Ortadoğu Gazetesi

BIST
101,971
%0,00
USD
5,3250
%0,01
EUR
6,0497
%0,16
Altın
229,2960
%0,71
SON DAKİKA

Tarihi fırsat iyi değerlendirilmeli

KÖŞE YAZILARI / 2018-07-05

Tarihi fırsat iyi değerlendirilmeli

          Milliyetçi Hareket Partisi'nin ülkesine, milletine ve devletine sahip çıkmada gösterdiği titizlik ve çaba Cumhur ittifakı ile vücut bulmuş ve seçimlerde Türk milletinden büyük takdir ve tasvip görmüştür. Türkiye artık emin ellerdedir. Yeni sistemin isabeti ve faydaları, uygulamanın başlaması ile birlikte daha net ve açık şekilde ortaya çıkacaktır.  Hızlı icraat yapabilen, siyasi tartışmaların ve endişelerin dışında kalmış bir yürütme sistemi; denetleyen, dengeleyen ve onaran bir yasama organı, bağımsız, tarafsız ve güven veren bir yargı düzeni kurulmuştur.  Doğru uygulayıcılarla birlikte yeni sistemin ülkenin ve milletin beklentilerini karşılamakta çok daha verimli olacağı muhakkaktır.

                         

BİR SEÇİMLİK ÖMRÜ OLAN PARTİ

          Yeni sisteme çok sert şekilde karşı çıkan ve akla ziyan anlamlar yükleyenler dahi artık seslerini kesmişlerdir. Hatta İP'i oluşturan isimlerden çok enteresan değerlendirmeler geliyor. MHP'yi yerden yere vurup, ayrılıp gitmelerine bahane olarak gösterdikleri her ne varsa, şimdi büyük bir pişkinlikle kendileri aynı şeyleri yapıyorlar. Yeni sistemi tam bir CHP mantığı ile olmayacak yerlere çekerek, karalama yapanlar da bunlardı, şimdi AKP'ye sinyal yapıp, "her türlü desteğe hazırız" mesajları verenler de bunlar. MHP'nin aldığı oy oranlarını beğenmeyip ortalığı ayağa kaldırarak, genel başkan olma sevdasıyla oradan oraya savrulanların, şimdiki durumları çok daha çarpıcıdır. Parti oyunun bile çok gerisinde kalan genel başkanlarına gösterdikleri sadakat karşısında gözlerimiz yaşarıyor! Ancak, bu çetrefil durum ne kadar devam edeceğini de merak etmiyor değiliz. Bir seçimlik ömrü olan partinin içinde seçim öncesinde başlayan çatırtılar, milletvekili koltuklarının cazibesi ile şimdilik durmuş gibi görünüyor, ama fazla uzun sürmeyecektir.

                                   

İCRAAT ZAMANI

          Bu konuyu zamanı ve yeri gelince ayrıcı değerlendiririz. Şimdilik bu kadarla yetinelim ve asıl meselemize dönelim. Cumhur ittifakının başarısı ve yeni sisteme sorunsuz geçiş imkanının yakalanmış olması bazı çevrelerde sukutu hayal oluşturmuş olsa da, bütün dünya artık sonucu kabullenmiştir. Belirsizlikler ortadan kalkmış ve önümüz açılmıştır. Terörle mücadeleden dış politikaya, ekonomiden içerideki sorunlara varıncaya kadar her alanda çok olumlu ve verimli bir döneme girilmiştir. Ülkemizin çözülemeyecek hiçbir sorunu olmadığını daha önce de defalarca yazdık.Artık laf değil icraat zamanıdır ve yeni hükümetten beklenti hızlı ve kararlı bir başlangıç yapmasıdır.

