Ortadoğu Gazetesi

BIST
97,379
%-1,96
USD
5,4257
%-2,18
EUR
6,1534
%-2,13
Altın
229,8760
%-2,51

Trump Ve Belaları

KÖŞE YAZILARI / 2018-05-18

Trump Ve Belaları

Amerika'nın havlamasına ilk cevap yolsuzlukla kaynayan ve gözlem alanın da bulunan Güney Amerika'dan Guatemala'nın Kudüs'te Büyükelçilik açması ve ortalığı karıştırmıştır. Ancak Guatemala hırsızlıkları açıklanmasın diye Kudüs başkent ilan edilmesiyle İsrail'e ve sahibi pozisyonunu takılan Amerika'ya yardımcı oldu. Yoksa Amerika Guatemala'yı mahkum edecekti.

Amerika'nın tehdidinin etkisi olayı Kudüs'e taşımış oldu. Bu işle Amerika'nın kuçukuçusu olan Guatemala Devlet Başkanı Morales, Kudüs'teki büyükelçiliğin açılışı için bugün İsrail'e gitti. AA 'nın haberine göre, Morales'in bu tartışmalı adımı atmasında, Guatemala'nın Amerika'dan önemli miktarda mali yardım almasının yanı sıra hakkındaki yolsuzluk iddialarına karşı "ABD tehdidinin" etkili olduğu yorumları yapılıyor.

Trump böylece kendine destek veren ilk ülkeyi oyuna sokmuş oldu. Bu vesile ile bir gerçeği bilen Amerika bu vesileyle kendine çevirdiği, kendince pis işte temiz olanı yaptı, Etrafını kaypaklar, hırsızlar yanında yer almıştı. İşte Amerika yavaş yavaş kareyi ve seyredenleri topluyordu. İslam dünyası bu kurulan tuzaklardan ötürü Trump'ın oyununa kurban oluyordu.

Bu arada Avrupa Birliği(AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, Sofya'da 28 AB üyesi ülkenin liderlerini bir araya toplayarak Amerika'yı eleştirdi. Böylece Amerika ve AB'nin  arasının bozuk olduğu tarafların açıklamalarından ortaya çıkıyor. Bu kahpe oyunun Amerika tarafından örgütlendiği ortaya çıkmıştır.

Kudüs'ü esir alan Amerika'nın İsrail'i midir? Yoksa İsrail'in Amerika'sı mıdır? Bu iki devletin ilişkisi tavuk mu civcivden yoksa civciv mi tavuktan çıkmıştır? Amerika ve İsrail arasında yaşanan ilginç aşk buradan kaynaklanıyor.

Amerika son aldığı kararlarla; İran'la yapmış olduğu nükleer anlaşmadan çekilmesinden sora, Amerika'nın büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması, en son aldığı karar Gazze'deki İsrail saldırıları Amerika bağlantılı olarak gerçekleştiği gün gibi su yüzüne çıkıyor. Ve bu aldığı karalarla Amerika-Avrupa ile arsındaki ayrılığı çok daha görünür hale gelmiştir.

Trump'ın dış politikada tarihi hamleler yapmayı seviyor. Kendinden önceki başkanların yapamadıklarını yapmış olması adamı mutlu ediyor. Buradan çıkarak diyebiliriz ki Trum'ın dış politik arenada yaptığı işlerden mutluluk duyması adamın ilkelerini oluşturuyor. Attığı adımlar yanlış da olsa Trump'ı memnun ediyorsa ilkeli davranmış oluyor. Böylece dünya devi sayılan Amerika'nın böyle büyük bir gafletle yönetildiğini gösteriyor.

Gazze saldırılarında Trump'ın Ortadoğu'daki barış müzakerelerinde en kritik baş noktalarından biri olarak Kudüs konusunda İsrail tarafına geçtiği görülmektedir. Trump Kudüs kararından ve Gazze'deki ölümlerin ardından hareket sahasının iyice daraldığını görecektir. 

Trump 'ın aldığı bu kararlar bazı İslam devletlerini de tam yakınlaşacakları sırada sessiz kalmalarına sebep olmuştur. Sahneye konulan bu film senaryo itibariyle sakat bir senaryodur.

Amerika'nın başı büyük beladadır. Para karşılığı bir yıldızla yattığı gün yüzüne çıkınca ne kadar modern olursa olsun Amerikan halkı başında bulunan Trump belasından kurtulacaktır. Yapılan cinsi şantajlar konusunda başı dik durarak olayı yalanlayamıyorsa böyle biri Amerika'nın başında duramaz. Gerçekleri er ya da geç bütün dünya öğrenecektir, bekleyip göreceğiz. Giriştiği girişimlerle özel ilşkilerini saklamaya kalkan, bu amaçla para harcayan biri daha fazla o koltukta oturamaz. Dolayısıyla İsrail'le yakınlaşma hamleleri de böylece boşa çıkacaktır.

Sağlıcakla kalın!

Etiketler: