Ortadoğu Gazetesi

BIST
98,455
%1,69
USD
5,3220
%-0,23
EUR
6,0504
%-0,56
Altın
219,3150
%-1,05

ABD'NİN HAMLELERİNE TÜRKİYE NASIL YANIT VERECEK?

KÖŞE YAZILARI / 2018-01-17

ABD'NİN HAMLELERİNE TÜRKİYE NASIL YANIT VERECEK?

ABD'nin Suriye'nin Fırat Nehri'nin doğu yakasında 30 bin kişilik sözde ordu kurması planı Türkiye ve ABD arasındaki ilişkilerinin giderek daha fazla sorun haline dönüşeceğini gün yüzüne çıkardı.

Suriye krizine başlangıçta eğit donat programını hayata geçirerek meşru muhalefeti desteklemek üzere dahil olan ABD, sonraki aşamalarda IŞİD'in ortaya çıkmasıyla var olan tüm dikkatini bu terör örgütü üzerine yoğunlaştıracağı ifade edilmişti.

Bu kapsamda son derece yanlış bir karar alarak PKK terör örgütünün Suriye uzantısı olan PYD'yi silahlandırmaya koyulan ABD, çabalarının yalnızca IŞİD'le mücadele çerçevesinde sınırlı kalacağını söylemişti.

Türkiye'nin haklı ve meşru itirazlarına rağmen PKK/PYD'yi silahlandırmayı sürdüren ABD, bu terör örgütüne sayısı nihai aşamada 5 bini bulan tırlarla yardımda bulundu.

Verilen silahların kapsamının IŞİD'le mücadeleyi aştığı gerçeği bir yana dursun, IŞİD ve PKK/PYD arasındaki kirli işbirliğinin son örneğinin Rakka'daki IŞİD'lilerin kolaylıkla şehri PKK/PYD'ye bırakmasının ortaya çıkardığı gerçekler, Washington'un Suriye'de bulunma amacının IŞİD'le mücadele kılıfı altında başkaca emellerinin olduğunu ortaya çıkardı.

Böylelikle Suriye'de 12 askeri üs inşa ederken sayıları binleri bulan ABD askeri, PKK/PYD'nin Suriye'nin topraklarının yaklaşık olarak dörtte birini işgal etmelerini sağladı.

Suriye'nin en önemli barajları, petrol ve doğalgaz yatakları da aynı dönem içerisinde PKK/PYD terör örgütünün kontrolüne bırakıldı.

Suriye'deki varlığını IŞİD'le mücadele tamamlanıncaya kadar sürdüreceğini iddia eden ABD'nin, bu terör örgütünün bitme aşamasına gelmesine rağmen, Suriye'den çekilmeyeceğini ilan etmesine paralel olarak PKK/PYD'ye ordu kurdurma girişimini hayata geçirmesi bölgesel planlarını gün yüzüne çıkarmıştır.

PKK/PYD'ye verilen silahların geri alınacağı sözünü Türkiye'ye veren ABD, mevcut durumda bir çırpıda bu sözünden de caymış, Türkiye'ye karşı samimi olmadığını göstermiş ve PKK/PYD ile sürdürdüğü işbirliğinin kapsamını genişletme isteğinde olduğunu ilan etmiştir.

Geride bıraktığımız günlerde "Sınır Güvenlik Gücü" kurulması amacıyla IŞİD'le Mücadele Koalisyonu'nun yeni bir eylem içerisine gireceğini ve bu sözde birliklerin Suriye'deki Fırat Nehri'nin doğusunda kalan Türkiye-Irak sınırında konuşlandırılacağını, koalisyonun ABD'li sözcüsü duyurdu.

ABD böylesi bir planı IŞİD'le Mücadele Koalisyonu kapsamında hayata geçireceğini söylerken, koalisyonun bir üyesi olan ve IŞİD'le mücadelede koalisyondaki her ülkeden daha fazla bedel ödeyip, mücadelesi daha fazla olan Türkiye'nin yaşananlardan haberi bulunmuyor.

Bu gerçeklikte ABD'nin IŞİD'le mücadeleyi bahane gösterip, istismar ederek bölgesel projelerini hayata geçirebilmek amacıyla bir paravan olarak kullandığı sonucunu doğuruyor.

Diğer yandan PKK/PYD'ye Suriye'nin bir bölgesinde ordu kurdurulması çabaları, ABD nazarında Suriye'nin bölünmek istendiği gerçeğini karşımıza kesin bir şekilde yeniden getirmiştir.

Suriye'nin normalleşmesi gibi bir isteği ve arzusu olanların böylesi bir yola girmeyecekleri en basit çalışmalarda dahi sonuç olarak değerlendirilecekken, ABD, PKK/PYD'nin kontrol sahasını elinde tutmasıyla birlikte, aynı sahalara yönelik önümüzdeki yakın süreçte diplomatik faaliyetlerini de hızlandıracağını şimdiden karşımıza getiriyor.

Nitekim Ortadoğu'da ABD'nin yakın müttefiklerinden olan Suudi Arabistan'ın Londra merkezli gazetesi Şark El Awsat, 9 Ocak 2018 tarihinde yayınladığı bir haberinde, ABD'nin Suriye'de YPG tarafından kontrol edilen bölgeleri diplomatik olarak tanımaya hazırlandığını söylemiştir.

