Ortadoğu Gazetesi

BIST
101,729
%-0,96
USD
5,3096
%0,64
EUR
6,0078
%0,78
Altın
226,4860
%1,01
SON DAKİKA

SELİN FATURASI AĞIR

GÜNDEM / 2018-08-09

SELİN FATURASI AĞIR

Ordu'nun Fatsa ve Ünye ilçelerinde etkili olan sağanak yağış ve fırtınada 8 köprü yıkıldı. Bölge insanının tek geçim kaynağı fındığın yüzde 70'i ziyan oldu. Felaketten 500 bin kişi direkt etkilendi  

 

 

BÖLGE BATAKLIĞI DÖNMÜŞ DURUMDA

 SELİN tahribatı dün gün ağarınca daha da ortaya çıktı. Her noktada selin izleri görüldü.Özellikle Ünye'nin Cevizdere Mahallesi'ndeki Cevizdere ve çevresinde hasara yol açan sel nedeniyle tüm köprüler zarar gördü. Yağışla yıkılan Cevizdere Köprüsü ile civarı, drone ile havadan görüntülendi. Aşırı yağışla birlikte ağaçların dere kenarına devrildiği görüldü. Bölge adeta bataklığı dönmüş durumda.

 

 100 MAHALLEDE HEYELAN MEYDANA GELDİ 

TEMİZLİK çalışmaları sürerken Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, afet sebebiyle 7 kişinin yaralandığını, hiçbirinin hayati tehlikesi bulunmadığını açıkladı. "7 ilçemiz, yaklaşık 500 bin nüfusun yaşadığı alan bu afetten etkilendi" ifadelerini kullanan Yılmaz, 100'e yakın menfezin kırıldığını, 100 mahallede ciddi sorun olduğunu ve heyelan meydana geldiğini açıkladı.  

 

 MAĞDURİYETLER GİDERİLECEK 

HASAR tespit çalışmalarına başlanırken  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay,  sel felaketinin yaşandığı Ünye ve Fatsa ilçelerinde gece ve gün  boyu incelemelerini sürdürdü.Vatandaşların taleplerini dinleyen ve yaşanan felakete ilişkin bilgi alan Oktay, devletin her zaman vatandaşların yanında olduğunu, mağduriyetlerin en hızlı şekilde giderileceğini söyledi.Türk Kızılayı da selden dolayı mağdur olan mevsimlik işçilere yemek dağıttı, 100 çadır, 300 battaniye ve 300 yatak yardımında bulundu.

 

DENİZDE FINDIK ADASI OLUŞTU

ORDU'da felakete neden olan sel, tonlarca fındığın denize akmasına neden oldu. Fatsa'da denize akan fındıklar açıkta birikti ve bir adacığı andıran görüntüler oluşturdu.Fındıktaki kaybın yüzde 70'i bulduğu belirtildi. Fındığın yanında fındık bahçeleri ve tarım alanlarını  da sel vurdu.AA