Ortadoğu Gazetesi

BIST
101,166
%-0,55
USD
5,3105
%0,15
EUR
5,9960
%-0,11
Altın
227,0260
%0,33
SON DAKİKA

Yunanistan, yanıyor

DÜNYA / 2018-07-24

Yunanistan, yanıyor

Yunanistan'ın başkenti Atina yakınlarında çıkan ve kontrol altına alınamayan yangında ölenlerin sayısı 50'yi geçti.157 de yaralı var. Ölü sayısının artmasından  endişe ediliyor.Ölenler arasında küçük çocuklar ve gençler de bulunuyor. 

 

Cesetler tamamen yanmış durumda. Kimlik tespitleri ancak DNA testi ile yapılabilecek. Yunan sahil güvenlik botları, yangın sebebiyle sahilde sıkışıp kalan  710 kişiyi, alevlerin ulaşamadığı yakındaki Rafina limanına nakletti. Yangından kaçıp denize giren bazılarının ise boğulduğu açıklandı.

 

Ormanlık alanlarda çıkan yangınların meskun mahallere sıçraması nedeniyle onlarca ev ve araç kül olurken, yüzlerce kişi evlerinden tahliye edildi.Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Bosna-Hersek'e düzenlediği geziyi yarıda keserek Atina'ya döndü. Başkent Atina'nın da içinde bulunduğu Attiki bölgesinin bazı kesimlerinde olağanüstü hal ilan edildiği açıklandı

 

Yunanistan'ın başkenti Atina'nın 40 kilometre doğusundaki Mati bölgesinde önceki gün öğleden sonra başlayan ve kontrol altına alınamayan  orman yangınının bilançosu ortaya çıktı: En az 50 ölü ve 157 yaralı.  Ölenler arasında küçük çocuklar ve gençler de bulunuyor. Cesetler tamamen yanmış durumda. Kimlik tespitleri ancak DNA testi ile yapılabilecek.  Kayıp başvurusu yapılan birçok kişiye henüz ulaşılamaması nedeniyle ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

 

YANGINDAN KAÇARKEN DENİZDE BOĞULDULAR

 

Sahillere kaçanlar, yangının geçtiği her yeri kül etmesi nedeniyle, geri dönemedikleri için mahsur kaldılar. Sahil Güvenlik botları, civar sahillerde mahsur kalan 710 kişiyi, alevlerin ulaşamadığı yakındaki Rafina limanına nakletti.Yangından kaçıp kaçıp denize girenlerin  bazılarının ise boğulduğu açıklandı.

 

 

AVRUPA SİVİL SAVUNMA MEKANİZMASI'NDAN YARDIM İSTENDİ

Yangına karadan 300'e yakın itfaiyeci, 100'ü aşkın itfaiye aracı, yaya birlikleri ve gönüllülerle, havadan ise 7 Canadair uçağı ve 10 helikopterlerle müdahale edildiğini açıklayan Yunanistan Hükümet Sözcüsü Dimitris  Canakopulos, Avrupa Sivil Savunma Mekanizması'ndan hava ve karadan yardım desteği talep edildiğini, Kıbrıs ve İspanyanın olumlu yanıt verdiğini söyledi.

 

OLAĞANÜSTÜ HAL İLAN EDİLDİ

Başkent Atina'nın da içinde bulunduğu Attiki bölgesinin bazı kesimlerinde olağanüstü hal ilan edildiği açıklandı. Attiki Eyalet Başkanlığından yapılan açıklamada Vali Rena Duru'nun, yangınların devam ettiği doğu ve batı Attiki'de olağanüstü hal ilan ettiği belirtildi.

 

ÇİPRAS BOSNA-HERSEK ZİYARETİNİ YARIDA KESTİ

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Bosna-Hersek'e düzenlediği geziyi yarıda keserek Atina'ya döndü. Çipras, ilgili bakan ve bürokratların bulunduğu acil durum toplantısına iştirak etti.

 

Çipras, yaptığı açıklamada, yangına müdahale için tüm acil yardım ekiplerinin sevk edildiğini belirterek, "Attiki'nin hem doğusunda hem batısında aynı anda çıkan yangınlar şüphe uyandırıyor." dedi.

 

 YÜZLERCE EV VE ARAÇ KÜL OLDU

Ormanlık alanlarda çıkan yangınların meskun mahallere sıçraması nedeniyle onlarca ev ve araç kül olurken, yüzlerce kişi evlerinden tahliye edildi.

Yunan İtfaiye Teşkilatından yapılan açıklamaya göre, Atina'nın 50 kilometre Batısındaki Kineta bölgesinde ve Kuzeydoğusundaki Rafina ve Pendeli bölgelerine çıkan yangınlara toplam 300'e yakın itfaiyeci, 100'ü aşkın yangın söndürme aracı ile karadan, uçak ve helikopterlerle ise havadan müdahalede bulunuluyor.

 

Şiddetli ve yön değiştiren rüzgarların etkisiyle yangın hızla yayılırken, oluşan duman Atina'da gökyüzünü kapladı. Görüş mesafesinin birkaç metreye indiği Atina'yı Mora yarımadasına bağlayan otoyol ise trafiğe kapatıldı.

 

ÇAVUŞOĞLU YUNAN MEVKİDAŞINI ARADI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan'ın başkenti Atina yakınlarındaki yangına ilişkin Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias'ı aradı. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Bakan Çavuşoğlu Yunan mevkidaşı Kocias ile telefon görüşmesinde Yunanistan'daki yangından dolayı üzüntülerini ve ölenler için taziyelerini ilettti.

Çavuşoğlu, Kocias'a Türkiye'nin her türlü yardıma hazır olduğunu belirtti.

 

Yunanistan'ın başkenti Atina yakınlarındaki ormanlık alanlarda çıkan yangınların meskun bölgelere sıçraması sonucu 24 kişi hayatını kaybetmiş, çok sayıda kişi de yaralanmıştı. (AA-DHA)