                       

MHP ÜZERİNE DÜŞENİ YAPAR

           MHP'nin yeni dönemdeki tavrı ve tarzının ne olacağı sayın Genel Başkan Devlet Bahçeli tarafından daha seçim akşamında ilan edilmiştir.Milliyetçi Hareket Partisi, önümüzdeki beş yıllık zaman süresinde milletimizin beklentileri doğrultusunda şevkle, heyecanla, sabırla, akılla, muazzam bir inanmışlıkla çalışmalarını sürdürecektir. Önce ülke ve milletim, sonra partim ve ben kararlılığından asla taviz vermeden yoluna devam edecektir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin tüm kurum ve kurallarıyla yerleşmesi konusunda üzerine düşen her görevi azimle yerine getirecektir. MHP'nin tarafı Türkiye, safı büyük Türk milletidir. Hedef milli birlik ve dayanışmanın güçlenmesidir. Temel öncelik var olan, üst üste yığılan, günden güne tesir alanını genişleten vahim sorunların çözümüne katkı sunmak, destek vermektir. Bu maksatla elini taşın altına koymaktan asla vazgeçmeyecektir. Yapıcı, müspet, uzlaşmacı tavrını sonuna kadar muhafaza edecektir. Milli ve yerli duruşun Türkiye'de tam hakim olması için tüm gücünü kullanacaktır. Terörle mücadelenin başarıya ulaşması, sosyal ve ekonomik meselelerin milletimizin arzuları doğrultusunda nihayete ermesi, kardeşlik bağlarımızın daha da güçlenmesi ve elbette Türkiye'nin bölgesel, dahası küresel kuşatmadan tamamen kurtulması için her türlü fedakarlığı yapacaktır.

                                   

TARİHİ FIRSAT

          Bu kararlılıktan ürken bazı çevrelerin nasıl telaşlandıklarının, fitne çıkarmak ve Cumhur ittifakı ruhunu zedelemek için nasıl çırpındıklarının da farkındayız. Sorumluluk ortaktır ve MHP'nin gösterdiği dikkat ve saygıyı herkesten beklemesi en doğal hakkıdır. Cumhur ittifakı millette büyük bir karşılık bulmuş ve ümitleri arttırmıştır. Tarihi bir fırsat ele geçirilmiştir. Bu ümitler asla boşa çıkarılmamalı, bu fırsat çok iyi değerlendirilmelidir.Zor ve sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz. 7 düvel birden üzerimize geliyor. Etrafımızda bir ateş çemberi oluşmuştur ve bunu kırmak zorundayız. Güçlü bir hükümetin hiçbir bahaneye sığınmadan önüne bakması ve ülkenin devasa sorunlarının çözümüne yoğunlaşması, hem yüksek beklentimiz, hem de samimi temennimizdir.

                             

MAHALLİ SEÇİMLER

              Bu arada mahalli seçimlerin erkene alınması tartışması birden alevlendi. AKP içinden farklı görüşlerin geldiğini gördük. Böyle tartışmalara gerek olmadığını düşünüyoruz. Mahalli seçimler için zaten geri sayım başlamıştır ve şimdiden hazırlıklar yapılmaktadır. Cumhur ittifakının mahalli seçimleri kapsamadığını bir defa daha hatırlatalım. Mahalli seçimlere etki eden unsurlar farklıdır. Özellikle aday profilleri çok öne çıkmakta ve belirleyici olmaktadır. Buna bağlı olarak milletin kendi ittifaklarının oluştuğunu, daha önce birçok örneği ile gördük. MHP'nin mahalli seçimlerdeki hedefini sayın Devlet Bahçeli Kurultay konuşmasında,"Mevcut belediyelerimizi muhafaza ederek üstüne maksimum ilaveler yapacağız." Diyerek net şekilde ortaya koymuştur. Ancak, bu mahalli seçimlerde ittifak ruhunun bir kenara bırakılacağı anlamına gelmez.Milliyetçi Hareket Partisi ve Adalet ve Kalkınma Partisi arasındaki seviyeli, saygılı ve kararlı duruş bu seçimlerde de korunacaktır.Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin kurum ve kurallarıyla yerleşip kökleşmesi için MHP'nin verdiği destek, üstlendiği sorumluluk, gösterdiği açık tavır, samimiyet ve sürekliliğini koruyacaktır.