Ortadoğu Gazetesi

BIST
104,595
%1,25
USD
5,4672
%0,00
EUR
6,2043
%0,07
Altın
229,2900
%0,54

Hülle koalisyonu

KÖŞE YAZILARI / 2018-04-25

Hülle koalisyonu

          Seçimin gündeme girmesi ile birlikte ülke ve milletle meselesi olanlar büyük bir telaşa kapıldılar. Akla ziyan şeyler söylüyor, ahlakı, vicdanı, ülke gerçeklerini, siyasetin gereklerini ipe diziyorlar. 15 milletvekilinin hülle yoluyla peşkeş çekilmesi Türk siyaset tarihine kazanmıştır ve Güneş Motel olayını dahi geride bırakmıştır. Millet iradesinin bu kadar kolay alınıp satılması, hüllenin bu kadar açık ve aleni hale gelmesi, büyük ve derin bir çürümedir. Bu çürümeden siyasi sonuç beklemek ise ayrı bir vahamettir.

                           

CHP GERÇEKLERİ KABUL ETMELİ

          CHP ve etrafındakilerin en büyük sorunu hala ülke gerçeklerini kabul etmemeleridir. Hükümet sistemi milletin kararı ile değişmiştir. Demokrasinin gereği olarak da her siyasi partinin 16 Nisan Halkoylaması'na saygı göstermesi haktır, hakikatin gereğidir. Türk milleti iradesini göstermiş, kararını vermiştir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Türk milletinin iradesiyle tecelli etmiştir; bu nedenle tamamıyla meşrudur, geçerlidir, saygıyı hak etmektedir. CHP saygı görmek istiyorsa, millete saygı duymalı öğrenmelidir. Güçlü devlet, güçlü yönetim, demokratik istikrar gayeleri yeni sistemin ana omurgasıdır. Yasama, yürütme ve yargı organlarının kendi içinde daha güçlü, daha bağımsız, denge ve denetleme mekanizmalarının daha etkin şekilde çalıştığı bir yapıya kavuşması mezkur sistemin taşıyıcı kolonlarıdır.

                             

SEÇİM İTTİFAKI

         Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ruhuna uygun olarak siyasi partilerin seçim ittifakı yapmasının yasal zemini de hazırlanmıştır. Geniş tabanlı mutabakata cevap ve cevaz veren bir yasal alt yapı tesis edilmiştir. Hem hükümet sistemi değişikliği hem de buna bağlı olarak gerçekleşen ittifakla ilgili yasal düzenleme Türk milletinin geleceğini teminat altına alan stratejik bir kazanım ve gelişmedir. Aynı zamanda milli duruşun bir tezahürüdür. Bu duruşu sulandırmak, yok saymak, tanımamak gibi gafil niyetleri ısrar ve inatla diri tutma çabalarına zaman zaman şahitlik etmekteyiz.

                             

HÜLLE KOALİSYONU

           CHP'nin başını çektiği hülle koalisyonu, kasıtlı biçimde ülkeyi germek ve yormak için çaba sarf etmektedir. Her zaman olduğu gibi bütün ümitlerini olağan dışı bir gelişme yaşanmasına bağlamışlardır. Parlamenter sisteme dönüş söylemleri kesinlikle iyi niyetli değildir. Bloklaşma siyasetini derinleştirmeyi, demokrasiyi istismar gayretlerini ilerletmeyi, bekamıza yönelik tehditlere can suyu vermeyi devam ettirmeyi hedeflemektedir. Bunu anlamak, onaylamak ve kabul etmek mümkün değildir. Cumhur ittifakı, bu çürük ve çarpık zihniyetin, bu marazi gayretlerin önünü kesmek, ülkeyi normalleştirmek, devleti korumak ve bekamıza yönelik tehditleri yok etmek için oluşmuştur. Bu durum aynı zamanda MHP'nin var oluş gayesine son derece uygundur ve yerindedir.

                         

MİLLİ BİRLİK İHTİYACI

           Türkiye bir ateş çemberinden geçmektedir. Milli birlik ve beraberlik şuuruna her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Türk milletinin bekasını, geleceğin güçlü Türkiye'sini amaçlayan herkes milli beraberlikten yana olmalıdır. Ancak, CHP ve yanına aldığı HDP, İP gibi oluşumlar bu gerçeği kabul etmedikleri gibi, bozulması için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Bunu sonuca ulaştırabilmek için de akla gelebilecek her yola tevessül ettiklerini ibretle izliyoruz. Bir taraftan millet iradesini birbirlerine peşkeş çekerken, diğer taraftan CHP'li yöneticilerin PKK uzantısı HDP'nin tutuklu milletvekillerini ziyaret etmek için Edirne Cezaevi'ni hiç boş bırakmadıklarını görüyoruz. Pensilvanya'dan Kandil'e kadar her oldukça geniş bir ittifak oluşturmuşlardır.

                               

CURCUNA HAVASI

          Yaptıkları ittifak sadece seçimlere yönelik değildir ve çok daha geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır. Fırat Kalkanı Harekâtı'na karşı ittifak yapmışlardır.OHAL'e karşı omuz omuza vermişlerdir. Zeytin Dalı Harekâtı'na karşı güç birliği yapmışlardır. Afrin'e girilmemesini hep bir ağızdan dile getirmişlerdir. PKK-PYD-YPG taşeronluğuna heveslenmişlerdir. FETÖ'ye umut bağlamışlardır. İttifakları kağıt üzerinde olmasa dahi, fiilen tescillidir. Birbirlerine yaptıkları ziyaretler sayın Devlet Bahçeli'nin tespiti ile, cümbüşün ruhuna uygun, curcuna havasına yatkın, cunta hevesine taş çıkarır niteliktedir.

                           

TEHDİT VE TEHLİKELER

          Bütün her şey Türk milletinin gözleri önünde cereyan ediyor. Türkiye'nin biran önce yüklerinden kurtulması, bu curcunayı geride bırakması ve kendi gündemine yoğunlaşması gerekmektedir. Zira, bölgesel risk ve tehlikeler öngörülmesi, önüne geçilmesi, ön alınması gittikçe zorlaşan kaotik ve karmaşık bir yapıya bürünmüştür. Terör saldırıları kesintisiz, ara ve mola vermeksizin sürmektedir. Milli güvenliğimize yönelik karanlık senaryolar, yeni saldırı planları devrededir, zayıf anımız, rehavete düşmemiz kollanmaktadır. Ülkemiz aleyhine kurgulanan, bununla da kalmayıp tedavüle sürülen siyasi ve ekonomik operasyonlar gün be gün derinlik, etkinlik, ivme kazanmaktadır. Döviz, faiz, sıcak para üzerinden Türk milleti ambargoya alınmaktadır. Türkiye yüksek risk ve tehditlerin yörüngesinde, çekim alanındadır.

                             

SON KARAR MİLLETİN

         Bütün bu olumsuzluklara karşı koyabilmenin yolu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini biran önce resmen uygulamaya sokmaktan geçmektedir. Erken seçim kararı bu ihtiyaca bağlı olarak alınmıştır. Cumhur ittifakı bu ihtiyaca bağlı olarak oluşmuştur. Şimdi son kararın verileceği süreç başlamıştır. Herkesin boyunun ölçüsünü olması için geri sayım devam etmektedir. Biz Türk milletinin, bu ülkenin bölünmez bütünlüğünden yana olan, milli ve yerli duruş ortaya koyan Cumhur ittifakına onay ve destek vermekte hiçbir tereddüt göstermeyeceğinden eminiz.