Haberde ayrıca ABD Savunma Bakanı Mattis'in daha önceden Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı, PKK/PYD terör örgütüne karşı herhangi bir operasyon düzenlememesi konusunda yaptığı uyarıya yer verilmiş ve "Bu bir hata olur" sözleriyle beraber sunulmuştur.

ABD'nin şimdilik Suriye merkezli görünen PKK/PYD'ye ordu kurdurma ve akabinde diplomatik olarak tanıma girişimlerinin sonraki aşamalarında Türkiye ve Irak'ın da hedef olacağı gerçeğini şüphe yahut tartışmaya mahal bırakmayacak şekilde gündeme getirmektedir.

Kaldı ki PKK/PYD'ye kurdurulması için çalışmalarına başlatılan sözde ordunun Türkiye ve Irak sınırında konuşlandırılacağının ilan edilmesi bunun açık bir göstergesidir.

Aynı çabaların Fırat Nehri'nin batısında da sürdürüleceğinden kimsenin herhangi bir şüphesi olmamalıdır.

Zira Menbiç'in PKK/PYD tarafından alınmasından önce Türkiye'ye ABD'nin, bu yerleşim yerinin IŞİD'ten temizlendikten sonra PKK/PYD'li teröristlerin bölgeyi boşaltacağına dair verdikleri açık sözlerinin tutulmaması bir yana, ABD'nin buradaki PKK/PYD'li teröristleri koruma altına alması Akdeniz'e uzanacak koridor kurulması gayretlerini o günlerden karşımıza çıkarmıştı.

ABD'nin yaptığı silah yardımlarının Afrin'e geçişine göz yumması ve Fırat Kalkanı Harekâtı'nda Washington'un ısrarla El Bab'ın kapsam dışında tutulmasına yönelik tutumu da göz önüne alındığında koridor hesaplarının en başından bu yana ABD'de var olduğuna dair kuşkuların gerçeğe dönmesine yol açıyor.

ABD'nin Suriye politikasının herhangi bir başlığının dahi Türkiye ile uyuştuğunu söyleyebilmek mümkün değildir. Hatta ABD yönetimi aynı politikaları çerçevesinde Türkiye'nin de zarar görmesini göz önünde bulundurarak mevcut adımları atmaktan geri durmamaktadır.

Bu konunun ABD Senatosu'nda gerek Suriye, gerekse Ortadoğu kapsamında yapılan bazı oturumlarda dahi konuşuluyor oluşu da meselenin açık olan diğer tezahürüdür.

Yaptığı hatalardan dönmeyen ABD yönetimi, kendisine yakın bir müttefik olan Türkiye'yi artık kesin bir şekilde kaybetmek üzeredir.

Çünkü Suriye bahsinde ABD'nin izlediği politikalardan dolayı ortaya çıkan gelişmelerin tümü Türkiye'nin milli güvenliğini tehdit edecek seviyeyi çoktan aşmıştır.

Türkiye bu şartlar altında Suriye politikasında ABD'den uzaklaşması bir yana ABD'yi karşısına alacak adımları atmaktan geri durmayacaktır, durması da zaten asla ve kata düşünülemeyecektir.

Kuşku yok ki atılması gereken adımların ilk başında Afrin ve Menbiç'teki PKK/PYD'li teröristlerin temizlenmesi gelmektedir.

Bu kapsamda Esad rejimi, İran ve Rusya'nın da Türkiye ile giderek daha fazla örtüşen görüşleri mevcuttur ki bu da Suriye siyasetinde atılacak adımlarla alakalı zorlaştırıcı diğer faktörlerin ortadan kalkmasına olanak sağlayabilecektir.

Özellikle Menbiç'te PKK/PYD'li teröristlerin gerçekleştirdiği zulümden bıkan Suriyelilerin neredeyse her gün PKK/PYD'yi açıktan protesto etmeleri Türkiye'nin Suriyeli muhalif güçlerle gerçekleştireceği olası operasyonun başarı yüzdesini şimdiden en tepeye kadar çıkarmaktadır.

Diğer yandan Suriye ve Irak sınırının da kontrol altına alınarak bu iki ülkenin kuzey bölgesinde PKK/PYD'nin oluşturmaya çalıştığı bağlantının kesilmesi de Türkiye'nin zorunlulukları arasındadır.

Bu çerçevede Irak merkezi hükümetiyle daha önceden planlanan yeni sınır kapısının açılması çabalarına hız verilmeli, Ovaköy üzerinden açılacak kapıyla oluşacak güzergâh üzerindeki emniyet sağlanmalıdır.

Böylelikle PKK'nın Kandil ve Sincar bağlantısıyla beraber Irak-Suriye hattı da kesilecek ve ABD'nin bu terör örgütüne yaptığı silah yardımlarının ulaştırılması kontrol altına alınmış olacaktır.

Bu adımlar atıldıktan sonra sıranın Suriye'deki Fırat Nehri'nin doğusunda kalan PKK/PYD kontrolündeki alanlara gelmesinin önünde herhangi bir engel kalmayacak, Türkiye etkin gücünü kullanarak PKK/PYD'nin hâkimiyetine son verecek koşulları elde etmiş olacaktır.