Ortadoğu Gazetesi

BIST
104,595
%1,25
USD
5,4672
%0,00
EUR
6,2043
%0,07
Altın
229,2900
%0,54

Fizik kimya…

KÖŞE YAZILARI / 2018-04-17

Fizik kimya…

Dünya " kimyasal ölümü" tartışıyor ama İnsanlık dramının yaşandığı Suriye'de "kan ve kin'in" sürdüğü "Fiziki" durumu görmezden geliyor.

ABD ve Müttefiklerinin "kimyasal" reaksiyonlarının Füzeler ile "Fiziki" saldırıya dönüşmesi güç dengelerinde birçok parametreyi değiştirse de, fiziki durumu değiştirmedi…

***  

Peki, bu operasyonun meşruiyeti nedir?

***

Esad rejimin kirli ve kanlı saldırıları ve insanlık ayıbı kimyasal tehdidi karşında elbette Suriye'ye yapılan bu müdahale kesinlikle haklıdır...

***

Nerede olur ise olsun, İnsanlığa karşı terör ve katliam suçu işleniyor ise dünya milletlerinin bu zulme karşı müdahalede bulunması en meşru hakkıdır. 

***

Fakat Suriye'de bu ilke böyle işlemiyor.

***

7 yıldır süren Suriye iç savaşında, Suriye halkının yerinden yurdundan edilmesi, Türkmenlerin katledilmesi, Türkiye'ye karşı silahlandırılan terörist gurupların yaptığı katliamlar ve Terörist örgütlerin ülkemize sızmaları karşısında "üç maymun" rolü oynayan ABD ve AB'nin mesele kendi çıkarları olunca, aslan kesilmeleri bu meşruiyeti gölgelemektedir.

***

Önceki gün sayın Başbakan Binali Yıldırım muhataplarına çok haklı olarak, "7 yıldır neredeydiniz" sorusunu sordu.

Gerçektende, bölge cehenneme, Suriye toprakları bataklığa dönene kadar ABD ve AB neredeydi?

Konvansiyonel silahlarla binlerce sivil insanlık trajedisi yaşarken bunlar neredeydi?

***

4 milyon sığınmacı topraklarımızda misafir edilip aş-iş bulurken sınırlarına tel örgü çekmekle meşgul olan AB şimdi ne oldu da Suriye'de askeri güç bulundurma yarışına girdi acaba?

***

Bu elbette tesadüf değil, bölgede kaostan siyasal sonuç çıkarılmak istenen bir güç mücadelesi var.

Mesele sadece Suriye de değil, bölgesel enerji havzaları ve İsrail'in yayılmacı hesaplar ve Ortadoğu'ya hâkimiyet planları var… 

*** 

Mesela; TSK'nın başarıyla sürdürdüğü Zeytin dalı operasyonu karşısında Terör örgütlerini savunan, silahlandıran ABD'ye karşı dilini yutmuş gibi susan NATO'nun, PKK ve PYD'yi terör örgütü gibi görmeyen AB'nin bu ikiyüzlü tavrı yapılan operasyonu insanlık adına yapıldığı konusunda inandırıcı olamıyor.

***

Türkiye-Rusya ve İran'ın çabasıyla gerçekleşen Astana ve Soçi görüşmelerinde siyasal çözüm aranırken, oluşturulan çatışmasızlık bölgeleri sayesinde Suriye halkına can suyu verilmek istenirken, süreci baltalayan AB ve ABD'nin bu operasyonu çözüm diye ballandırması doğru bir teşhis değildir.

***

Eğer Suriye'de bir çözüm isteniyor ise, çözüm Suriye halkının evine dönüşü konusunda bir iradenin ortaya konulması olacaktır.

Uluslararası bir iradeyle Suriye'deki terör yuvalarının çökertilmesi, Toprak bütünlüğünün korunması ve ABD ve Rusya'nın orada kalıcı değil çözümcü bir yaklaşım ortaya koymasıyla mümkün olabilir…

Bu iradenin dışındaki askeri çözümler kanayan yaraya tuz basmaktır...

***

Ne Esat'a gözdağı için yüzlerce Hawk füzesi atmak çözüm, Ne de Atılan füzeleri havada yakalamak çözümdür.

***

Ortadoğu'da işleyen gizli ajanda'nın içeriği korkutucu ve şer kokarken, güç gösterisine dayalı bir korku politikasının bölgeye huzur ve barış getirmesi nasıl mümkün olacaktır? 

*** 

Bölgede insanlık adına bir çözüm aranıyor ise, önce evinden barkından uzaklaşmış milyonlarca insanın eve dönüşü sağlanmalıdır.

Çoluk çocuk insan kaçakçılarının uyduruk gemilerinde can veren bu insanların Akdeniz'de, Ege'de kader haline gelen toplu ölümlerinin önüne geçilebilmelidir…

***

Yoksa "kimyasal silahı" slogan haline getirip hedefe Esat'ı koyarak gizli bir ajandanın Suriye'de hayata geçirilmesi kimyasaldan daha tehlikeli bir oyundur.

Suriye halkı için kılını kıpırdatmayan insanlığın sicili bozuk Esad üzerinden bir planla bu halkı daha zor bir geleceğe taşıması gerçekten suçların en büyüğü olacaktır.

***

Sonuç olarak; İnsanlık suçuna, kimyasal katliamlara, terörist oluşumlara karşı coğrafya gözetmeden karşı durulmalıdır.

Terörün, teröristin coğrafyası olmaz. 

***

Önemli olan sivil halka karşı işlenen insanlık suçlarının önüne geçebilmektir.

İster kimyasal olsun, ,ister bombayla olsun terörist bir ruh haline sahip olan unsurlarla mücadele etmek insanlığa hizmeti savunanların görevidir.

***

Kanaatimce, Kimya'yı fiziği tartışmak yerine terör örgütlerinin neden çoğaldığını, teröre finans ve silah sağlayan ülkelerin durumunu ve insanlığın geleceğini tartışmak gerekir…