Ortadoğu Gazetesi

BIST
96,861
%-0,03
USD
5,8095
%0,20
EUR
6,5430
%0,33
Altın
238,3520
%0,18

Kurtarma gemisine Alan Kurdi'nin adı verildi

GÜNDEM / 2019-02-11

Kurtarma gemisine Alan Kurdi'nin adı verildi

Akdenizde sığınmacıları kurtarma görevini sürdüren Professor Albrecht Penck isimli gemiye, 2 Eylül 2015'te Bodrum açıklarında boğularak ölen 3 yaşındaki Suriyeli Alan Kurdi'nin adı verildi.
 
Hayat kurtarmaya devam edecek 
 
Alman yardım kuruluşu olan Sea-Eye, Akdeniz'de kurtarma faaliyetlerini sürdüren Professor Albrecht Penck adlı geminin ismini değiştirerek Alan Kurdi yaptı. Yeni ismi ile hayat kurtarmaya devam edecek gemi için İspanya'nın Balear Takımadaları'na ait Mayorka adasında bulunan Palma de Mallorca'da bir limanda tören düzenlendi. Törene Alan Kurdi'nin babası Abdullah Kurdi,  halası Tima Kurdi, politikacılar, dernek görevlileri, gönüllüler ve bölgede yaşayanlar katıldı.
 
 
Baba: Benim için zor bir gün
 
Törene katılan baba Abdullah Kurdi, ''Bugün benim için çok zor bir gün. Zira birçok anıyı yeniden yaşıyorum. Alman kurtarma gemisinin oğlumun adını taşıyacağı için mutluyum. Bu organizasyonda iyi kalpli inanlar var. Oğlumun sahildeki o hali unutulamaz. Karım ve oğullarımın kaybına duyduğumuz üzüntü, bunun gibi oğulları ve kızları trajik biçimde kaybedilen binlerce aile tarafından paylaşıyor'' dedi.
 
Bu isim bize yaptığımız işi hatırlatacak
 
Törende konuşan Sea-Eye Sözcüsü Carlotta Weibl, ''Alan Kurdi ismi, bize yaptığımız işi hatırlatacak. Bu gemiler, kaptanlar, STK'lar ve yanlış yönlendirilmiş politikacılarla yapılan çatışmalarla ilgili değil. Bu Alan, Galip, Rihan gibi her gün Akdeniz'de boğulan gerçek insanlarla ilgili. Ve bu sevdiklerinin hissetmesi gereken sonsuz acı ve keder ile ilgili'' dedi.

Etiketler: