Ortadoğu Gazetesi

BIST
102,715
%0,57
USD
5,2786
%0,07
EUR
5,9640
%-0,09
Altın
224,2210
%0,69
SON DAKİKA

HDP'li Y-CHP

KÖŞE YAZILARI / 2018-06-19

HDP'li Y-CHP

Kürt ittifakını yürütemeyen yani Kürdistani Seçim İttifakı'nda diğer partilerle anlaşamayan HDP yaptığı seçim bildirgesi ile bir yandan Kürt sorununda çözümün muhatabı olarak PKK'yı adres göstermesi hem de 'üniter devlet' esaslı çözüm önerisiyle yanlış tespit ve çözüm önerileri sunan bu partinin ne kadar gerçekçi olduğuna siz karar verin.

 

Burada çevrilen filme Amerika'nın yazdığı senaryoya iyice bakmak zorundayız. Ki gerçekler daha iyi anlaşılsın. Kendi içlerinde Kürdistani Seçim İttifakında anlaşamayanlar üstü kapalı olarak birbirlerine laf söylüyorlar ancak sen şucusun, bucusun diyerek açığa çıkarmadan birbirlerine karşılar.

 

Bakalım Kürtlerin içinde oluşan bu ayrılık nasıl tezahür edecek mi? Yaşadıkça hep beraber göreceğiz. Bir acı gerçek Kürt partileri arasında gerçek bir ittifak olmaması ötekileri de, HDP'yi de başka yönlere çekiyor. HDP'nin kendi Kürt partileri ile ittifak yapamaması onu Y-CHP'yle yapacağı ittifakın içine itti. Ya da Y-CHP ve diğerleri ile yapacağı ittifak onun yapacağı Kürdistani Seçim ittifakını engelledi. Sonucunu HDP barajı aşamadığında net olarak göreceğiz.

 

Yani her Kürdistan diyenin doru olmadığını bütün herkes görecek. Kürt halkını marabası gibi gören HDP'nin alacağı seçim mağlubiyeti Güneydoğu insanın daha özgür insan olmasını sağlayacaktır. HDP'nin üzerinden çekilen elin geleceğinin savaşlar içinde, boş ayrılık rüzgarları içinde geçmemesini isteyen, doğru, dürüst adil bir yaşama hakkına kavuşmak isteyen Güneydoğu'da yaşayan halkın özgülük içerisinde, ölümlü tuzakların bitmesiyle gerçek olacaktır.

 

Halkı marabası olarak gören Apo'nun kurdurmuş olduğu parti bu sefer hem kendi kaybedecek, ona destek çıkan Y-CHP ve kurduğu ittifakın elemanları hiç beklemedikleri sonuçla karşılaşacaktır. Y-CHP oynadığı rolün gereğini yaparak çemberi çevirmeye devam edecektir ama kendisi de hiç ummadığı bir şekilde çizdiği bu fasit dairenin içinde kalacaktır.

 

Parti propagandasında yaptığı Kılıçdaroğlu'lu reklamın filminin sonunda Muharrem İnce'yi belirtmeden sadece CHP ambleminin üzerine mührün vurulması gerçek amacının ne olduğunu göstermektedir. Y-CHP'nin adayı Muharrem İnce belirtilmeden Y-CHP'ye evet mührünün vurulması Kılıçdaroğlu'nun kabul edemediği bir şey olduğu için öyle yapılmıştır. Bu gerçeklik üzerine açıkça belirtiyorum ki bu iş ilk turda Millet ittifakının aleyhine olduğunu herkes görecektir. Son pişmanlığın fayda sağlamayacağını İP'de görev alanlar da yani görev yapmaya çalışanlarda görevlerinin milliyetçilik olmadığını, bir kandırmacanın peşinden koştuklarını anlayacaklardır.

 

Y-CHP'nin peşine takılıp yol almaya çalışan İP ve diğerleri çok parçalı ortaklığın sonucunda sürüneceklerdir. Yaşayacakları, Türk Milletine yaşatacakları bunlardır. HDP'yle kurulan birliktelik içinde kıvrana kıvrana yok olup gideceklerdir. Bunu hep beraber göreceğiz.

 

Sağlıcakla kalın!