Ortadoğu Gazetesi

BIST
102,608
%0,62
USD
5,3250
%-0,01
EUR
6,0529
%0,19
Altın
228,5910
%-0,33
SON DAKİKA

UEFA 4 büyükleri küme düşürebilir

SPOR / 2018-10-18

UEFA 4 büyükleri küme düşürebilir

Türk futbolunu bekleyen tehlikeyi unutulmaz golcü, MHP Milletvekili Saffet Sancaklı ORTADOĞU'YA anlattı, reçeteyi de açıkladı. 
 
 
Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili Saffet Sancaklı, "Türk futbolu uçurumda diyemiyorum, çünkü çoktan uçurumdan düşmüş durumda. Çukurda! Çünkü son 15 yıldır çok kötü yönetiliyor" dedi.
 
Bu şekilde kurtulması imkansız
 
TÜRK futbolunun unutulmaz yıldızlarından, Milliyetçi Hareket Partisi Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, Ortadoğu gazetesininnun sorularını yanıtlarken, çarpıcı açıklamalar yaptı. Türk futbolunun son 15 yıldır çok kötü yönetildiğini vurgulayan Sancaklı, "Süper Lig'de 18 takım var. Ortalama 20 kişiden 360 yönetici var. Birinci Lig, federasyon derken Türkiye'de futbolu bin kişi yönetiyor. İçlerinde bir tane bile milli futbolcu yok. Bu şekilde kurtulması imkansız" dedi.
 
Yöneticiler güç savaşında
 
SANCAKLI, "Milletimiz istiyor ki Türk futbolu iyi olsun, milli takım başarılar kazansın. Ama maalesef uçurumun kenarında bile diyemiyorum, çünkü çoktan düşmüş durumda. Hatta çukurda" diye konuştu. Yöneticileri de eleştiren Sancaklı, "Onlar için kulüpler ikinci planda. Çünkü öncelikleri kendileri. Güç savaşındalar. Kulüplerin adıyla ihale peşinde koşuyorlar, iş kovalıyorlar. Artık Türk futbolu öyle bir hale geldi ki UEFA bakıyor ki bunlar yapmıyor, İsviçre'den müdahele ediyor" dedi.
 
Şimdilik Avrupa'ya almıyor!
 
KULÜPLERİN UEFA'nın belirlediği mali fair play şartını yerine getiremediğini belirten Sancaklı, "Şimdilik Avrupa kupalarına katılmama cezası veriyorlar. Ama bunun devamı da var. Bu düzensizlik sürdüğü takdirde 4 büyüklerin bile puanını silebilirler, hatta küme düşürebilirler. Bizim ligin değeri belki bir milyar dolar. Düşerse biri ne olacak big, ne olacak bu kadar yabancı? Şimdilik denge bozulmasın diyor UEFA ama şimdilik. Çünkü ortada iyi giden bir şey yok" diye konuştu.
 
Hepsi borç batağında
 
KULÜPLERİN borç batağında olduğunu söyleyen Sancaklı, "Türkiye'nin en zengin ailesinden Ali Koç kulüp başkanı. Ama o bile müdahele edemiyor. Çünkü kulübün borcu olmuş 5 milyar lira. Bugünkü faizle yıllık 1.5 milyar faiz işliyor. Kulüplerin böyle bir geliri yok. O nedenle daha da batağa girecek. UEFA baktı ki bunlar beceremiyor, bütceyi İsviçre'den bildiriyor. Sen 35 harca diyor örneğin... Ali Koç cebinden koymak istese olmaz diyor. Oyuncu satarsan alabilirsin diyor" dedi.
 
-------------------------------------------------------------
 
SPORUN ANAYASASINI HAZIRLIYOR
 
 
Saffet Sancaklı, Türk sporunun kurtuluşu için kanun teklifi hazırladıklarını belirtti ve ekledi: "Federasyon başkanları o branşın içinden gelmiş sporcu olacak. Kriterler olacak, uymayan babasının milyarları da olsa seçilemeyecek"
 
Federasyon başkanı şartı
 
MHP Milletvekili Saffet Sancaklı, sadece Türk futbolu için değil, sporu için MHP olarak kanun teklifi hazırladıklarını açıkladı ve yakında TBMM'ye getireceklerini söyledi. Sancaklı, "Adam hayatında o branşı yapmamış, Ayağını topa vurmamış, eline tenis raketi almamış. O federasyonun başkanı olamayacak. Federasyon başkanları milli sayılarına göre eski sporcular olacak, yönetimlerinde de yüzde 25 oranında eski sporcular yer alacak" ifadelerini kullandı.
 
