Ortadoğu Gazetesi

BIST
99,835
%-3,45
USD
5,7631
%5,50
EUR
6,5178
%4,74
Altın
244,0100
%6,04

Peş peşe yaşanan depremler dünyada korku salıyor!

GÜNDEM / 2018-09-08

Peş peşe yaşanan depremler dünyada korku salıyor!

Japonya, Fiji ve Ekvador’un ardından İran ve Türkiye’de Ege Denizi’nde yaşanan depremler, insanları ürküttü. Peki uzmanlar bu konuda ne diyor? Türkiye'de kısa süre içinde bir deprem bekleniyor mu? Bekleniyorsa şiddeti ne kadar olacak? Ortadoğu Gazetesi'nden Özge Seren Biçer araştırdı...
 
 
 

İZMİR 4.2 ŞİDDETİYLE SARSILDI

 

EGE Denizi’nde 4,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, dün saat 02.53’te İzmir Karaburun açıklarında 4,2 büyüklüğünde yer sarsıntısı kaydedildi. Depremin 7 kilometre derinlikte meydana geldiği belirlendi.

Japonya

BATIYA DÖNERSE TEHLİKELİ

 

KONUYU değerlendiren Jeofizik Mühendisi Oğuz Gündoğdu, “Dünyanın farklı yerlerinde olan depremler birbirini etkilemez. Çanakkale ve Gökova tarafında da bir fay hareketi var. Kırılmanın batıya dönmesiyle birlikte Marmara Bölgesi’nde büyük bir deprem bekliyoruz. Deprem 7 şiddetinin de üzerinde olacak” dedi. 

 

7'DEN BÜYÜKSE ETKİLER

 

BEYKENT Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Kubilay Kaptan da şöyle konuştu: Farklı fay hatları birbirini etkiler. 7’den büyük depremler binlerce kilometre uzaktaki bir fayı veya bir volkanı etkileyebilir. Girit’te 8-9 arası bir deprem olduğunda Türkiye de etkilenir. İstanbul depremi Adalar fayında ve 7.5-7.6 büyüklüğünde olacaktır.

Etiketler: