Ortadoğu Gazetesi

BIST
98,455
%1,69
USD
5,3220
%-0,23
EUR
6,0504
%-0,56
Altın
219,3150
%-1,05

İBB, kimsesizlerin kimsesi oldu

YEREL YÖNETİMLER / 2019-01-10

İBB, kimsesizlerin kimsesi oldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), zorlu kış şartlarında sokakta yaşayan vatandaşları ağırlamaya devam ediyor. 22 Kasım’dan bu yana sunulan hizmetlerde 2 bin 135 kişiye ulaşıldı  

Evsizlere sıcak yuva

İBB, sokakta yaşayan vatandaşları, sağlık, temizlik, güvenlik ve yemek hizmetlerinin verildiği merkezlerde ağırlıyor. Kış aylarında sokakta kalan veya terk edilmiş mekanlarda yaşayan vatandaşlara, barınma, beslenme, sağlık yardımları yapıyor. Bu amaçla kurulan merkezlerden Esenyurt İSTAÇ Eğitim Merkezi’nde erkek, Kayışdağı Darülaceze Merkezi’nde kadın evsizler misafir ediliyor.

2 bin 135 kişiye hizmet

22 Kasım’dan bu yana sunulan hizmetlerde, bugüne kadar 2 bin 135 kişiye ulaşıldı. Bu rakamın 2 bin 40’ı erkekler, 95’i ise kadınlardan oluştu. Hizmet verilen kişilerden 752’sinin yabancı uyruklu olduğu dikkati çekerken, bunlardan 733’ünün erkek, 19’unun ise kadın olduğu kayıtlara yansıdı. Son bilgilere göre, Esenyurt ve Kayışdağı tesislerinde 548 kişi hizmet alıyor. Bunlardan 506’sı erkek, 42’si kadın.

Açık kapı sistemi

MERKEZLERE yerleştirilen evsizlere; sosyolog, doktor, hasta bakıcı, berber, depocu, temizlikçi, lojistikçi ve güvenlikçi olmak üzere, yüze yakın personel hizmet ediyor. Misafirhaneler, aralık-mart aylarında ‘açık kapı sistemi’ ile çalışırken, evsizler, taleplerine göre ya memleketine gönderiliyor, ya huzurevi ve bakımevine yerleştiriliyor ya da ailelerine teslim ediliyor.

Günde 25 hastaya bakıyoruz

TESİSTE hizmet veren Dr. Tamer Atakurt da soğuk havalarda günde 25 kadar hastayı muayene ettikleri bilgisini verdi. Atakurt, “Acil hizmetler için 112’den faydalanıyoruz. Burada bakamayacağımız hastaları da devlet hastanelerine sevk ediyoruz. Elimizde ilaçlarımız da var. Soğuk algınlığı gibi ilaçları reçete ederek poliklinik defterimize kayıtlarını yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Çocuk babasına yapmıyor

MERKEZDEN yararlanan Deniz Tanrıverdi, “Bütün personel ve yetkililer, aile içindeki bireyler gibi davrandılar. Aile bireyleri birbirlerine böyle davranmıyor. Çocuklar, babalarına bu hizmeti yapmıyor. Yemekler gerçekten otel kalitesinde. Her gün banyo yapma ve temiz kıyafet alma imkanımız oluyor. Bu soğuk havada evsizlerin alabileceği en mükemmel hizmet burada” dedi.