Ortadoğu Gazetesi

BIST
98,455
%1,69
USD
5,3220
%-0,23
EUR
6,0504
%-0,56
Altın
219,3150
%-1,05

Yeni Havalimanı'ndan ilk uçuş Ankara, Azerbaycan ve KKTC'ye

EKONOMİ / 2018-07-14

Yeni Havalimanı'ndan ilk uçuş Ankara, Azerbaycan ve KKTC'ye

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, "THY'nin İstanbul Yeni Havalimanı'ndan ilk uçuşu yurt içinde Ankara, yurt dışında ise Azerbaycan ve KKTC'ye yapılacak." dedi.

 

Yeni Havalimanı'na taşınma süreci ile ilgili detayları açıklayan Ekşi, "İstanbul Yeni Havalimanı'na THY'nin  taşınma süreci 31 Ekim saat 02.00'de başlayacak. 800 TIR'lık taşınma 12 saat sürecek. Turkish Ground Services şirketi bin 600'e yakın eleman alacak. THY olarak biz de 3 bine yakın personel alacağız." dedi.

 

 

THY'nin kargo markası Turkish Cargo ile Çinli ZTO ve Hong Konglu PAL Air arasında ortak şirket eylül ayında kurulacağını ifade eden Ekşi, "2023 hedefleri doğrultusunda 4'ü kargo,  4 uçak siparişimiz bu yıl gelecek. 2019'da yeni nesil 41 uçağımız daha olacak." ifadelerini kullandı.

 

 

 

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi "THY'nin İstanbul Yeni Havalimanı'ndan ilk uçuşu yurt içinde Ankara, yurt dışında ise Azerbaycan ve KKTC'ye yapılacak." dedi.

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü  Bilal Ekşi, İstanbul Yeni Havalimanı'nda alanın büyümesine ve operasyonların  artmasına bağlı olarak yer hizmeti veren Turkish Ground Services şirketinin  yaklaşık bin 600, THY'nin de 3 bine yakın personel alacağını belirterek,  "Özellikle genç arkadaşlarımız, web sitelerini takip edip, kendilerine uyan iş  ilanlarına müracaatta bulunsun. Havacılık sektörünün çıtasını gençlerle  yükseltelim." dedi. 

 

Ekşi, AA muhabirine, Türkiye'nin milli markası Anadolu Ajansının (AA)  global alanda gösterdiği başarının kendilerini de mutlu ettiğini vurgulayarak,  THY Türkiye'ye yolcu taşırken, AA'nın da haber taşıdığını, ülkenin büyümesi için  iki markanın beraber çalıştığını söyledi.

 

İlk resmi uçuşun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 21  Haziran'da gerçekleştirildiği İstanbul Yeni Havalimanı ilk etabının 29 Ekim'de  düzenlenecek törenle hizmete alınacağını anımsatan Ekşi, THY'nin taşınma  sürecinin de 31 Ekim saat 02.00'de başlayacağını ve bunun 12 saat süreceğini  bildirdi. Ekşi, o süreçte THY ile birlikte kendilerine hizmet veren şirketlerin  de yeni havalimanına taşınmasının gerçekleşeceğine işaret ederek, "Taşınmada 800  tırlık operasyondan bahsediyoruz. Atatürk Havalimanı'ndan teçhizatlar alınacak ve  yeni havalimanına götürülecek. Bu 12 saatlik sürede ve öncesinde 120 uçağımız boş  olarak yeni havalimanına nakledilecek. Diğer uçaklarımız yurt dışından yolculu ve  yolcusuz olarak yeni havalimanına dönecek." diye konuştu.

 

İstanbul Yeni Havalimanı'nda 31 Ekim saat 14.00 itibarıyla THY'nin ilk  seferinin yapılacağını ifade eden Ekşi, "Yeni havalimanını heyecanla bekliyoruz.  Türkiye'nin havacılıktaki global iddiasını perçinleyen bir proje olacak. Yapımcı  firma, havalimanını 29 Ekim'e yetiştirmek için yoğun bir şekilde çalışıyor.  Testler devam ediyor." değerlendirmesinde bulundu.

 

İLK UÇUŞ YURT İÇİNDE ANKARA'YA, YURT DIŞINDA AZERBAYCAN VE KKTC'YE"

Söz konusu taşınma dolayısıyla yolcuların hiçbir mağduriyet  yaşamayacağının altını çizen Ekşi, THY'nin yeni havalimanından ilk uçuşunu yurt  içinde Ankara'ya, yurt dışında Azerbaycan ve KKTC'ye yapmasının planlandığını  dile getirdi.

 

Ekşi, yeni havalimanına taşınma sürecine ilişkin Ulaştırma ve Altyapı  Bakanlığı, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), THY, İstanbul Büyükşehir  Belediyesi ve diğer ilgili kurum ve kuruluşlarla periyodik toplantılar  yapıldığına dikkati çekerek, havalimanına ulaşım konusunda da yolcuların hiçbir  şekilde mağdur edilmeyeceğini kaydetti.

 

Havalimanına yolcuların toplu taşımayla sorunsuz ulaşacağını belirten  Ekşi, İstanbul'dan havalimanına gelecek yolculara ilişkin analiz yaptıklarını ve  hangi bölgeden, ne kadar yolcu geleceğini belirlediklerini, belediyenin de toplu  taşıma araç seferlerini buna göre koyacağını söyledi.

 

"SEKTÖRÜN ÇITASINI GENÇLERLE YÜKSELTELİM"

 

THY'nin, yeni havalimanındaki özel yolcu salonlarının yapımına  başladığını ifade eden Ekşi, mimari dizayn için uluslararası bir firmanın  çalıştığını bildirdi. Ekşi, yeni terminalde bunların yerlerinin teslimini  beklediklerine işaret ederek, inşaatı yapacak firmayı belirlediklerini ve 29  Ekim'de ana salonların hazır olacağını dile getirdi.

 

"İNSANLARIN VE BAGAJLARIN NASIL ARANACAĞINA DİKKAT EDİYORUZ"

Atatürk Havalimanı'ndan ABD'ye ve İngiltere'ye uçuşlara yönelik DHMİ  tarafından hizmete sunulan bagaj x-ray cihazlarının geçiş döneminde sıkıntıyı  atlatmada kullanıldığını anlatan Ekşi, uygulamaların nasıl yapılacağına ilişkin  mutabakata varıldığını ve bu cihazların artık ABD ve İngiltere uçak seferlerinde  kullanılmadığını söyledi.

 

"THY'NİN İKRAM ŞİRKETİ HAFTAYA BELLİ OLACAK"

Ekşi, THY olarak iştiraklerle bir araya gelerek, İstanbul Yeni  Havalimanı'nın hizmete girmesiyle farklı neler sunabilecekleri konusunda görüş  alışverişinde bulunduklarını vurgulayarak, şöyle konuştu:

 

"Yeni havalimanında THY'nin ikram hizmeti konusunda Singapur SATS  firması çok cazip teklifte bulundu. Biz de finansman açısından çok cazip olan bu  teklifi değerlendirerek, görüşmelere başladık. Turkish DO&CO ikram konusunda  ödüller almamızı sağlayan çok güzel bir şirketimiz."

Ekşi, ikramda yolcuların asla mağdur edilmeyeceğini, belli bir miktar  parayı oraya harcadıklarını ve bu vizyonun devam edeceğini kaydetti.

 

THY'nin, yolcusunu evine gelen bir misafir olarak kabul edip, evinde  olan en güzel şeyi ikram etme kültürüne sahip olduğunu vurgulayan Ekşi, bunun  yeni havalimanında da devam edeceğini dile getirdi.

 

"TURKİSH CARGO, ÇİN'DE ŞİRKETİ EYLÜL AYINDA KURACAK"

THY'nin kargo markası Turkish Cargo ile Çinli ekspres kargo devi ZTO  ve Hong Konglu PAL Air arasında Hong Kong merkezli ortak şirket kurulmasına  ilişkin iş birliği mutabakatının imzalandığına dikkati çeken Ekşi, THY Yönetim  Kurulu Başkanı İlker Aycı'nın girişimleriyle şirketin önünün açıldığını ve son  derece güzel bir iş birliği yapıldığını anlattı.

 

 

"TURKİSH CARGO'NUN AYRI ŞİRKET KURMASINA İLİŞKİN HENÜZ KARAR  VERİLMEDİ"

 

Turkish Cargo'nun ayrı bir şirket kuracağına ilişkin haberlere de  değinen Ekşi, THY'nin iş birimlerini yaparken dünyadaki gidişata baktığını,  iştiraklerin THY ana markasından çıktıklarında ve kendi işlerine  odaklandıklarında ne olacağı konusunu düşündüklerini söyledi.

 

"2019'DA '41 KERE MAŞALLAH' DİYECEĞİZ"

Ekşi, THY'nin 2003'ten bu yana sürekli büyüme eğrisi olduğuna dikkati  çekerek, şirketin bu süreçte ortalama yüzde 10'un üzerinde büyüdüğünü aktardı. 

Yeni tip uçaklarla daha az yakıtla daha uzak mesafelere  gidilebileceğinin altını çizen Ekşi, şunları kaydetti:

"Bu sene toplam 14 uçağımız gelecek. 2019'da ise '41 kere maşallah'  diyoruz, 41 tane uçak gelecek. Tabii filodan çıkacak uçaklarımız da olacak. 2019 yılında THY için '41 kere maşallah' diyeceğiz."

 

"ANADOLUJET'İN DURUMU STRATEJİ TOPLANTISINDA ELE ALINACAK"

Bu yıl Anadolujet'in kapasitesinin yüzde 10 artırıldığını belirten  Ekşi, Anadolu insanı tarafından benimsenen şirketin, bu stratejisinin devam  edeceğini vurguladı.

 

"TÜRKİYE HAVACILIKTA REKORLAR YILINA GİRİYOR"

Ekşi, geçen yıl THY'nin 1 milyar doların üzerinde rekor bir kar  açıkladığını ifade ederek, bu yılın altı ayında da yolcu sayısının yüzde 17,  kargo miktarının da yüzde 30 arttığını bildirdi.