Ortadoğu Gazetesi

BIST
103,408
%0,00
USD
5,4680
%0,06
EUR
6,2260
%0,01
Altın
230,2390
%0,05

Menbiç-Sincar-Kandil sırada

KÖŞE YAZILARI / 2018-03-22

Menbiç-Sincar-Kandil sırada

          Zeytin Dalı Harekatı'nın ilk aşaması tamamlandı ve Afrin bölücü hainlerden temizlendi. Bu çok önemli ve değerli bir gelişmedir. İdlib'le birlikte değerlendirildiğinde PKK ve uzantılarının Akdeniz'e inme hayallerinin önü tamamen kesilmiştir. Ancak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin tam anlamıyla güven ve huzura kavuşabilmesi için yapılması gereken daha çok iş var.

                                    

AFRİN TAMAM

          Afrin'de öncelik, elbette kurulmuş tuzakların, yerleştirilmiş mayınların ve benzer kalleşliklerin bulunması, imha edilmesi ve şehrin güvenli hale getirilmesidir. Şu anda bu yapılmaktadır. PKK ve uzantıları ile onların ipini ellerinde tutanlar kahpelikte sınır tanımadıkları için çok dikkatli olmak gerekiyor. Şehrin altını, sokaklarını nasıl oyduklarını ve güya kendilerine avantaj sağlayacak tahkimatlar yaptıklarını, o inleri hangi silah ve mühimmatla doldurduklarını ibretle görüyoruz. Bulunan, ifşa edilen ve kontrole alınan tüneller ve buralarda saklanan silahlar karşımızda ne kadar girift ve organize bir ihanetin olduğunu da gösteriyor. Ne o tünelleri teröristlerin kendi imkanları ile kazmaları, ne de o silah ve mühimmatı bulmaları mümkündür. 5 bin Tır silahın nereye gittiği şimdi ortaya çıkıyor. Silah vermekle kalmamışlar, iş makinaları ve mühendislik hizmetleri ile de bu kirli ve kanlı ortaklığa katkıda bulunmuşlar. Şimdi de hiç utanmadan ve sıkılmadan, bize sivilleri hatırlatıyor, endişe duyduklarını söylüyorlar. O sivilleri teröristler kalkan yapıp, her türlü zulüm ve işkence ile aç susuz bırakırken niye sesiniz çıkmıyordu?

                                          

HUZUR GÖTÜRDÜK

          Afrin'in hainlerden temizlenen kırsalıyla birlikte, Fırat Kalkanı Operasyonu sırasında kontrole alınan bölge ile birleştirilmesi büyük bir rahatlama sağlayacaktır. Bölge insanına güvenle yaşayabileceği büyük bir bölge ortaya çıkacaktır. Bunun faydasını bizim kadar bölgenin diğer ülkeleri ve özellikle o coğrafyada yaşayan insanlar da görecektir. Biz oraya işgal için gitmedik. O topraklara huzur götürdük. Büyük bedellerle sağladığımız bu huzuru sürdürmek en tabii hakkımızdır. Buna hiç kimse itiraz edemez, edenleri de ciddiye alamayız. Keşke bu huzurun sağlanmasına, bu işin en çok istismarını yapan, güya demokrasi ve insan hakları savunucusu görünenler de katkı yapsalardı. Bunu yapmadıkları gibi, özel çıkarları uğruna her türlü rezilliği sahnelediler. Bugün akan kanın da, yaşananların da sorumlusu başta ABD olmak üzere, bize itiraz edenlerdir. Almanya, Fransa ve İngiltere'de en az ABD kadar sorumludurlar ve zaten en çok da onların sesi çıkıyor. Afrin'e giremeyeceğimizi zannediyorlardı. Ancak bu kalleşliklerine rağmen, kararlı biçimde hareket etmemiz ve sağladığımız yüksek başarı bütün planlarını bozdu.

