Ortadoğu Gazetesi

BIST
104,862
%0,00
USD
5,4773
%0,06
EUR
6,2161
%0,02
Altın
229,8460
%-0,08

Güney Afrika'da FETÖ'ye izin vermeyeceğiz

GÜNDEM / 2018-07-26

Güney Afrika'da FETÖ'ye izin vermeyeceğiz

GÜNEY Afrika'nın Pretorya kentinde büyükelçilik hizmet binası açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "FETÖ'nün dünyada en etkili olduğu ülkelerden birisi maalesef Güney Afrika. Daha önce belgeleri vermiştim.Yeni belgeleri de vereceğim. FETÖ'nun burayı bir üs haline getirmesine izin vermeyeceğiz"  dedi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Göreve geldiğimizde Afrika kıtasında büyükelçilik sayımız 12'ydi. Şimdi ise büyükelçilik sayımız 41 oldu. Nereden nereye geldiğimizi göstermesi açısından bu çok önemli" dedi.

 

Güney Afrika'da Türkiye'nin Pretorya Büyükelçiliği Kançılarya binasının açılış töreninde konuşan Erdoğan, "Bugün küresel meselelerde sözü, tavrı, bütün bunlarla beraber duruşu merak edilen bir Türkiye varsa şüphesiz bu, son 16 yılda verilen çok yönlü gayretlerin eseridir" açıklaması yaptı.

 

Erdoğan.Şu anda dünyada en az gelişmiş ülkelere yardım noktasında 8,2 milyar dolarla Türkiye birinci sırada " diye konuştu.

 

 "Bizim nazarımızda terör örgütleri arasında hiçbir fark yoktur. Adı, söylemi, imajı ne olursa olsun terör örgütlerinin tamamı insanlığın ortak düşmanıdır. DEAŞ neyse FETÖ odur. PKK neyse Boko Haram, El Şebab aynıdır " diyen Erdoğan, şunları söyledi: " FETÖ'nün dünyada en faal olduğu ülkelerden  biri ne yazık ki Güney Afrika. Bunu kendileriyle görüşeceğim. Daha önce belgeleri vermiştim. Bu defa yeni gelişmeler ışığında, bunları da kendilerine vereceğim.Zira, 15 Temmuz'da bizim başımıza bela olan bu terör örgütü yarın Güney Afrika'nın da başına bela olabilir, bunu hatırlatacağım. "FETÖ'nün bu toprakları kirletmesi, burayı üs haline getirmesi, Güney Afrikalı dostlarımızın alicenaplığını kullanmasına izin vermeyeceğiz." 

Etiketler: