Ortadoğu Gazetesi

BIST
103,408
%0,00
USD
5,4680
%0,06
EUR
6,2260
%0,01
Altın
230,2390
%0,05

Sinir uçlarımızla oynanıyor

KÖŞE YAZILARI / 2018-04-14

Sinir uçlarımızla oynanıyor

         Suriye eksenli gelişmeler nasıl bir seyir izler, ne tür sonuçlar doğurur, bunu kestirmek neredeyse imkansızdır. Ortadoğu bölgesinin tam kıyısındayız. Bütün yaşananlar bizim hinterlandımızda, bizim tarihi sorumluluğumuzun bulunduğu, bizim etkimizin yönlendirdiği coğrafyada cereyan etmektedir. Dolayısı ile her türlü olumsuzluktan en çok etkilenen, en çok bedel ödeyen ülke her zaman Türkiye oluyor.

                                 

SONU NEREYE VARACAK?

          Yaklaşık 10 gün önce yazdığımız bir yazıda Nisan ayında yeni ve derin sorunlarla karşı karşıya gelebileceğimize dikkat çekmiş ve hazırlıklı olmamız gerektiğine vurgu yapmıştık. ABD'nin tutarsızlıklarının yeni bir aşamaya ulaşabileceğine ve buna bağlı olarak Irak ve Suriye'de başka dengelerin oluşacağı beklentisini, Fransa'nın haddini çok aşan rezilliklerini hatırlatmıştık. Ortada henüz kimyasal saldırı yoktu, ama bir bahane arandığı belliydi. Çok hızlı değişen ve dehşete varan gelişmeler arkası arkasına yaşandı. İşin sonunun nereye varacağı da bilinmiyor. Üçüncü dünya savaşının kapıya dayandığını söyleyenler çok da haksız değiller. Esad bahanesi ile sıkışan İsrail'i rahatlatmak ve Ortadoğu'da dengeleri kendileri lehine oluşturmak için ABD'nin başını çektiği kanlı ve kirli koalisyonun rahat durmayacağı anlaşılıyor. İran hedeftedir. Rusya açık ve aleni şekilde test edilmekte ve çok tehlikeli adımlar atılmaktadır.           

                         

TEHDİT VE TEHLİKE

         Bütün bu yaşananlar içinde tansiyonu düşürecek rol oynama imkan ve kabiliyeti bulunan tek ülke Türkiye'dir. Ancak bu durum, tehdit ve tehlikenin dışında kaldığımız anlamına gelmediği gibi, bizi daha fazla hedef yapıyor. PKK ve PYD terör örgütleri bu puslu ve karanlık durumdan faydalanıp yeni azgınlıklar gösterebilirler ve bunun ilk işaretleri gelmeye başlamıştır. Bu teröristleri kullananlar Türkiye'yi angaje tutmak için yeni kahpeliklere yönelebilir, yeni kanlı planlarını devreye sokabilirler. Zira, bahar aylarının gelmesine bağlı olarak Afrin'den çekilen teröristlerin asıl sahipleri tarafından hazır tutulduğu unutulmamalıdır.

                         

ZOR GÜNLERDEN GEÇİYORUZ

         Ne yazık ki, Türkiye'miz çok zor günlerden geçmektedir. İçeriden ve dışarıdan artan tehditlere bağlı olarak milli bekamız çok ciddi şekilde tehlikededir. Milli güvenliğimiz bıçak sırtında, milli menfaatlerimiz hedeftedir. Ekonomi üzerinden milli direncimiz kırılmak istenmektedir. Böyle bir ortamda küçük siyasi hesaplar peşinde koşmak sorumsuzluğun ötesindedir. Milli birliğe her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Daha önce de belirttiğimiz gibi öncelik sorunların aşılmasında, ülkenin bir an önce sağ-salim şekilde düze çıkarılmasındadır. Etrafımızdaki hain kuşatmaları kırmak ve Türkiye'yi aydınlık bir geleceğe taşımak; şerefli tarihimize, kahraman ecdadımıza, bu vatanı bizlere emanet eden aziz şehitlerimize, elbette büyük Türk milletine namus borcumuzdur. Mutlaka ve ivedilikle kalıcı çözümler üretmek ve yeni hükûmet sisteminin gereği olan yasal düzenlemeleri yapmak gerekiyor. Anamuhalefet partisi konumundaki CHP'nin olağanüstülüklerde iktidar arama anlayışını arttırarak sürdürdüğünü ibretle izliyoruz. Ne acıdır ki, CHP'nin siyaseti, söyledikleri, savundukları ve yaptıkları sadece ve sadece bu ülkeyle ve milletle meselesi olanların işini kolaylaştırıyor.