                                       

EZİP GEÇERİZ

         Türkiye söylediğini yapmak, yapacağını söylemek noktasında asla geri adım atamaz. Menbiç kırmızıçizgimizdir. Afrin'den kaçan teröristlerin oraya yuvalandıkları anlaşılıyor. ABD'nin de koruması ile hiç olmazsa Menbiç'i kaptırmamaya uğraşacaklardır. Ancak, bunlar beyhudedir. Tıpkı Afrin'de olduğu gibi Menbiç'de de önümüze kim çıkarsa çıksın ezip geçeriz. Bunu kararlılıkla yapacağımızı bütün dünya bilmelidir. ABD'nin büyük bir panik yaşaması ve her gün farklı bir şey söylemesi kendi meselesidir. Menbiç bizim için tehdit ve tehlikedir. Bizim ne ABD ile ne de orada yaşayan insanlarla bir sorunumuz yok. Sorun teröristlerde ve onları koruyanlardadır. Ve dolayısı ile o sorunu ortadan kaldırmak bizim için elzemdir.

                              

FIRAT'IN DOĞUSU

          Hükümet adına yapılan açıklamalar son derece isabetlidir. Sayın Cumhurbaşkanı, Afrin şehir merkezinin kontrol altına alınarak harekatın en önemli aşamasının geride bırakıldığını, Münbiç, Resulayn, Kamışlı terör koridoru ortadan kaldırana kadar müdahale sürecinin devam edeceğini söylemiş ve bunu dünyaya ilan etmiştir. Fırat'ın doğusu da bizim için hedeftir. Gereğinin yapılacağından da hiçbir endişemiz yoktur. Tehdit ve tehlike Menbiç ve Fırat'ın doğusunun temizlenmesiyle de bitmeyecektir. Kuzey Irak'taki terör kampları varlığını sürdürmekte ve korunup kollanmaktadır. Buna artık izin veremeyiz. Terörü kaynağında kurutmak şarttır ve bunu yapacak kudrete sahibiz. Irak Merkezi yönetimine gerekli uyarılar yapılmıştır. Sayın Cumhurbaşkanı Kuzey Irak'daki terör kampları konusunda gereğinin yapılmasını merkezi yönetime söylemiştir. "Sincar, halledecekseniz siz halledin, halledemiyorsanız bir gece ansızın Sincar'a gireriz, oradaki PKK'lıları da temizleriz. Eğer dostsak, kardeşsek bize gerekli kolaylığı sağlayacaksanız. Bu iş çok daha uzarsa yeni bir Zeytin Dalı da orada olur."  Açıklaması son derece yerindedir. Kandil'in de aynı şekilde ortadan kaldırılmasının ve oraya da Türk bayrağı dikilmesinin zamanı çoktan gelmiştir.

                            

KAHRAMAN ORDUMUZ

          Şimdiye kadar gösterdiğimiz kararlılığı devam ettirmemiz durumunda, şimdi itiraz eden, karşı çıkan, hatta tehdit savuranların geri çekileceğini hep birlikte göreceğiz. İnisiyatif bizdedir.Ordumuzun kahramanlığı bir defa daha bütün dünyayı imrendirecek şekilde belgelenmiştir. Müdahale edilirken de,  kontrole aldığımız yerlerin temizlenmesi ve günlük hayat akışının yeniden sağlanması sırasında da sivillere azami dikkat gösterilmekte ve hiçbir haksız ve hukuksuz işe tevessül edilmemektedir. Edenlere de engel olunmakta ve insanların başta canları sonra da malları korunmakta ve tam bir düzen sağlanmaktadır. Bu aynı zamanda asaletimizin, haysiyetimizin ve şanımızın da nerelere kadar ulaştığının müstesna öneğidir.Güç ve imkanlarımız bütün oyunları bozacak seviyededir. Doğru kullanılması durumunda önümüzde kimsenin duramayacağını zaten biliyorduk; şimdi sahada da görüyoruz ve bundan büyük bir gurur duyuyoruz.

Etiketler: