Ortadoğu Gazetesi

BIST
99,835
%-3,45
USD
5,7631
%5,50
EUR
6,5178
%4,74
Altın
244,0100
%6,04

Türkiye'den Hollanda'ya "1915" tepkisi

GÜNDEM / 2018-02-17

Türkiye'den Hollanda'ya "1915" tepkisi

Hollanda Dışişleri Bakanlığı'nın Türkiye'deki büyükelçisini 5 Şubat'ta resmi olarak çektiğini açıklamasının ardından, 1915 olaylarını 'soykırım'olarak tanımaya hazırlandığı haberlerinin ardından, Hollanda'nın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

 

 

Hollanda Maslahatgüzarı Dışişleri'ne çağrıldı!

 

Hollanda Parlamentosu'nun 1915 olaylarını "Ermeni Soykırımı" olarak tanımasının ardından, Hollanda Maslahatgüz‰rı Türk Dışişleri'ne çağrıldı. Hollanda ve Türkiye arasındaki tansiyon, geçen yıl referandum öncesi yaşananlar nedeniyle yükselmişti.

 

 

Ankara Büyükelçisi'ni resmi olarak geri çekerek Türkiye ile diplomatik ilişkilerini askıya alan Hollanda'da parlamento, 1915'te yaşananları "Ermeni Soykırımı" olarak tanımıştı. Alınan karara göre, Hollanda ayrıca 24 Nisan'da Ermenistan'daki anma törenlerine bakan düzeyinde temsilci gönderecek.

 

 

 

Koalisyon ortağı Hıristiyan Birliği (CU) partisinin milletvekili Joel Voordewind tarafından gündeme getirilen önerinin kabul edilmesiyle, Türkiye ile Hollanda arasında zaten gergin olan ilişkilerin daha da kötü bir duruma gelmesi bekleniyor. Bugüne dek Hollanda'da yetkililer "Ermeni Soykırımı meselesi" nden söz etse de resmi tanıma gerçekleşmemişti.

 

 

2004'TE DOLAYLI OLARAK SÖZ ETMİŞTİ

Hollanda parlamentosu, 2004 yılında yine CU'nun önerisiyle dolaylı bir şekilde 'soykırım'dan söz etmişti. CU tarafından verilen Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğinin sözde "Ermeni soykırımı" nın tanınma şartına bağlı olmasına ilişkin önerisi oy birliğiyle kabul edilmişti.

 

 

Hollanda ve Türkiye arasındaki tansiyon, geçen yıl referandum öncesi yaşananlar nedeniyle yükselmişti.

 

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun uçağının iniş izninin iptali ve Almanya üzerinden karayoluyla Rotterdam'a gelen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın geri gönderilmesi diplomatik krize neden olmuştu.

 

 

Lahey Büyükelçisi'ni geri çağıran Türkiye, istişare için ülkesine giden Hollanda Büyükelçisi'nin Ankara'ya dönmesine de izin vermemişti.

 

 

İlişkilerin normale dönmesi amacıyla başlatılan üst düzey temaslarda Türkiye muhatabından özür bekliyor.

 

 

 

Etiketler: