Ortadoğu Gazetesi

BIST
96,110
%-0,78
USD
5,8407
%0,56
EUR
6,5685
%0,43
Altın
240,2770
%0,81

Ekonomide reform hamlesi

EKONOMİ / 2018-08-10

Ekonomide reform hamlesi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 'Yeni Ekonomik Politikaları'nı açıkladı. Programın üç artı bir sacayağının olduğunu söyleyen Albayrak bunları, "Ekonomik dengelenme, sürdürülebilir sağlık büyüme, daha adaletli bir paylaşım artı kaliteli insan gücü oluşturmak" şeklinde açıkladı 

 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, dün İstanbul'daki Dolmabahçe Sarayı'nda düzenlediği toplantıyla 'Yeni Ekonomik Politikaları'nı açıkladı. 35 milyar TL boyutundaki tasarruf ve gelir artırıcı önlemlerin yol haritasını oluşturacak program hakkında bilgi veren Albayrak, yeni modelin 2018 sonuna kadar devreye alınacağını söyledi. Oda ve borsa başkanlarıyla Türkiye'nin önde gelen işadamlarını katıldığı toplantıda konuşan Albayrak özetle şunları söyledi:

Bu yıl içinde başlayarak 2023 sonunda tamamlanacak 3 artı 1 formülüyle oluşturduğumuz yeni ekonomi yaklaşımının ilk fazı 2019'da başlayacak ve 2021'e kadar sürecek. Bu dönemde ekonomide yeni dengeler oluşturulacak. 

 

Programın 2020-2021 dönemini kaysayacak ikinci fazında sürdürülebilir sağlık büyüme sağlanacak. 2021-2023 dönemini kapsayan üçüncü fazda daha adaletli bir paylaşım artı kaliteli insan gücü oluşturulacak. Programla, enflasyonla güçlü mücadele, mali disiplin, döviz açığının düşürülmesi, güven ortamının iyileştirilmesi, verimlilik ve tasarruf artışı, sermaye piyasalarında derinleşme ve kamu borçlarında kaynak çeşitliliği konularına önem vereceğiz. 

 

 

ETKİN VE GÜÇLÜ BAKANLIK

Tüm kurumlarmızla, detaylı stratejilerle daha hızlı güçlü politikalarla hedeflerine yürüyen bir süreci yaşayacağız. Bakanlığımız gerek para gerek maliye politikalarının tek bir şapkada birleşmesiy ve bu birleşmeye dayalı yapacağımız liyakat şemsiyesini bir arada taşıyan yönetim kademesiyle çok daha etkin ve güçlü bir bakanlık olacak.

 

Eylül'de açıklayacağımız Orta Vadeli Program (daha güzel bir isim arıyoruz), bu programın detayları çok hızlı bir şekilde ortaya çıkacak. En önemli adımlardan bir tanesi kararlı bir yaklaşım olması. Yeni model olarak ortaya çıkan bu bakanlığın koordinasyonunda çok daha kararlı ve güçlü emin adımlarla yeni bir dönem başlayacak. Türkiye bir üst lige çıkmak zorundaysa bazı şeyleri değiştirmesi lazım.

 

 

 

 

Programın en önemli ayağı sürdürülebilirlik olacak. Berat Albayrak olsa da olmasa da dizayn ettiğimiz bu sistemin sürdürecek. sistem bir sektöre, bir kişiye dayalı olmayacak. Tüm piyasa paydaşlarıyla daha etkin bir iletişim ve güvene dayalı süreç başlatacağız. Piyasa ve teori çerçevesinde baktığımızda gerçekçi politikalar belirleyeceğiz.  Spekülasyonların ekonomimize etki etmesine izin vermeyip özellikle veri güvenliği, çünkü ekonomin temeli veriye dayanıyor, çok daha etkin bir süreç ortaya koyacağız.

 

 

TL'YE GÜVEN ARTACAK

Özellikle Türk Lirası'nın güveni artıracağız. Para politikalarının tam bağımsızlığını sağlayacağız. İlk geldiğimiz günden beri para politikaları üzerinde Merkez Bankası üzerinde mümkün oldukça konuşmamaya gayret ettim. Merkez Bankası'nın bağımsızlığı kritik esastır. Özellikle bankacılık kesimi başta olmak üzere finansal sektörün güçlü yapısının korunması ve yapısında da finansal istikrarın önceliklerimizdendir. 

 

 

TASARRUFA BAŞLADIK

Bütçe dengesinin ciddi bir disiplinle kaliteli bir dönüşüm ortaya koymasını sağlayacağız. Sadece özelleştirmeyle tek seferlik gelirlerle şunlarla bunlarla değil sürdürülebilir, başta söylediğim gibi ekonominin tüm paydaşlarıyla bu süreci ortaya koyacağız. Yapısal reformlar konusunda şu anda bakanlıkta çok yoğun bir çalışma yürüten ekibimizin Meclis açılır açılmaz hızlı bir şekilde hayata geçireceği bir süreç olacak. Yapısal dönüşümle bu ekonomik modelde ayakta kalacağız. Yeni ekonomik yaklaşımımızın genel bir mimarisi var.

 

 

Etiketler: