Ortadoğu Gazetesi

BIST
99,835
%-3,45
USD
5,7631
%5,50
EUR
6,5178
%4,74
Altın
244,0100
%6,04

Fibromiyalji nedir? Belirtileri nedir? Tedavisi var mı? İşte tüm bilgiler...

SAĞLIK / 2018-09-09

Fibromiyalji nedir? Belirtileri nedir? Tedavisi var mı? İşte tüm bilgiler...

Modern çağın hastalığı fibromiyalji, kadınları daha çok vuruyor. Vücutta yaygın ağrı ve hassasiyet şeklinde kendini gösteren bu sendromun sebebi henüz tam olarak bilinmese de tıp dünyası yakınmalara çözüm üretmiş durumda. Ortadoğu Gazetesi'nden Şenay Bakın araştırdı...
 

DAHA ÇOK KADINLARDA GÖRÜLÜYOR

 

SON yıllarda görülme sıklığı hızla artan fibromiyalji, ekonomi, iş hayatı ve gündelik yaşamı bile olumsuz etkileyen bir hastalık. Teşhisi ise kolay değil, pek çok tetkik yapılması gerekiyor. Bu yüzden her üç hastadan yalnızca biri doğru tanı alarak teda- viye başlayabiliyor. Fibromiyaljinin özellikle 25-55 yaş aralığındaki kadınlarda sık görüldüğünü söyleyen Medline Adana Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Süleyman Tatlı, kas-iskelet sisteminde oluşan ve uzun süre etkili olabilen hastalık hakkında önemli bilgiler verdi.

 

TEŞHİS KOLAY DEĞİL

 

AĞRI ve hassasiyetin en sık görülen yakınmalar olduğunu söyleyen Dr. Tatlı, “Ağrılar daha çok bel ve boyun bölgesinde yoğundur. Uyku bozukluğu, sabahları yorgun kalkma, karın ve göğüs ağrısı, ellerde uyuşma, kabızlık, ishal, adet dönemlerinde ağrı, nefes darlığı ve sinirlilik gibi bulgular da eşlik eder” dedi ve ekledi: “Yapılan tetkikler, altta yatan bir hastalık yoksa genellikle normal sonuç verir. En az 3 aydır devam eden yaygın ağrı olması ve vücudun belli bölgelerine bası uygulandığında ağrı tespit edilmesi tanı konulmasına yardımcıdır.”

 

 

YAŞAM KALİTESİ DÜŞÜYOR

FİBROMİYALJİ sendromumun sakatlık sebebi veya hayatı tehdit eden bir hastalık olmadığını ancak başka hastalıklara kapı aralamasının ve yaşam kalitesini düşürmesinin tedaviyi zorunlu kıldığını anlatan Dr. Süleyman Tatlı, tanıyla birlikte başarılı sonuçlar alındığını vurguladı. Dr. Tatlı, “Tedavide kullanılan ilaçlar, ağrıyı azaltmak, yorgunluğu gidermek, uykuyu düzenlemek ve depresyonu tedavi etmek amaçlıdır” diyerek bunların dışında hassas noktalar üzerine lokal enjeksiyonlar da uygulanabileceğini söyledi.

 

FİZİK TEDAVİ İŞE YARIYOR

DR. Süleyman Tatlı, tedavide kullanılan ilaçların, ağrıyı azaltmak, yorgunluğu gidermek, uykuyu düzenlemek ve depresyonu tedavi etmek amaçlı olduğunu, ayrıca hassas noktalar üzerine lokal enjeksiyonlar da uygu- lanabileceğini söyledi. Fizik tedavi uygulamalarında manuel terapi, kuru iğne, sıcak uygulama ve masajın etkili olduğunu ekleyen Tatlı, “Spor yapmak, hastalığın tedavisinde ve nüksetmesinin önlenmesinde işe yarıyor. Tatile çıkmak, stres yaratan ortamlardan uzaklaşmak ve kaplıca kürleri de yararlı olabiliyor” diye konuştu.

Etiketler: