Ortadoğu Gazetesi

BIST
102,494
%0,00
USD
5,3187
%0,03
EUR
6,0355
%-0,05
Altın
227,0500
%0,27
SON DAKİKA

Kıbrıs Türk Millî Tarih Müzesi'nde sergilenecek eserler belirlendi

KÜLTÜR SANAT / 2019-02-06

Kıbrıs Türk Millî Tarih Müzesi'nde sergilenecek eserler belirlendi

 
Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Eğitim Vakfı bünyesinde bulunan Kıbrıs Türk Millî Tarih Müzesi'nde sergilenecek, Kıbrıs toplumunda iz bırakan şahsiyetlerin heykellerinin belirlenmesi için yapılan anket çalışmaları tamamlandı.
 
Online, gazeteler ve sahada olmak üzere eş zamanlı başlatılan anket çalışmalarında 2 bin katılımcıya Kıbrıs Türk Millî Tarih Müzesi'ni şekillendirmek için sorulan sorular sonucunda, ilk etapta sergilenecek olan Kıbrıs ile ilişkili toplumun her kesimden en fazla tercih edilen 20 değerli şahsiyetin heykelleri yapılmaya başlandı.
 
YDÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Kıbrıs Türk Millî Tarih Müzesi Yönetim Kurulu Kurucu Başkanı Prof. Dr. Ali Efdal Özkul, Kıbrıs Türk toplumunun yaşamının çeşitli evrelerinde derin izler bırakmış, bırakmaya devam eden, topluma yön veren, gerek siyasî gerekse de sosyal hayatta toplumla bütünleşen, toplumun sembolleri haline gelen kişileri, gelecek nesillere tanıtmak amacıyla heykellerini yaparak Kıbrıs Türk Millî Tarih Müzesi’nde sergileyeceklerini belirtti.
 
Kıbrıs Türk halkının bir parçası olacak olan Kıbrıs Türk Millî Tarih Müzesi’nde yapılacak olan çalışmaların müzede yer alacak olan heykellerde olduğu gibi Kıbrıs Türk toplumunun istekleri doğrultusunda şekillendirileceğini dile getiren Prof. Dr. Özkul, "Yakın Doğu Üniversitesi olarak toplumumuzun tarihinde iz bırakmış, bırakmaya devam eden, topluma yön veren önemli şahsiyetlere böylece vefa borcumuzu da ödemiş olmanın mutluluğunu duyacağız” dedi.
 
İşte anket çalışmaları sonucuna göre Kıbrıs Türk Milli Tarih Müzesi'nde heykeli yapılacak 20 kişi:
 
Mustafa Kemal Atatürk
 
Kamran Aziz
 
Rauf Raif Denktaş
 
Bülent Ecevit
 
Necmettin Erbakan
 
Recep Tayyip Erdoğan
 
Dr. Suat İ. Günsel
 
Namık Kemal
 
Dr. Fazıl Küçük 
 
Dr. Burhan Nalbantoğlu
 
Osman Örek 
 
Mısırlızade Necati Özkan
 
Özker Özgür
 
Sokullu Mehmet Paşa
 
Lâla Mustafa Paşa
 
Ziya Rızkı
 
Sultan II. Selim
 
Naci Talat
 
Cengiz Topel
 
Mehmet Zekâ