Ortadoğu Gazetesi

BIST
101,729
%-0,96
USD
5,3096
%0,64
EUR
6,0078
%0,78
Altın
226,4860
%1,01
SON DAKİKA

GERİLİMDE İLK TEMAS OLUMLU

GÜNDEM / 2018-08-09

GERİLİMDE İLK TEMAS OLUMLU

Türkiye ve ABD arasındaki krize çözüm için Washington'a giden heyet temaslarını tamamladı. İkili görüşmelerde 'yapıcı adımlar atılması'kararı alındı.

 

Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye arasındaki yaptırım kriziyle ortaya çıkan gerilimi gidermek amacıyla ABD'ye giden Türk heyeti, temaslarını tamamladı. Heyet önce Dışişleri Bakanlığı ile sonra da Hazine Bakanlığı ile görüştü.

 

Heyetin ilk görüşmesi ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan'ın başkanlığını yaptığı Amerikan heyetiyle yapıldı. 50 dakika süren görüşmede ağırlıklı olarak, Rahip Brunson ve ABD'nin Türkiye'ye yaptırım kararı ele alındı.

 

Görüşme sonrası ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert açıklama yaptı. Nauert "Rahip Andrew Brunson konusu da dahil ikili ilişkilerdeki birçok meselenin ele alındığını" ifade etti.

 

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç'ın da yer aldığı heyetin bir sonraki durağı ABD Hazine Bakanlığı oldu.  Yaklaşık 1,5 saat süren görüşmenin ardından Bakanlıktan ayrılan Türk heyeti çıkışta herhangi bir açıklama yapmadı.

 

Türk heyetinde Dışişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığ'Indan üçer temsilci yer aldı.

Sabah saatlerinde ABD Dışişleri Bakanlığı'nda Amerikalı yetkililerle yapılan ve yaklaşık 50 dakika süren görüşmenin ardından Türk heyeti, Beyaz Saray'ın hemen yanında yer alan Hazine Bakanlığı'na gelmişti.

 

ABD'DEN AÇIKLAMA

 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Türk heyetinin temaslarıyla ilgili iki yazılı açıklama yapmış, açıklamalarda "temasların sürdüğüne" ve "Papaz Andrew Brunson konusu da dahil ikili ilişkilerdeki birçok meselenin ele alındığına" işaret etmişti. Türk heyetinde Dışişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ile Hazine veMaliye Bakanlığından üçer temsilcinin bulunduğu kaydedilmişti. Türk heyetinintemaslarına Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç da eşlik etti.

 

MUTABAKAT SAĞLANIRSA SON KARAR LİDERLERİN

 Tarafların üzerinde mutabakat sağlanacak hususların yazılı metinle garantiye alınmasının gündemde olduğu belirtiliyor. Washington'daki temaslarda tarafların bağlayıcılığı olmayan yazılı bir çerçeve üzerinden müzakere ettiği öğrenildi. Münbiç yol haritasına giden süreçte olduğu gibi heyetler ön mutabakatı sağlayabilirse son sözü iki başkentte de siyasi irade söyleyecek.