Ortadoğu Gazetesi

BIST
103,186
%0,67
USD
5,3196
%0,06
EUR
6,0295
%-0,10
Altın
227,3210
%0,39
SON DAKİKA

Yoğun mesainin ardından ilk iş

DÜNYA / 2018-07-10

Yoğun mesainin ardından ilk iş

İlk resmi ziyareti için Azerbaycan'a giden, Erdoğan, Azerbaycan'da Şehitler Hıyabanı ve Türk Şehitliği'ni ziyaret etti, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından Zagulba Sarayı'nda resmi törenle karşılandı. Erdoğan- Aliyev görüşmesinde mükemmel düzeydeki ikili ilişkilerin ve işbirliğinin daha da ilerletilmesi için atılabilecek adımlar ele alındı, bölgesel ve uluslararası gelişmelere ilişkin görüş  alışverişinde bulunuldu. Bakü'deki temaslarının ardından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne geçen Erdoğan, bugün de, "NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı'na katılmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e gidecek.

 

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk resmi ziyareti için özel uçak "TUR" ile saat 09.10'da Azerbaycan'a gitti. Erdoğan'ı, Esenboğa Havalimanı'nda TBMM Geçici Başkanı Durmuş Yılmaz, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ankara Valisi Ercan Topaca ve bazı ilgililer uğurladı. 

 

 

Erdoğan'ı, Haydar Alivev Havalimanı'nda Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Yagub Eyyubov, Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Halef Halefov, Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim, Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral ve diğer ilgililer karşıladı. 

 

Erdoğan, Azerbaycan'da Şehitler Hıyabanı ve Türk Şehitliği'ni ziyaret etti, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından Zagulba Sarayı'nda resmi törenle karşılandı. Azerbaycan ziyareti vesilesiyle   Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev arasında gerçekleştirilen başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerde, mükemmel düzeydeki ikili ilişkilerin ve işbirliğinin daha da ilerletilmesi için atılabilecek adımlar ele alındı, bölgesel ve uluslararası gelişmelere ilişkin görüş  alışverişinde bulunuldu.

 

Azerbaycan'dan KKTC'ye geçen  Erdoğan, Lefkoşa Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda resmi törenle karşılandı.

 Erdoğan'ın, KKTC ziyaretinde  Mustafa Akıncı ve Başbakan Tufan Erhürman ile görüşmesinde, önümüzdeki dönemde Kıbrıs konusunda atılabilecek adımlara ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.

 

 

 

 

FUAT OKTAY VEKALET ETTİ

Erdoğan'ın Azerbaycan ve KKTC'ye ziyaretleri  dolayısıyla Cumhurbaşkanlığına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay vekalet etti. Cumhurbaşkanlığına, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın vekalet etmesine dair tezkere, Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlandı. Tezkereye göre, dün Erdoğan'ın Azerbaycan ve KKTC'ye ziyarette  bulunacağından dönüşüne kadar Cumhurbaşkanlığına Anayasa'nın 106. maddesi  uyarınca Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay vekalet etti.

 

 

 

YENİ KABİNEYLE İLK YURTDIŞI ZİRVE

Erdoğan, yemin edip göreve başlamasının ardından, "NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı"na katılarak  ilk yurt dışı temasına başlayacak.

Belçika'nın başkenti Brüksel'de, 11-12 Temmuz tarihlerinde "NATO  Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı" yapılacak ve zirve ilk kez NATO'nun yeni  karargah binasında gerçekleşecek.

 

Söz konusu zirve kapsamında Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump, Fransa  Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İngiltere Başbakanı Theresa May başta olmak  üzere birçok NATO ülkesinin liderleriyle bir araya gelecek ve ikili görüşmeler  yapacak.

 

Görüşmelerde, bazı NATO ülkelerinin bölücü terör örgütü PKK'nın Suriye  kolu YPG'ye verdiği destek ve Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400 savunma  füzeleri konularının ele alınması öngörülüyor.

 

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı  Donald Tusk, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Avrupa Parlamentosu  Başkanı Antonio Tajani ile de tek tek görüşmesi bekleniyor.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, NATO'daki liderler zirvesine  Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin yeni kabinesinden bazı isimlerle katılması  bekleniyor.