 
Kırmızı kaplı kitap gerekli
 
SAFFET Sancaklı, "Futbolda bugün itibarıyla bu çürümüş sistemi ve kafadaki yöneticileri kenara çekeceksin. İngiltere, Almanya, İspanya gibi ülkelerin kurallarını alacaksın. Kırmızı kaplı kitabı yazacaksın. Bu futbolun anayasası olacak. Bir kişi  başkan mı olmak istiyor; kriterleri orada yazacak. Yöneticinin de, çaycının da, avukatın da... Kritere uymuyorsa olamayacak. Adamın babasının milyarları da olsa kriterlere uymuyorsa seçilemeyecek" diye konuştu.
 
En az 5 yıla ihtiyaç var
 
SANCAKLI, "Her şeyi bugün itibarıyla tam olarak doğru yaparsak toparlanmamız için en az 5 yıla ihtiyacımız var. İyi duruma gelmek için de 10 sene gerekiyor" yorumunu yaptı. Bunun da iyi bir programla ve bilgili yöneticilerle gerçekleşebileceğini vurgulayan Sancaklı, "Yoksa her gün yok ofsayt var mı, hakem penaltı verdi mi, VAR iyi mi diye konuşup durur, milleti kandırız. Sürekli geriye gideriz" dedi.
 
-------------------------------------------------------------
 
5 MOURİNHO DA GELSE OLMAZ!
 
Lucescu ne yapabilir ki?
 
SAFFET Sancaklı, A Milli Takım'ın aldığı kötü sonuçlardan sonra hemen teknik direktör Mircea Lucescu'nun suçlandığını vurguladı ve "Adamın kötü hoca olduğunu kim söyleyebilir? 2 yıl öncesine kadar her kulüp Ukrayna ile İstanbul arasında hat kurmuştu bu adamı getirmek için. Şimdi sorunu onun üzerine atıp kurtulmak istiyorlar" dedi. Lucescu'yu savunmadığını hatırlatan Sancaklı, "Babamın oğlu değil. Ama bu sistemle 5 Mourinho, 5 de Guardiola gelse bir şeş değişmez" diye konuştu.
 
 
Federasyon başkanı maça gidemiyor
 
MİLLİ Takım'da yeni jenerasyonun iyi olduğunu belirten MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, "Ama ortada ne motivasyon kaldı, ne de milli heyecan. Bu 2 yıl önce Fransa'da Fatih Terim ve futbolcular arasındaki prim kavgasından, gerginlikten, uçaktaki kavgalardan falan oldu. Milli Takım atmosferini tamamen bitirme noktasına getirdi. Düşünebiliyor musunuz; bir federasyon başkanı var İstanbul'da maça gidemiyor. Neden? Böyle bir şey olabilir mi?" ifadelerini kullandı. 
 
-------------------------------------------
 
ARDA PSİKYATR DESTEĞİ ALMALI
 
Sonunda bu hale geldi
 
ADI futbol dışı pek çok olaya karışan, son olarak da darp ve ruhtasız silah kullanma gerekçesiyle hakkında iddianame hazırlanan Arda Turan'la ilgili de konuşan Sancaklı, "Bence acilen psikiyatr desteği almalı" dedi. Sancaklı, "Ben uçakta babası yaşında bir gazeteciye saldırmasından sonra, bunun başlangıç olduğunu, hemen yardım alması gerektiğini söylemiştim. Ama Milli Takım'ı bıraktım demesi olayın bir anlık sinir olmadığını gösterdi. Sen kimsin ki milli takımı bırakacaksın? Sonunda iş bu hale geldi" dedi.
 
 
Kendi etti, kendi buldu
 
BİR yıldızın 20 yılda yetiştiğini belirten Sancaklı, "Kendine yazık etti. Sen Türk gençliğine böyle mi örnek olacaksın? Bu ülkede senin yüzünden çocuklarına Arda adını koyanlar oldu. Bu tür kabadayılık, delikanlılık insanın ruhunda var ama bu kadar olur mu? Milli futbolcusun, örneksin bunu yapamazsın. Ben onu uyarmak istedim ama olmadı. Artık psiyatr desteği alsın" diye konuştu.
 
----------------------------------------------------
 
Saffet Sancaklı'nın kariyeri müthiş 
 
3 BÜYÜKLERDE OYNADI TAM 130 GOL ATTI
 
SAFFET Sancaklı, 27 Şubat 1966 doğumlu. Çok genç yaşta başladığı futbol yaşamında 3 büyükler olarak adlandırılan Beşiktaş, Fenrerbahçe ve Galatasaray'da da forma giymeyi başaran sayılı futbolculardan biri. Ayrıca Vefa, Eskişehirspor, Konyaspor, Sarıyer, Kocaelispor da da forma giydi. 1999'da futbolu bırakırken, attığı 130 golle adını Türk futbolunda 100'ler kulübüne de yazdırmıştı. 21 kez de milli takım formasını giydi. Şu anda Milliyetçi Hareket Partisi Kocaeli Milletvekili.