Ortadoğu Gazetesi

BIST
102,034
%0,06
USD
5,3329
%0,14
EUR
6,0501
%0,16
Altın
229,3320
%0,00
SON DAKİKA

Türk askeri Münbiç'te göreve başladı

GÜNDEM / 2018-06-18

Türk askeri Münbiç'te göreve başladı

ABD ile yapılan anlaşma çerçevesinde, Türk askeri Halep'in kuzeyindeki Münbiç kırsalına giriş yaptı.Sacur Nehri hattında konuşlanan Türk askerleri, ABD birlikleriyle birlikte bölgede ortak devriyeye başladı. Türk konvoyuna ABD helikopterlerinin eşlik ettiği de gelen bilgiler arasında.

 

 

DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun 4 Haziran'daki Washington ziyareti sırasında YPG'lilerin Münbiç'ten çekilmesini öngören yol haritası üzerinde mutabakat sağlanmıştı. Geçen hafta TSK'dan yapılan açıklamada da Türkiye ve ABD'den askeri yetkililerin 12-13 Haziran'da  Almanya'da toplanarak Münbiç yol haritası ve uygulama planı konusunda mutabakat sağladıkları belirtilmişti.     

 

 

 

Türkiye-ABD anlaşması sonunda sonuç verdi.Türk askeri terör örgütü YPG'nin çekilmesinin ardından Halep'in kuzeyindeki Münbiç kırsalına giriş yaptı.Sacur nehri hattında konuşlanan Türk askerleri, ABD birlikleriyle birlikte bölgede ortak devriyeye başladı. 

 

 

Türk konvoyuna ABD helikopterlerinin eşlik ettiği de gelen bilgiler arasında...

 

 

 

 

AKAR MENBİÇ İÇİN TELEFON GÖRÜŞMESİ YAPMIŞTI 

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar da, NATO Müttefik Kuvvetler Harekat Komutanı Scarparrotti ile Menbiç yol haritasına ilişkin telefon görüşmesi yapmıştı.

 

 

MENBİÇ YOL HARİTASINDA UZLAŞMA SAĞLANMIŞTI 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun 4 Haziran'daki Washington ziyareti sırasında YPG'lilerin Suriye Menbiç'ten çekilmesini öngören Menbiç yol haritası üzerinde mutabakat sağlanmıştı.

 

 

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,  ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile yaptığı görüşme sonrası, "İlk etapta PKK, YPG'liler Münbiç'ten ayrılacak. Ayrılırken de silahları alınacak. Fırat'ın doğusuna gidecek"  açıklaması yapmıştı. Çavuşoğlu, "Bu ay içinde, olmazsa temmuz ayı içerisinde bir toplantı da Türkiye'de gerçekleştirilecek. Birkaç ayda 3 aşama tamamlanacak"  diye konuşmuştu

 

 

Yol haritasının ilk aşamasında tarafların ön hazırlık toplantısı yapacağını dile getiren Çavuşoğlu, ikinci aşamada  YPG'nin bölgeden çekileceğini belirtmiş ve, Münbiç yol haritasının üçüncü aşamasında ise bölgeyi kimin yöneteceğinin belirlenceğini ifade  etmişti

 

 

Geçtiğimiz hafta TSK'dan yapılan açıklamada da Türkiye ve ABD'den askeri yetkililerin 12-13 Haziran tarihlerinde Almanya'da toplanarak Menbiç yol haritası ve uygulama planı konusunda mutabakat sağladıkları belirtilmişti.