Ortadoğu Gazetesi

BIST
102,715
%0,57
USD
5,2776
%0,00
EUR
5,9636
%0,11
Altın
224,2210
%0,69
SON DAKİKA

Yeniden yapılandırma için son gün salı

EKONOMİ / 2018-07-29

Yeniden yapılandırma için son gün salı

VERGİ ve Diğer Bazı  Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamındaki alacakların yapılandırılmasında son günlere girildi. Son başvuru tarihinin 31 Temmuz Salı olduğu yapılandırma imkanından yararlanmak isteyenler vergi dairelerine gitmeden, www.gib.gov.tr ile e-devlet  (www.turkiye.gov.tr)  üzerinden de müracaatta bulunabiliyor. Yığılma yaşanmaması için vatandaşların son günü beklemeden başvuruda bulunması önemli. 

 

YAPILANDIRMADAN yararlanan vatandaşlar, borç aslını ve üretici fiyat endeksi  oranları esas alınarak hesaplanan tutarı ödemesi halinde, gecikme faizini, zammını ve vergi cezalarını ödemeyecek. Vergi aslına bağlı olmayan cezaların yüzde 50'sinin ödenmesi durumunda da kalan yüzde 50'si  tahsil edilmeyecek. 

 

 

Kamuya olan barçların yeniden yapılandırılmasında başvuru süresi salı günü doluyor. Yapılandırmadan yararlanan vatandaşlar, borçlarının aslını üretici fiyat endeksi (ÜFE) oranları esas alınarak hesaplanan tutarda ödemeleri halinde, gecikme faizi ve zammı ile vergi cezalarını ödemeyecek. Vergi aslına bağlı olmayan cezaların yüzde 50'sinin ödenmesi durumunda da kalan yüzde 50'si  tahsil edilmeyecek

 

Vergi ve Diğer Bazı  Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamındaki alacakların yapılandırılmasında son günlere girildi. Son başvuru tarihinin 31 Temmuz Salı olduğu yapılandırma imkanından yararlanmak isteyenler vergi dairelerine gitmeden, www.gib.gov.tr ile e-devlet  (www.turkiye.gov.tr)  üzerinden de müracaatta bulunabiliyor. Yeniden yapılandırma başvuruları devam ederken, vatandaşların  haberlerinin olmadığı borçlarına da dikkat etmeleri gerekiyor. Mükellefler, devlete borcunun bulunup bulunmadığını "www.gib.gov.tr" den ya da Gelir İdaresi  Başkanlığı'nın (GİB) mobil uygulamasından sorgulayarak öğrenebiliyor. Yapılandırmadan yararlanan vatandaşlar, borç aslını ve üretici fiyat endeksi (ÜFE) oranları esas alınarak hesaplanan tutarı ödemesi halinde, gecikme faizini, zammını ve vergi cezalarını ödemeyecek. Vergi aslına bağlı olmayan cezaların yüzde 50'sinin ödenmesi durumunda da kalan yüzde 50'si  tahsil edilmeyecek. Vadesi 31 Aralık 2013'ten önce olan 100 lira ve altındaki borçlar ise  başvuru aranmadan silinecek.

 

 

PEŞİN ÖDEME AVANTAJI

 

Yapılandırma kapsamında başvuran ve peşin ödemeyi seçen mükellefler  neredeyse vergi borçlarının sadece anaparasını ödeyerek bu fırsattan  yararlanabilecek. Düzenlemeyle birikmiş vergi borçlarının varsa vergi ziyaı cezaları silinecek, hesaplanan gecikme faizi ve zamları ise ilgili dönemlerde  geçerli ÜFE aylık değişim oranları uygulanarak yeniden yapılandırılacak. Yapılandırılan borçların peşin 1 Ekim 2018'e kadar ödenmesi halinde,  hesaplanan ÜFE tutarından yüzde 90, idari para cezalarının aslından yüzde 25  indirim yapılacak.

 

TAKSİT FIRSATI DA VAR

 

Eylül ayında peşin ödeme yapamayan vatandaşlar, taksitle ödeme  seçeneğini kullanabilecek. Bu durumda da birinci taksiti ödedikten sonra ikinci  taksitin ödeme süresinde yani kasım ayında, kalan borcunun tamamını ödeyen  mükelleflere de indirim yapılacak. Bu kez Yİ-ÜFE tutarından yüzde 50, idari para  cezalarının aslından yüzde 12,5 indirim uygulanacak. Buna göre, ödemelerin peşin  veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde yapılması halinde, ödenecek tutarda  katsayı artışı olmayacak. Yapılandırılan borçlar, peşin ödemenin yanı sıra 2'şer aylık dönemler  halinde 6, 9, 12 veya 18 taksitle de ödenebilecek. Bu takdirde tercih edilen  ödeme süresine göre çeşitli oranlarda katsayı uygulanacak.

 

KREDİ KARTIYLA ÖDEME

 

Yapılandırılan borçların kredi kartıyla peşin ya da taksitle ödenmesi de mümkün olacak. Kredi kartıyla ödemeler, 'www.gib.gov.tr'de yer alan internet  vergi dairesinden gerçekleştirilecek. Kredi kartıyla ödeme yapıldığında, işlem tarihi itibarıyla borç ödenmiş olacak. Yapılandırmadan yararlanmak için ilk iki taksitin tam ve süresinde ödenmesi şart. Bir takvim yılında ikiden fazla taksitin süresinde ödenmemesi halinde, yapılandırma hakkı kaybedilecek.

 

Kanun kapsamında, 31 Mart ve öncesi döneme ait vergi, resim ve harç  borçları yer alıyor. Ayrıca, düzenlemeden, askerlik, seçim, nüfus, trafik idari, karayolları taşıma, otoyol ve köprülerden ihlalli geçiş para cezalarıyla Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından verilen para cezası borçları olanlar yararlanabiliyor. Vadesi 18 Mayıs'tan önce olan ecrimisil, kaynak kullanım  destekleme fonu, öğrenim kredisi, katkı kredisi alacakları ve haksız yere  yararlanılan destek ödemeleri gibi diğer kamu alacakları da kapsamda bulunuyor.

 

VARLIK BARIŞI

 

Kamuoyunda "varlık barışı" olarak bilinen düzenleme kapsamında, yurt  dışında bulunan varlıklar, 30 Kasım'a kadar banka veya aracı kurumlara  bildirilmesi halinde bildirim tarihinden itibaren 3 ay içinde Türkiye'ye getirilecek. Bu düzenlemeden 31 Temmuz'a kadar yararlanılması ve gerekli yükümlülüklerin yerine getirilmesi koşuluyla herhangi bir vergi de alınmayacak.

 

DİĞER VERGİ VE ÖDEMELER

 

Öte yandan, bu yıla ait motorlu taşıtlar vergisinin (MTV) 2. taksit  ödemesi ile geçen yıl elde edilen gelir unsurlarına ilişkin gelir vergisi 2'inci taksit ödemesi için de son gün 31 Temmuz olarak belirlendi. 7020 sayılı Bazı  Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun kapsamında yapılandırılan borçların 7'inci taksit ve 6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına  İlişkin Kanun kapsamında yapılandırılan borçların 9'uncu taksit ödeme süreleri de salı günü sona erecek.