktorların enfeksiyon riski nedeniyle izin vermediğini belirten Başbakan, "Kızı ile görüştük. İyileşme var, yakın zamanda dönmeyi planlıyorlar" dedi.

 

 

Etiketler: