Ortadoğu Gazetesi

BIST
99,835
%-3,45
USD
5,7631
%5,50
EUR
6,5178
%4,74
Altın
244,0100
%6,04

Yeni Kia Picanto Türkiye'de

OTOMOBİL / 2011-05-19

Yeni Kia Picanto Türkiye'de

Dünya prömiyeri geçtiğimiz aylarda Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı'nda gerçekleştirilen yeni Kia Picanto, şehir araçlarının oluşturduğu A segmentinin en iddialı araçlarından biri olarak Türkiye'de satışa sunuldu.  

Aracın İstanbul'da gerçekleşen lansmanına yerli-yabancı 100'den fazla gazeteci katıldı. 

Yeni Kia Picanto, 1,25 lt. benzinli motor, düz ve otomatik vites seçenekleri ile 28,300 TL'den başlayan fiyat etiketiyle Türk tüketicisiyle buluştu.

 

Yeni Kia Picanto lansmanı ile Kia markası için bir ilk de yaşandı. Kia Motors, yeni Kia Picanto'nun uluslararası test sürüşünü Türkiye'de gerçekleştirdi. 16 - 19 Mayıs tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleştirilen test sürüşüne Gürcistan, Azerbaycan, Ukrayna, Ermenistan, Kazakistan, Makedonya, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Suudi Arabistan, Suriye, Mısır, Tunus, Fas ve Cezayir'den 100'den fazla gazeteci katıldı.

 

Yeni Kia Picanto, segmentindeki rakiplerine kıyasla yüksek kaliteli pek çok premium özelliğini birarada sunarak segmentinin standartlarını bir üst seviyeye taşımayı amaçlıyor.

 

Yeni Kia Picanto görenlerde sağlamlık ve olgunluk hissi uyandıracak şekilde yeniden tasarlandı ve geliştirildi. Önceki modele kıyasla daha uzun gövdesi ve genişletilmiş dingil mesafesi ile yeni Picanto, yolcuları için son derece konforlu bir seyahat imkanı sunarken daha geniş bir bagaj kapasitesi de sağlıyor.

 

Birinci nesil Picanto, 2004 yılında piyasaya sürüldü ve geçen yedi yıl içerisinde tüm dünyada 1.1 milyonu aşan bir satış rakamına ulaşmayı başardı. Kia Picanto, Türkiye'de de satışa sunulduğu ilk günden beri büyük bir ilgi ile karşılanıyor. Kia Picanto, ülkemizde 2010 yılında A segmentindeki satışların % 21'ini oluşturdu ve yılı sınıfının lideri olarak kapattı. 2005, 2006 ve 2007 yıllarında da sınıfının en çok satan otomobili olan Kia Picanto'nun , yenilenen yüzüyle sınıfındaki en iddialı araçlardan biri olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

 

Daha geniş, daha şık ve daha akıcı tasarım

Son üç yıl içerisinde Kia ürün gamı, büyük bir tasarım dönüşümü geçirdi. "Klasik" tasarım anlayışından "moda yaratan" bir tasarım anlayışına yöneldi.

 

Bu süreç, Kia Soul ile başladı ve ayırt edici özellikleriyle ön plana çıkan Kia Venga ve sıra dışı tasarımıyla dikkat çeken yeni Kia Sportage ile devam etti. Picanto, Kia'nın bu heyecan verici ve şık ürün gamının en yeni üyesi olarak öne çıkıyor. Kia, en küçük modeli olan Picanto'nun en son versiyonunda cesur bir adım attı. Aracın "sevimli" ve "samimi" olarak tanımlanan karakteri, "olgun" ve "yakışıklı" gibi sıfatlarla tanımlanabilecek bir karaktere dönüştürüldü. Çarpıcı görünümü, etkileyici oranları ve dinamik tasarım dili ile araç, artık yoldan geçenlerin bakışlarını üzerine çekiyor.

 

Yeni formuyla Picanto, kendine güvenen ve olgun bir duruş sergileyerek segmentindeki diğer araçlardan ayrılıyor. Önden bakıldığında Picanto'nun ön yüzü, tıpkı ağabeyleri Venga ve Sportage gibi kendinden emin ve güçlü bir görünüme sahip olmanın yanı sıra, onlar gibi Kia imzası niteliğindeki "kaplan burnu" ızgara tasarımıyla da dikkat çekiyor. Oldukça alçak konumdaki ızgara açıklığıyla birleşen farlar ile araç, sportif ve eğimli bir görünüm sergiliyor.

 

Belirgin hatlar ve dinamik gövde çizgileriyle desteklenen bu çarpıcı ön yüz tasarımı, yeni Picanto'nun güçlü ve olgun yapısının altını çizerken, aracın gerçek bir "premium duruş" kazanmasını sağlıyor. Etek kısımları boyunca uzanan güçlü karakter çizgisi, aracın profiline dinamik bir görüntü katıyor ve dış kapı tutamaklarıyla mükemmel bir bütünlük oluşturuyor. Bu özellik, rakiplerinden farklı olarak yeni Picanto'nun tasarımında detaylara verilen önemin bir göstergesi olarak ön plana çıkıyor.

 

Yeni Kia Picanto, güncel moda anlayışını fonksiyonellikle mükemmel bir şekilde bir araya getiren güçlü, dengeli ve tutarlı bir tasarıma sahip.

 

Yeni 3.6 metre uzunluğundaki Picanto, daha şık olmanın yanı sıra oldukça pratik bir araç olma özelliğini de taşıyor. Yeni Kia Picanto'nun uzunluğu bir önceki nesil Picanto'ya kıyasla 60 mm, dingil mesafesi ise 15 mm artırıldı. Bu artışlar ve kabinde hayata geçirilen birtakım pratik çözümlerle aracın kabini genişletildi. Yolcuların rahatlıkla seyahat etmesi ve eşyaların kolayca taşınması için ön bacak mesafesi 29 mm genişletildi ve bagaj kapasitesi % 27 oranında artırılarak 200 litreye çıkarıldı.

 

Yakıt tasarrufu sunan verimli motorlar  

Avrupa'da satışa sunulan tüm yeni Picanto modellerinde oldukça verimli Kappa motorlar kullanılıyor. Tüm dünyada satışa sunulan Kia Picanto'da 3 farklı Kappa motoru kullanılıyor. Kia Picanto ülkemizde, 1,25 lt. benzinli motor ile satışa sunuluyor. 4 silindirli bu benzinli motor, 4000 dev/ dak'da maksimum 85 ps güç üretirken, 4000 dev / dak'da 121 Nm tork üretiyor. Aracın karma yakıt tüketimi 10 km'de 4,7 lt. olurken CO2 emisyonu ise 109 g/ km olarak belirlenmiş. 

Kore'de üretilen Kappa motorlar, çift CVVT (sürekli değişken valf zamanlaması), dökme alüminyum blok, ofset krankmili, bakım gerektirmeyen uzun ömürlü triger zinciri ve "arı kovanı" şeklindeki düşük sürtünmeli valf yayları gibi çok sayıda ortak özelliğe sahiptir.  

Araçta bulunan akıllı alternatör yönetim sistemi sayesinde aküye giden güç kontrol ediliyor. Bu sistem sayesinde, araç yavaşlarken ve rölantide çalışırken yakıt tüketimi ve emisyon değerleri düşürülüp performansı artırılmış oluyor.  

Sunduğu "büyük otomobil" konforu ile standartları yükseltiyor 

Yeni Picanto'nun sofistike kabini, müşterilere "büyük bir otomobil"den beklenen çok sayıda konfor ve kullanım özelliğini sunmayı başarıyor.  

Şıklık ve kullanışlılık gibi özellikler göz önünde bulundurularak yerleştirilen önemli kontrol düğmeleri, kabin genişliğini ve ferahlığını ön plana çıkaran tasarım unsurları ile aracın kabini, işlevsellik konusunda dış tasarım ile mükemmel bir bütünlük sağlıyor. Kalın çerçeveli iki kollu direksiyon simidi, Kia'nın imzasını taşıyan ve kolayca okunabilen "üç silindirli" gösterge paneli, Kia ürün gamında kullanılmaya başlanan yeni tasarım felsefesiyle örtüşüyor.  

Yeni Kia Picanto'da klima, elektrik kontrollü ve ısıtmalı yan aynalar, yolcu koltuğu altında muhafaza bölmesi, 14 inç alaşım jantlar, deri direksiyon simidi ve vites topuzu, direksiyondan kumandalı radyo, MP3 uyumlu CD çalar, AUX, iPod, USB bağlantısı, yol bilgisayarı, elektrikli ön ve arka camlar, ön ve arka sis farları gibi konfora yönelik özellikler sunuluyor. Araçta ayrıca standart olarak sunulan ekonomik sürüş tarzını destekleyen "vites değiştirme uyarısı" ve ekonomik sürüş modu ile sürücü, daha ekonomik bir kullanım doğrultusunda bilgilendiriliyor.  

Kia Picanto'da, kendi segmentindeki rakiplerinde bulunmayan pek çok önemli güvenlik ekipmanı stadart olarak sunuluyor. Ani yapılan frenlemelerde devreye giren acil fren sinyali ESS, sürücü, yolcu, yan ve perde olmak üzere toplam 6 adet hava yastığı, EBD destekli ABS fren sistemi, BAS fren destek sistemi gibi özellikler araçta sunulan güvenlik ekipmanlarından bazıları olarak öne çıkıyor. 

Etiketler: