Ortadoğu Gazetesi

BIST
101,729
%-0,96
USD
5,3080
%0,59
EUR
6,0076
%0,75
Altın
226,2100
%0,88
SON DAKİKA

Doğu, buz tuttu

GÜNDEM / 2018-01-17

Doğu, buz tuttu

Doğu Anadolu Bölgesi'nde soğuk hava etkisini sürdürürken gece en düşük hava sıcaklığı Kars'ta eksi 19 derece olarak ölçüldü. Erzurum'da ise yoğun sis nedeniyle uçak seferleri iptal edildi.Bölgede çok sayıda köy yolu ulaşıma kapandı

 

 

Doğu Anadolu Bölgesi'nde etkisini sürdüren soğuk hava hayatı olumsuz etkiliyor. Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, bölgede en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında olmak üzere Erzurum'da 16, Ardahan'da 18, Kars'ta 19, Ağrı'da 9, Iğdır ve Erzincan'da 2 derece ölçüldü.

Yetkililer, buzlanma ve don olayı ile yer yer sis ve pus olayı beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı vatandaşların ve özellikle sürücülerin dikkatli ve tedbirli olması uyarısında bulundu.

 

 

 ERZURUM'DA HAVA ULAŞIMINA SİS ENGELİ

 

Erzurum'da ise etkili olan yoğun sis nedeniyle bazı uçak seferleri iptal edildi. Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nden (DHMİ) alınan bilgiye göre, kentte sabah saatlerinden itibaren etkili olan yoğun sis gece saatlerinde görüş mesafesini 30-40 metreye kadar düşürdü.

 

Bu nedenle Erzurum Havalimanı'ndan İstanbul'daki Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanlarına, saat 19.55 ila 20.45 arasında yapılması planlanan iki uçak seferi gerçekleşemedi.

 

Erzurum'daki sis dolayısıyla iptal olan bu uçak seferlerinin yanı sıra kente gelecek bir uçağın da başka bir havalimanına yönlendirildiği belirtildi.

 

 

 GÖLE İLÇESİNDE HAYAT DURDU

 

Sibirya soğuklarının etkili olduğu Ardahan'ı da, buz tuttu.   Aşırı soğuk hava nedeniyle Ardahan ve özellikle Göle ilçesinde hayat durdu. Araçlarındaki depoda mazotu donan vatandaşlar çareyi mazot deposundan mazotu çekip ısıttıktan sonra tekrar depoya doldurarak araçlarını çalıştırıyorlar. Hava sıcaklığının gece eksi 18 derece ölçüldüğü ilçede soğuk havaya alışkın olduklarını söyleyen vatandaşlar, işlerini bitirdikten sonra dışarı çıkmamayı tercih ediyorlar.

 

 

VAN VE BİTLİS'TE 68 YERLEŞİM BİRİMİNİN YOLU KAR NEDENİYLE ULAŞIMA KAPANDI

Doğu Anadolu Bölgesi'nde etkili olan kar, yaşamı olumsuz etkiliyor.

Van Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, kar nedeniyle

il genelinde 64 yerleşim birimine ulaşım sağlanamıyor.

Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, ekiplerin buzlanmaya karşı çalışmalarını sürdürdüğünü bildirdi. Bitlis Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürü Ümit Kurtkan ise kar nedeniyle 4 köy yolunun ulaşıma kapandığını, ekiplerin bu yolların açılması için çalışmalarına devam ettiğini söyledi.

 

 

Bölgede en düşük sıcaklıklar sıfırın altında olmak üzere Bitlis'te 10, Van'da 9, Muş'ta 3 ve Hakkari'de 2 derece ölçüldü.

Dün en yüksek sıcaklığın ise Van, Hakkari ve Muş'ta 2, Bitlis'te 0 derece oldu.  (AA-Ajanslar)