Ortadoğu Gazetesi

BIST
101,729
%-0,96
USD
5,3057
%0,11
EUR
6,0037
%0,06
Altın
226,2940
%0,92
SON DAKİKA

YouTube yasağı da kaldırıldı

BİLİM-TEKNOLOJİ / 2014-04-04

 YouTube yasağı da kaldırıldı

TWİTTER'ın ardından YouTube'a erişime de vize çıktı. Ankara Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi, YouTube yasağının kaldırılmasına karar verdi. Gizli Suriye toplantısına ait ses kayıtlarını yayınlayan YouTube'a erişim 27 Mart'ta engellenmişti.Sosyal paylaşım sitesi Twitter'a 20 Mart'ta getirilen erişim engellenmesi kararı, Anayasa Mahkemesi'nin kararının ardından perşembe günü kaldırılmıştı.

 

ANKARA  Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi, "You Tube" ile ilgili 27 Mart 2014'te aldığı tüm yayına erişim engeli kararını kaldırdı.

 

Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi, 27 Mart 2014 tarihli kararla "You Tube" adlı internet sitesindeki kapanması istenen linklere ve ilgili internet sitesi tarafından bildirilen süre içerisinde gereğinin yerine getirilmemesi durumunda tüm yayına erişimin engellenmesine karar vermişti.

 

Mahkeme, Türkiye Barolar Birliğinin bu karara itirazı üzerine, 27 Mart 2014 tarihli kararındaki "tüm yayına erişimin engellenmesi" kararını kaldırdı. Mahkeme, 15 linkle ilgili yayın yasağının devamına karar verdi.

 

Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi'nin "YouTube" yasağının kaldırılmasına ilişkin kararının gerekçesinde, "Tüm bir siteye yönelik erişimin engellenmesi şeklinde, bahsi geçen siteye erişimin tamamen engellenmesini öngören ve sınırları belirsiz bir yasaklama kararı getiren mahkememiz kararının, demokratik toplumların en temel değerlerinden biri olan ifade özgürlüğüne ağır bir müdahale oluşturduğu kanaatine varılmıştır" denildi.

 

Kararda, Anayasa Mahkemesi'nin 2 Nisan 2014 tarihli kararında, ifade özgürlüğünün, sadece "düşünce ve kanaate sahip olma" özgürlüğünü değil aynı zamanda sahip olunan "düşünce ve kanaati (görüşü) açıklama ve yayma", buna bağlı olarak "haber veya görüş alma ve verme" özgürlüklerini de kapsadığnın belirtildiği aktarıldı.

Kararda, bu çerçevede, ifade özgürlüğünün, bireylerin serbestçe haber ve bilgilere, başkalarının fikirlerine ulaşabilmesi, edindiği düşünce ve kanaatlerden dolayı kınanamaması, bunları tek başına veya başkalarıyla çeşitli yollarla serbestçe ifade edebilmesi, anlatabilmesi, savunabilmesi, başkalarına aktarabilmesi ve yayabilmesi anlamına geldiği ifade edildi.

 

 "İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ, DEMOKRATİK TOPLUMUN TEMELLERİNDEN" 

İfade özgürlüğünün, demokratik toplumun temellerinden biri olduğu, toplumun gelişmesi ve bireyin kendini gerçekleştirmesi için vazgeçilmez koşullar arasında yer aldığı vurgulanan kararda, şunlar kaydedildi:

 "Düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğü mutlak ve sınırsız değildir. Bu bağlamda düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğü kullanılırken bireylerin hak ve özgürlüklerini ihlal edecek tutum ve davranışlardan kaçınılması gerekir. Nitekim Anayasa'nın 26. ve 28. maddelerinin koruma altına aldığı düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti Anayasa'nın 13. maddesine uygun olarak, bu maddelerde belirtilen sebeplerle sınırlandırılabilir." 

 

"İNTERNET, HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİN KULLANILMASI İÇİN ÖNEMLİ" 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Handyside/Birleşik Krallık davasına da atıf yapılan kararda, Anayasa Mahkemesi'nin "twitter" ile ilgili kararında ifade edildiği gibi, internetin modern demokrasilerde başta ifade özgürlüğü olmak üzere temel hak ve özgürlüklerin kullanılması bakımından önemli bir araçsal değere sahip bulunduğu vurgulandı. (AA)