Ortadoğu Gazetesi

BIST
99,835
%-3,45
USD
5,7631
%5,50
EUR
6,5178
%4,74
Altın
244,0100
%6,04

1 milyon öğrenci LGS için ter döktü

EĞİTİM / 2018-06-02

1 milyon öğrenci LGS için ter döktü

MİLLİ Eğitim Bakanlığı'nca liselere yerleştirmede bu yıl ilk kez uygulanan ve isteğe bağlı girilen merkezi sınav, yapıldı. 1 milyona  yakın öğrencinin girdiği merkezi sınav, 8. sınıf öğretim programları esas alınarak yapıldı. Öğrenciler içeride ter dökerken veliler de dışarıda heyecanlı dakikalar yaşadı. Sınav, iki bölüm halinde uygulandı. 3 yanlışın bir doğruyu götürdüğü sınavın sonuçları 22 Haziran'da açıklanacak.

 

 

 

 

 

 Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB) liselere yerleştirmede bu yıl ilk kez uygulanan ve isteğe bağlı girilen merkezi sınav, yapıldı. Merkezi sınav, 8. sınıf öğretim programları esas alınarak yapıldı.1 milyona yakın öğrencinin isteğe bağlı girdiği sınav, 2 bölüm halinde uygulandı. Sınavda çoktan seçmeli 90 soru yöneltildi. Sınavın birinci bölümü saat 09.30'da, ikinci bölümü ise saat 11.30'da başladı.. Sınavın, birinci bölümü 50 soruluk sözel alandan oluştu ve 75 dakika sürdü. ikinci bölümde sayısal alandan 40 soru yöneltildi ve 60 dakika sürdü.  Öğrenciler içeride ter dökerken veliler de dışarıda heyecanlı dakikalar yaşadı. Sınav yurt genelinde 976 merkezde, 3 bin 612 binada yapıldı

 

ÜÇ YANLIŞ BİR DOĞRUYU GÖTÜRECEK

Sözel bölümde, 8. sınıf Türkçe dersinden 20, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil derslerinden 10'ar olmak üzere 50 soru, sayısal bölümde ise matematik ve fen bilimleri derslerinden 20'şer olmak üzere, 40 soru yöneltildi. Her sorunun 4 seçeneği oldu. Bu seçeneklerden sadece bir tanesi doğru cevap olarak işaretlendi. Sınavda, üç yanlış bir doğruyu götürecek. İki bölüm arasında, öğrencilerin ihtiyaçlarını gidermesi ve dinlenmesi için 45 dakikalık süre verildi. Bu sürede öğrenciler, okullardan ayrılamadı. Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilere verilen ek süre her bölüm için ayrı ayrı uygulandı.

 

 

 

 

Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için öğrenciler, en geç saat 09.00'da, fotoğraflı sınav giriş belgelerinde belirtilen binada oldu. Öğrenciler, sınava gelirken yanlarında fotoğraflı sınav giriş belgesi, geçerli kimlik belgesi (T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı veya T.C. kimlik kartı veya geçerlik süresi devam eden pasaport, yabancı uyruklu öğrenciler için

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından verilen resimli, mühürlü kimlik belgesi) ile en az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi bulundurdu. Geçerli kimlik belgesi ve fotoğraflı sınav giriş belgesi yanında olmayan öğrenciler sınava alınmadı.

 

 

SINAVIN SONUÇLARI 22 HAZİRAN'DA AÇIKLANACAK

Dün yapılan merkezi sınavın sonuçları 22 Haziran'da açıklanacak.  Sınavla ve sınavsız öğrenci alan okullara tercih ve yerleştirmeye ilişkin iş ve işlemler, 2018 yılı Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu'nda yer alacak. (AA)

 

 

Etiketler: