Ortadoğu Gazetesi

BIST
102,494
%0,51
USD
5,3216
%-0,06
EUR
6,0372
%-0,02
Altın
227,4060
%-0,84
SON DAKİKA

20 bin sözleşmeli öğretmen alımı için branş bazında kontenjan dağılımı açıklandı

EĞİTİM / 2018-11-16

20 bin sözleşmeli öğretmen alımı için branş bazında kontenjan dağılımı açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 20 bin öğretmen alımı için yayımlanması beklenen branş dağılımı bugün erişime açıldı. Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından ön bilgisi verilen 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı için branş dağılımı dışında sözlü mülakat tarihleri de belli oldu. İşte, sözleşmeli öğretmen alımı için branş bazında kontenjan dağılımı ve taban puan bilgileri
 
Sözleşmeli öğretmen branş bazında kontenjan dağılımı bugün bakanlık tarafından öğretmen adaylarının erişimine açıldı. Türkiye çapında Milli Eğitim Bakanlığı okullarında bulunan açık pozisyonlara yapılacak olan öğretmen alımı için hangi branşta kaç öğretmenin istihdam edileceği öğrenilebilecek. İşte, bakanlığın yayımladığı öğretmen alımı kontenjanları ve branş dağılımı hakkında bazı bilgiler
 
HANGİ BRANŞTA KAÇ ÖĞRETMEN İSTİHDAM EDİLECEK?
 
Ataması yapılacak 20 bin öğretmen için branşlara göre dağılım belli oldu. Buna göre en fazla atama 3 bin 47 ile sınıf öğretmenliğinde olacak. Bu branşı 2 bin 38 ile İngilizce ve 1.910 ile din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği takip ediyor.
 
 
EN FAZLA ATAMA YAPILACAK 10 BRANŞ
 
 
SIRA          BRANŞ   KONTENJAN
 
1             Sınıf Öğretmenliği            3 bin 47
 
2             İngilizce öğretmenliği      2 bin 38
 
3             Din Kültürü ve ahlak bilgisi          1.910
 
4             Okul öncesi         1.601
 
5             İlköğretim matematik      1.401
 
6             Türkçe   1.093
 
7             Rehberlik             1.056
 
8             Özel eğitim          1.002
 
9             Fen bilimleri/fen ve teknoloji        919
 
10           Beden eğitimi   845
 
BAŞVURULAR NE ZAMAN ALINACAK?
 
20 bin sözleşmeli öğretmen atamaları için ön başvurular, sözlü sınav merkezlerinin ilanı işe sınav tercihlerinin alınması 19-23 Kasım arasında yapılacak. Adayların sözlü sınava gireceği merkezler ise 3 Aralık’ta paylaşılacak. Sözlü sınavlar 10-31 Aralık arasında gerçekleşecek. Sonuçlar ise 15 Ocak’ta duyurulacak. Tercihler 28 Ocak ile 1 Şubat arasında alındıktan sonra atamalar 7 Şubat’ta yapılacak.
 
BAŞVURULAR ELEKTRONİK ORTAMDA
 
Sözleşmeli öğretmenlik için yapılacak sözlü sınava davet edilmek üzere yapılacak başvuru elektronik ortamda ‘mebbis.meb.gov.tr’ ve ‘personel.meb.gov.tr’ adreslerinden alınacak. Bu başvuruda adaylar, sınav merkezleri listesinde belirtilen 17 sınav merkezinin tamamını tercih edecek. Başvuru onayları, il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince yapılacak. Mezuniyetleri birden fazla alana kaynak teşkil eden adaylar, sadece bir alana başvuruda bulunabilecek.
 
KPSS PUANLARINA BAKILACAK
 
Adaylar, Türkçe, İlköğretim Matematik, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji, SosyalBilgiler, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Matematik (Lise), Fizik, Kimya, Biyoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, İngilizce, Rehberlik, Okul Öncesi ve Sınıf Öğretmenliği alanlarıbakımından KPSSP121 puan türünden; Almanca, Arapça ve Fransızca alanlarına ‘KPSSP120’ puan türünden, diğer alanlarda ise ‘KPSSP’10 puan türünden en az 50 puan almış olmaları kaydıyla başvurabilecek. Bu kapsamda başvurular geçerli olan KPSS puan üstünlüğü esasına göre değerlendirilecek. Birden fazla sınava (katılan adayların, yüksek olan KPSS puanı başvuru formuna otomatik olarak yansıtılacak.