Ortadoğu Gazetesi

BIST
102,715
%0,57
USD
5,2786
%0,07
EUR
5,9640
%-0,09
Altın
224,2210
%0,69
SON DAKİKA

YAŞ üyeleri Anıtkabir'de

GÜNDEM / 2018-08-02

YAŞ üyeleri Anıtkabir'de

CUMHURBAŞKANLIĞI Hükümet Sistemi'ne geçilmesinin ardından yapılan ilk Yüksek Askeri Şura toplantısı öncesi YAŞ üyeleri,  Cumhurbaşkanı  Erdoğan başkanlığında Anıtkabir'i ziyaret etti. Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayanErdoğan, deftere şunları yazdı: "Bölgesel ve küresel düzeyde kritik gelişmeler yaşadığımız bir dönemde gerçekleştirdiğimiz toplantımızın FETÖ ve PKK başta olmak üzere milli güvenliğimizi tehdit eden tüm örgütlere karşımücadelede ülkemizi daha da güçlendireceğine inanıyorum."

 

 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçilmesinin ardından gerçekleştirilen ilk Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) toplantısı dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapıldı.

 

YAŞ ÜYELERİ ANITKABİR'DE 

Şûra  toplantısı öncesinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Şûra üyeleri Anıtkabir'i ziyaret etti.

 

YAŞ üyeleri, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki toplantı öncesi Anıtkabir'e geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Aslanlı Yol'un başındaki yerini almasının ardından Anıtkabir'deki tören başladı.

 

Erdoğan başkanlığında, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Adnan Özbal, Aslanlı Yol'dan geçerek, mozoleye çıktı.

 

Başkan Erdoğan'ın, ay yıldız motifli çelengi Atatürk'ün mozolesine bırakmasının ardından, saygı duruşunda bulunuldu.

 

Erdoğan başkanlığındaki heyet, mozoleye çıkan merdivenin önünde hatırafotoğrafı çektirdikten sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti.

 

Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayan Başkan Erdoğan, deftere şunları yazdı:

"Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk Yüksek Askeri Şûra toplantısının ülkemiz, milletimiz ve Türk Silahlı Kuvvetlerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bölgesel ve küresel düzeyde kritik gelişmeler yaşadığımız bir dönemde gerçekleştirdiğimiz toplantımızın FETÖ ve PKK başta olmak üzere milli güvenliğimizi tehdit eden tüm örgütlere karşı mücadelede ülkemizi daha da güçlendireceğine inanıyorum. Bu vesileyle Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha şükranla yad ediyor, ruhları şad olsun diyorum."

 

 

Anıtkabir ziyaretinin ardından da Şûra, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde toplandı. Erdoğan, Yüksek Askeri Şûra üyelerine akşam yemeği verdi.

 

Toplantıda albayların terfileri, görev sürelerinin uzatılması işlemlerinin yanısıra generallerin terfi ve atama dosyaları ele alındı.  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanısıra Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Yüksek Askeri Şûra'nın yeni üyeleri olarak toplantıya ilk kez katıldı. Hulusi Akar da daha önce Genelkurmay Başkanı olarak katıldığı Şûra'da bu kez Milli Savunma Bakanı göreviyle yer aldı. Orgeneral Yaşar Güler de ilk kez Genelkurmay Başkanı göreviyle toplantı masasında oldu. Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanan Orgeneral Ümit Dündar da ilk defa YAŞ'da görev yaptı.