Ortadoğu Gazetesi

BIST
98,455
%1,69
USD
5,3220
%-0,23
EUR
6,0504
%-0,56
Altın
219,3150
%-1,05

Davutoğlu: Aday değilim

GÜNDEM / 2018-04-26

Davutoğlu: Aday değilim

Eski Başbakan ve Dışişleri Bakanı AK Parti Konya milletvekili Ahmet Davutoğlu, 24 Haziran seçimlerinde milletvekili adayı olmayacağını belirterek, "Recep Tayyip Erdoğan hepimizin adayıdır" dedi.

 

 

Davutoğlu şunları söyledi: "Tarihin kritik eşikleri vardır ve bu eşiklerde gösterilen tavır önem taşır.

 

26'ncı dönem Meclis yapısı çok çetin bir sınavı geçmiş bir yapıdır. Her şeyden önce 15 Temmuz gecesi hain FETÖ terör örgütünün kurduğu büyük tuzağa karşı omuz omuza direnen bu yüce Meclis'in aziz milletvekillerini tebrik ediyorum. Ben de böyle bir heyetin parçası olmaktan gurur duyuyorum. O gece Meclisimiz ve bütün millet olarak terör örgütüne karşı sürdürdüğümüz mücadeledir.

 

 

Partimin değerli milletvekillerine teşekkürü bir borç biliyorum. Onlarla birlikte omuz omuza çalışmak da büyük bir gurur vesilesidir. Arkadaşlarımın 1.5 yıllık milletvekilliği süresinden feragat ederken tereddüt göstermemiş olmaları da her türlü takdirin üzerindedir. AK Parti her zaman olduğu gibi omuz omuza erken seçim kararı almıştır. Hayırlı olmasını diliyorum.

 

 

'SAYIN ABDULLAH GÜL'ÜN DAVETİYLE BİR ARAYA GELMEMİZ SEBEBİYLE SPEKÜLASYON ÜRETİLDİ'

Üç hususun net şekilde bilinmesini isterim. Birincisi geçtiğimiz günlerde Sayın Abdullah Gül'ün davetiyle bir araya gelmemiz sebebiyle spekülasyon üretildi. Benim için insani ahlak önemlidir. Birlikte çalıştığım cumhurbaşkanları, selefim olan başbakanları benimle görüşme davetinde bulunduğunda bunu yerine getiririm. Kimsenin bunu sorgulamaya da hakkı yoktur, fikir beyan etmeye de hakkı yoktur. Bizler, devlet görevi üstlenenler her birimiz millet meseleleriyle ilgili bir araya gelir konuşuruz.

 

 

İkincisi, temel kurucu ilkeleriyle bütün enerjimi son 16 yıl içinde vakfettim AK Parti hareketi ki, buna AK Parti'nin her bir neferi teşkilatı ve AK Parti'nin girdiği 5 genel seçimin ikisi benim genel başkanlığımda gerçekleşmesinden hareketle, bütün teşkilat mensuplarına canı yürekten teşekkür ediyorum. Son teşkilat değişimde görevi alanlara da bırakanlara da teşekkür ediyorum.

 

 

'SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN HEPİMİZİN ADAYIDIR'

AK Parti aidiyetim sürerken, AK Parti dışında herhangi bir siyasal hareket, organizasyon içinde bulunmadım, bulunmam. Bunu ad siyasi ahlakla bağdaştırmam. Eğer böyle bir şey yapacaksam AK Parti kimliğini bırakırım. Bu kimliği bırakmaya niyetim yok ve olmayacak. AK Parti'nin almış olduğu karar benim de karardır. Sayın Recep Tayyip Erdoğan hepimizin adayıdır.

 

 

Üçüncüsü, kendi siyasi geleceğim konusunda ise beni tanıyanlar bilir Başbakanlığı bir hafta içinde bırakmış olan siyasi kişiliğin gelecek hesabı olmaz. Bunun herkes tarafından bilinmesini isterim.

 

 

 

'ÖNÜMÜZDEKİ SEÇİMLER İÇİN MİLLETVEKİLİ ADAYI DEĞİLİM VE OLMAYACAĞIM'

Kendi şahsi siyasi geleceğim hususunda da iki konuyu vurgulamak isterim. Önümüzdeki seçimler için milletvekili adayı değilim ve olmayacağım.

 

Seçim sonrasında da hiçbir mevki makam beklentim planım yoktur ve olmayacaktır. Bundan sonra siyasi faaliyete devam edecek miyim? Edeceğim. Çünkü ilkeler konusunda Türkiye'de dünya da kritik bir eşikten geçiyor. Tarih nehri akarken bu tarih nehrine kenardan bakmayı doğru bulmam."