Ortadoğu Gazetesi

BIST
102,715
%0,00
USD
5,2841
%0,15
EUR
5,9778
%0,26
Altın
224,9140
%0,31
SON DAKİKA

YAPTIRIMLAR ABD'Yİ DE VURUR

DÜNYA / 2018-07-28

 YAPTIRIMLAR ABD'Yİ DE VURUR

ABD Başkanı Trump ve Yardımcısı Pence'in,ABD'li papaz  Brunson'ın serbest bırakılmaması halinde Türkiye'ye yaptırım uygulanacağı tehdidinde bulunması, iki ülke arasındaki 20 milyar doları aşan dış ticaret hacmine sahip ekonomik ilişkileri gündeme getirdi 

 

ABD Başkanı Donald Trump ve yardımcısının FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla yargılanan ABD'li papaz Andrew Craig Brunson'ın serbest bırakılmaması halinde Türkiye'ye yaptırım uygulanacağı tehdidinde bulunmasının ardından iki ülke arasında  ipler gerilirken ticaret de gündeme geldi. Rakamlar, ABD'nin Türkiye'ye yaptırım uygulamaya kalkması halinde bunun Washington'a da pahalıya mal olacağını ortaya koyuyor.

 

RAKAMLARLA DURUM

 

ABD, 2017 verilerine göre Türkiye'nin en önemli beşinci ihraç pazarı konumunda yer alıyor. Söz konusu ülkeye ihracat, toplam ihracatın içindeki yüzde 5,5'lik bir payı oluşturuyor. Türkiye'nin ABD ile ticaretinde dış ticaret açığı son 3 yılda giderek düşerek, 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 22.4 azaldı ve 3.3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. ABD'ye ihracat 2017'de bir önceki yıla göre yüzde 30.7 artarak 8.7 milyar dolar seviyesine çıktı. 2017 yılında ABD'den ithalat bir önceki yıla göre yüzde 9.9 artış ile 11.9 milyar dolar oldu. Geçen yıl Türkiye ABD'nin ihracatında yüzde 0.6'lık payıyla 28'inci sırada yer aldı.

 

Türkiye'nin halihazırda ABD ile bir serbest ticaret anlaşması ya da tercihli ticaret düzenlemesi gibi, tek taraflı ya da karşılıklı ticaretteki gümrük vergilerinin kaldırılması ya da kademeli olarak düşürülmesini düzenleyen herhangi bir anlaşması bulunmuyor. Türk ihracatçıları ürünlerini ABD pazarına Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi üzerinden ulaştırıyor. Avrupa Birliği (AB) ile ABD arasında serbest ticaret anlaşması unsurunu da içeren kapsamlı bir Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) tesis edilmesine yönelik müzakereler Türkiye tarafından yakından izleniyor. ABD'nin Türkiye üzerinden Ortadoğu, Orta Asya ve Kuzey Afrika gibi gelişen pazarlara açılma olanağı, Türkiye'nin de ABD üzerinden Latin Amerika ve Kanada pazarlarına erişim imkanı bulunuyor.

 

 

 TİCARETTE EN BÜYÜK KALEMLER DEMİR ÇELİK ÜRÜNLERİ

 

Türkiye'den ABD'ye en çok demir-çelik ürünleri ile otomotiv aksam ve parçaları ihraç edilirken, tekstil ve hazır giyim, tarımsal ve gıda ürünleri, makine ve hava taşıtları ile bunların aksam ve parçaları satılan diğer önemli ürün grupları arasında yer alıyor.

 

Türkiye'nin ithal ettiği başlıca ürün grupları arasında da demir çelik ürünleri, hava taşıtları, uzay araçları, pamuk, turbojetler, yatlar, taşkömürü, dozlandırılmış ilaçlar başı çekiyor.

 

Bu sene ocak-nisan döneminde ABD'den uluslararası doğrudan yatırım sermaye girişi 120 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Geçen sene aynı dönemde bu rakam 20 milyon dolar düzeyindeydi.

 

ABD'DE TÜKETİCİ GÜVENİ TEMMUZDA GERİLEDİ

 

 Öte yandan ABD'de Michigan Üniversitesi Tüketici Güven Endeksi (UMICH), temmuzda 97,9'a gerilemesine karşın beklentiyi geride bıraktı.

Amerikalı tüketicilerin eğilimlerini ölçen Michigan Üniversitesi'nin nihai verilerine göre, UMICH, temmuz sonunda 97,9 değerini aldı. Haziranda 98,2 seviyesinde ölçülen endekse yönelik piyasa beklentisi 97,1 seviyesindeydi.

 

Raporda, Amerikalıların ekonomiye yönelik değerlendirmelerinin ticaret savaşının ekonomiye yönelik olumsuz etkileri nedeniyle kötüleştiği bildirildi.

 

Verilere göre, şu anki finansal koşullara yönelik güveni ölçen Mevcut Ekonomik Koşullar Endeksi temmuzda önceki aya kıyasla 116,5'ten 114,4'e geriledi. Tüketicilerin uzun vadeli öngörülerini yansıtan Beklentiler Endeksi ise 86,3'ten 87,3'e çıktı.