Ortadoğu Gazetesi

BIST
103,310
%-1,48
USD
5,4290
%0,19
EUR
6,2109
%0,37
Altın
229,1390
%-0,39

EYT'lilere İzin Çıktı... İşte o tarih

YAŞAM / 2019-03-15

EYT'lilere İzin Çıktı... İşte o tarih

Emeklilikte Yaşa Takınlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYT SYDD) Başkanı Gönül Boran, önemli son dakika açıklaması yaptı.
 
Boran, İstanbul Maltepe'de 17 Mart 2019 günü büyük miting için valilikten yasal iznin çıktığını açıkladı.
 
EYT SYDD Başkanı, mesai saatine yetişememezlikten belgenin bugün alınamadığını söyledi.
 
TOPLANTI YAPILDI
 
Bugün, emniyetle güvenlik için yapılması gerekenlerin görüşüldüğü bir toplantı gerçekleştiği de açıklandı.
 
EYT İSTANBUL MİTİNGİ NE ZAMAN
 
Emeklilikte yaşa takılanlar, seslerini her türlü mecradan duyurmaya devam ediyor. Facebook ve twitter'da yapılan çalışmaların yanı sıra binlerce eyt'li miting ve eyt toplantılarında da seslerini duyurmaya çalışıyor. Daha önce Ankara ve birçok ilde toplantı gerçekleştiren Emeklilikte yaşa takılanlar için İstanbul mitingi tarihi 17 mart olarak öngörülüyor. 
 
FRAGMANI İZLENMİŞTİ
 
Emeklilikte yaşa takılanlar, daha önce EYT Genel Başkanı Gönül Baran Özüpek önderliğinde Beşiktaş'ta bir araya gelmişti. 81 ilden tüm destekçilerin katılımıyla gerçekleşen EYT toplantısına emeklilikte yaşa takılanlar izdiham etmişti. 
 
TWİTTER VE FACEBOOK FAALİYETİ
 
Emeklilikte yaşa takılanlar, haklarının geri verilmesi için seslerini her türlü ortamdan duyurmaya çalışıyor. Facebook üzerinde 1 milyon kişiye yakın gruplar ve sayfalara sahip olan Eyt'liler bu mecrayı etkin bir şekilde kullanmaya devam ediyor. Twitter'da gece yarısı saatlerinde hashtag çalışmaları ile büyük yankı uyandıran Eyt'liler nihayetinde istedikleri sonuca ulaşacaklarını düşünüyor. 
 
EYT YASASI GEÇTİ Mi
 
Son dönemde sıkça gündemi meşgul eden EYT amacıyla şimdilik bir çalışma başlatılmamasına rağmen Emeklilikte Yaşa Takılanlar Meclis’ten düzenlemeyi bekliyor. Bu gündemdeki konumunu korurken 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren sigortalılık başlangıcı olanlardan birtakımları 65 yaşından önce emekli olamayacaklar.
 
'GÜNDEMİMİZDE YOK'
 
Bakan Selçuk, konuşmasının son bölümünde, BBP Genel Başkanı Destici’nin dile getirdiği EYT konusuna değinerek, “Gündemimizde yok” dedi.
 
ŞUBAT AYI ENFLASYON RAKAMLARI
 
Tüketici fiyatları Şubat’ta bir önceki aya göre yüzde 0.16 yükseldi,  yıllık enflasyon yüzde 19.67 oldu.
 
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Şubat ayı verilerine göre, TÜFE bir önceki aya göre yüzde 0.16, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 1.23, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19.67 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 17.93 arttı.
 
EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARDAN CUMHURBAŞKANI'NA MEKTUP
 
EMEKLİLİKTE Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyeleri, AK Parti İzmir il binasına giderek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a iletilmek üzere yazdıkları mektubu verdi.
 
Erdoğan'a iletilmek üzere
 
Emeklilik için gereken prim gün sayısını doldurmalarına rağmen yaşa takıldıkları için emekli olamayanlardan oluşan Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin temsilcileri, AK Parti İzmir İl Başkanlığı'na giderek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a iletilmek üzere, bir mektup verdi. 
 
Hiçbir siyasi partiyle ilişiğimiz yok
 
 
Türkiye'nin 52 ilinde temsilcilikleri bulunan derneğin İzmir'deki üyeleri, diğer illerde olduğu gibi, AK Parti İl Başkanlığı'na, Derneğin Genel Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Boran Özüpak'ın imzasını taşıyan mektubu teslim etti. AK Parti İzmir İl Başkan Yardımcısı Nihat Baç ile görüşen yaklaşık 20 kişi, hiçbir siyasi parti ile bağlantıları olmadığını vurguladı. 
 
'Derdimiz seçimle değil, geçimledir'
 
Dernek üyeleri tarafından iletilen mektupta şu ifadeler yer aldı: "Bizler, 1999'da çıkarılan yasanın geriye dönük işletilmesi sonucunda mağduriyet yaşayan emeklilikte yaşa takılanlarız. En az 30 yıl çalışarak, vergi ve primlerini kuruşuna kadar ödemiş, helal nafakaları uğruna alın teri dökmüş, dar gelirli hatta hiç geliri olmayan 45-55 yaş aralığındaki insanlarız.
 
Umduk ve hep sabrettik
 
Türkiye'nin orta kuşağı olarak yaklaşık 20 senedir büyük ümitlerle yapılan haksızlığın giderilmesini bekledik. Her seçim öncesinde bize verilen sözlerin gerçekleşeceğini umduk ve hep sabrettik. Ne var ki beklentilerimiz hayal kırıklığına dönüştü. Sabırsızlığımızın artması, yaşımız nedeniyle birçoklarımızın iş bulamayışı ve evine ekmek götürememesiyle doğru orantılıdır. 
 
Derdimize çözüm bekliyoruz
 
Topluluk olarak hiçbir siyasi ideolojiye bağlı veya yakın değiliz. Yalnızca alın terimizin, ekmeğimizin ve geçimimizin peşinde mücadelesindeyiz. Tek gayemiz her geçen gün gürleşen sesimizin duyulması ve devletimizin şefkatli kollarını bize de uzatarak derdimize çözüm odaklı yaklaşmasıdır. Bizim derdimiz seçimle değil, geçimledir. Büyük bir sabırla devam eden bekleyişimizin nihayete ereceğine ve sizin müspet bir cevap vereceğinize ümidimiz tamdır."

Etiketler:


 


İlgili haber

EYT İstanbul mitingi ne zaman? Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili son durum

EYT İstanbul mitingi ne zaman? Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili son durum

  EYT İstanbul mitingi ne zaman? Emeklilikte yaşa takılanlar, her geçen gün mücadelesini artırarak yoluna devam ediyor. Verilen haklarını geri isteyen EYT'l...