Ortadoğu Gazetesi

BIST
99,326
%-0,51
USD
5,5549
%0,12
EUR
6,2972
%0,08
Altın
235,8540
%-3,09

Ankara'da nükleer madde operasyonu

GÜNDEM / 2018-03-19

Ankara'da nükleer madde operasyonu

ANKARA'da  bir otomobilde yapılan aramada sadece ABD ve Rusya'da üretildiği ve limitli kullanım alanı bulunduğu belirtilen 1 kilo 441 gram "kaliforniyum" maddesi ele geçirildi. Nükleer maddenin değerinin yaklaşık 70 milyon dolar olduğu kaydedildi. Otomobilde bulunan 4 şüpheli gözaltına alındı.

 

Ankara'da düzenlenen nükleer madde operasyonunda 1 kilo 441 gram "kaliforniyum" ele geçirildi.

 

 

Edinilen bilgiye göre, Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şubesi ekipleri, nükleer madde kaçakçılığı yaptıkları öne sürülen grubu takibe aldı.

 

 

Şüphelilerin kullandığı otomobili Pursaklar ilçesinde durduran ekipler, araçta arama yaptı.

 

 

DEĞERİ 70 MİLYON DOLAR

Aramada yurt dışına çıkarılarak satılacağı tespit edilen ve değerinin yaklaşık 70 milyon dolar olduğu belirtilen 1 kilo 441 gram "kaliforniyum" maddesi ele geçirildi.

 

 

Otomobilde bulunan 4 şüpheli gözaltına alındı. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) yetkililerinin emniyet görevlilerine, "kaliforniyum" maddesinin sadece ABD ve Rusya'da üretildiği, stratejik öneme sahip olduğu ve limitli kullanım alanı bulunduğu bilgisini verdikleri öğrenildi.

 

 

Soruşturma sürüyor.

 

KALİFORNİYUM

Doğada bulunmayan ve radyoaktivite içeren "kaliforniyum", en tehlikeli elementler arasında yer alıyor.

 

 

Adını, ilk sentezlendiği Kaliforniya Üniversitesinden alan element, ağırlıklı olarak nükleer reaktörlerde, bunun dışında petrol kuyularında, nem ölçüm aygıtlarında ve altın ya da gümüş araştırmalarında da kullanılıyor.(AA)

 

 

Etiketler: