Ortadoğu Gazetesi

BIST
95,953
%-0,94
USD
5,8374
%0,19
EUR
6,5529
%0,11
Altın
238,3820
%-0,20

Erdoğan: Hayvan hakları yasasını bir an önce çıkarın

YAŞAM / 2019-04-11

Erdoğan: Hayvan hakları yasasını bir an önce çıkarın

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan dün düzenlenen MYK toplantısında da gündeme gelen hayvan hakları yasasının bir an önce sonuçlanmasını istedi. Erdoğan’ın açıkladığı ve hayvan haklarıyla ilgili hükmün de yer aldığı 11 maddelik manifestonun yasal düzenleme gerektiren başlıkları için hazırlıkların başlaması kararı alındı.
 
Ankara ve Bursa’da yaşanan hayvan katliamı da MYK toplantısının gündemi oldu. Erdoğan hayvan hakları yasası ile ilgili son durumu öğrendi ve bir an önce yasanın sonuçlanması için talimat verdi. AK Parti’nin hukukçu kurmayları, hem manifesto hem de hayvan hakları yasası için çalışma başlattı.
 
PARSEL BAZLI PLAN
 
AK Parti’nin hukukçu kurmayları, şehirlerin çehresini değiştirecek olan konularla ilgili yasal düzenlemeye ihtiyaç olup olmadığını da inceleyecek. Bu kapsamda, manifesto ile gündeme getirilen parsel bazlı plan değişikliklerine geçit verilmemesi ilkesi tüm belediyeleri kapsayacak hale getirilecek. Bunun hayata geçilmesi için imar değişikliğini düzenleyen yasalarla ilgili çalışmalar gündeme gelecek.
 
HEDEF YATAY MİMARİ
 
Önümüzdeki dönemde içme suyu, yağmur suyu, doğalgaz, kanalizasyon gibi temel altyapı sorunlarının tamamen çözüme kavuşturulması manifestoda yer almıştı. Seçimlerin ardından AK Partili olmayan belediyelerde de bu konular yakından takip edilerek gerekirse hükümet eliyle çözülmesi sağlanacak. Şehirleri çarpık yapılaşma ve deprem riskinden arındırmaya yönelik adımlar da hız kazanacak. Alan bazlı kentsel dönüşüm teşvik edilirken, dikey değil yatay mimari hedeflenecek.
 
KENTLERİN İHTİYACI
 
Her şehrin tarihini, hikâyesini ve dokusunu korumaya yönelik önlemler de gündemde olacak. Kentlerin ihtiyacına cevap veren, herkese dokunacak mekânlarla donatılması konusunda adımlar değerlendirilecek. Çevreye duyarlı, geri dönüşümü önceleyen, doğaya ve kentte yaşayan tüm canlılara saygılı şehirler ve sıfır atık konularında da yasal düzenleme gündeme gelecek.
 
DAHA FAZLA SOSYAL İMKÂN
 
Sosyal belediyecilik anlayışı, kadın, genç, yaşlı ve engellilere hizmet verecek şekilde geliştirilecek. Belediyelerin, vatandaşları daha fazla sosyal imkânlardan yararlandırmaları yönünde de hazırlıklar gündeme gelecek. Şehir meclisleri ile ihalelerin canlı yayınla yapılması için tüm imkânlar sağlanacak. 

Etiketler: