Ortadoğu Gazetesi

BIST
101,971
%0,00
USD
5,3179
%-0,11
EUR
6,0425
%0,06
Altın
229,4640
%0,05
SON DAKİKA

Twitter'a Koruma

BİLİM-TEKNOLOJİ / 2015-05-20

Twitter'a Koruma

Dünyanın en çok kullanıcı sayısına sahip ülkeler arasında 11.5 milyon kullanıcısıyla ilk sıralarda yer alan Türkiye, Twitter ismini marka olarak kullanmak isteyen Türk girişimcilerin başvurularını Türk Patent Enstitüsü tarafından "Marka hakkına haksız kullanım" gerekçesiyle geri çevirdi.  

 

Twitter markasını kullanarak Türk Patent Enstitüsüne başvuran birçok twitter uzantılı marka başvurularına TPE tarafından olumsuz yanıt veriliyor. Bugüne kadar twitter uzantılı marka başvurularına markanın korunması adına geri çeviren TPE, bu uygulamasıyla markaların haksız rekabet oluşturmasının önüne geçmiş oldu.

 

Konu ile ilgili olarak görüşlerini aldığımız Adres Patent Genel Müdür Yardımcısı Cumhur Abdullah Akbulut şöyle konuştu: "Twitter örneğinde de gördüğümüz gibi; Twitter markası tanınmış bir marka konumunda olduğu için markanın aynısı veya benzeri için farklı sektörlerde farklı kişilerce bugüne kadar onlarca marka tescil başvurusu yapıldı.

(örn: newtwitter, twitter life, twittercosmetic vs.) Başvuruları değerlendiren TPE, yapılan twitter uzantılı marka tescil başvurularını haksız rekabet ilkesine ters düştüğü için reddetti. Dolayısıyla bir markanın tanınmışlığından yararlanılmasına Türk Patent Enstitüsü doğal olarak izin vermedi. Markaların korunması olarak yorumladığımız bu adım diğer markalar içinde örnek teşkil edecektir." şeklinde konuştu.