                                 

EKONOMİ BIÇAK SIRTINDA

         Bunlara ilave olarak iç dengeleri doğrudan etkileyebilecek ve bütün beklentileri boşa çıkaracak bir başka gelişme de ekonomide yaşananlardır. Yine kısa süre önce yazdığımız bir yazıda ekonominin durumunu değerlendirmiş, MHP Genel Başkanı sayın Devlet Bahçeli'nin bu konudaki uyarılarının mutlaka dikkate alınması gerektiğinin altını çizmiştik. Bir defa daha hatırlatmakta fayda var: Mutfaktaki tencere kaynamazsa, sofradaki ekmek çoğalmazsa, sabilerin yüzü gülmezse, bıyığı terlememiş yavruların umutları yeşermezse ne yapılsa boş, ne söylense beyhudedir. Siyasetin öznesi insandır, siyaseti amacı insanımızın huzur ve mutluluğu olmalıdır. Kaldı ki başka türlüsünü düşünmek ve kabullenmek mümkün ve münasip görülemeyecektir. İşsiz bir gencin, umutsuz bir neslin, gırtlağına kadar borca batmış milyonların gönlünü hamasi sözlerle almak hem doğru değildir, hem de imkân ve ihtimal dâhilinde olamayacaktır. İş, aş, barınma ve eğitim sorunlarını bir beka meselesi görüp kökünden çözmek, köklü atılımlarla bertaraf etmek siyaset için ödev ve mecburiyettir.

                         

KRİZE YATIRIM YAPILIYOR

             Ekonomik kaygıların giderek büyüdüğünü görmemek için kör olmak lazımdır. Dükkânında kaygılı esnaf, tarlasında hüzünlü çiftçi, tezgâhında sıkıntılı işçi, hanesinde dert küpü emekli, işyerinde derin derin iç çeken düşünceli memur, tesis, fabrika ve işletmesinde ümitsiz, sahipsiz girişimci ağırlaşan hayat ve geçim şartlarının düzeltilmesi hususunda parlak bir dokunuş, samimi bir müdahale beklemektedir. Türkiye ekonomisinin 2017 yılının tamamında yüzde 7,4'lük bir büyüme performansı yakalaması elbette önemlidir, takdir ve tebrike layıktır. Ancak, bu durum karşı karşıya kaldığımız tehlikeyi yok saymamızı gerektirmiyor. Türkiye'ye diz çöktürmek isteyen odaklar; taşeron terör örgütlerini kullanmakla kalmamışlar; yeri gelince döviz silahını çekmişler, yeri gelince sıcak para operasyonlarına sarılmışlardır. Maksat örtülemeyecek kadar bellidir. Siyaseti kundaklamak, ekonomiyi karıştırmak, milli güvenliği kaosa sokmak, Türkiye'ye hasar vermek karanlık çevrelerin ana gayesidir. Türk lirasının döviz karşısında erimesi bu gayenin bir parçasıdır.Faizin tırmanması yönünde baskı kurmak, telkinde bulunmak bir başka ayak oyunudur. Türkiye, ekonomik gözdağlarıyla susturulmak, sindirilmek, dinamitlenmek isteniyor. Ekonomi ve ticaret kanalları aracılığıyla ülkemizin sinir uçlarıyla oynanıyor. Krize yatırım yapılıyor, ölümü gösterip sıtmaya razı gelmemiz tehditvari üslupla dayatılıyor.

     Dikkatli olmalı, milli birliğimize sahip çıkmalı, bu oyunları elbirliği ile bozmalıyız. Gün bugündür.

Etiketler: