Ortadoğu Gazetesi

BIST
104,862
%0,26
USD
5,4769
%0,18
EUR
6,2206
%0,31
Altın
230,1980
%0,43

Mesrob Mutafyan Kimdir? Mesrob Mutafyan ve özgeçmişi

POPÜLER HABERLER / 2019-03-08

Mesrob Mutafyan Kimdir? Mesrob Mutafyan ve özgeçmişi

Mesrob Mutafyan Kimdir? Tedavi gördüğü Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi'nde hayatını kaybeden Mesrob Mutafyan'ın hayatı merak ediliyor. Peki 62 yaşında gözlerini hayata yuman Mesrob Mutafyan kimdir? İşte Mesrob Mutafyan hayatı ve görevleri...

 

Mesrob Mutafyan kimdir? Minas Mutafyan adıyla 16 Haziran 1956'da İstanbul'da doğan Türkiye Ermenileri Patriği, 62 yaşında hayatını kaybetti. Tedavi gördüğü Yedikule Surp Pırgiç Ermeni  Hastanesi'nde yaşamını yitiren Mesrob Mutafyan kimdir? İşte Mesrob Mutafyan hayatı ve görevi.

 

Mesrob Mutafyan kimdir? 

 
Minas Mutafyan adıyla 16 Haziran 1956'da İstanbul'da doğdu. Saint Joseph Lisesinde ve Almanya'da  okudu. 1974-79 döneminde ABD'de Memphis Üniversitesinde felsefe ve sosyoloji eğitimi aldı. 1979'da  ruhban mesleğine intisap ederek "Mesrob" ismini aldı. 

 

Mesrob Mutafyan görevleri

 

  • Kınalıada Ermeni cemaati rahipliğine atandı. 
 
  • 1979-81 yıllarında teoloji eğitimini Kudüs'te tamamladı. 
 
  • 1986'da piskoposluk rütbesine yükseltildi. 1998'de İstanbul Ermenileri Patriği II.Karekin Kazancıyan'ın vefatı üzerine dinî ve dünyevı meclis tarafından patrik vekili seçildi.
 
  • Patriklik görevi esnasında kültürü, Türkçe ve İngilizceye hâkimiyeti ve Türk kamuoyu ve bazı resmî makamlarıyla kurduğu olumlu ve yapıcı diyalog sayesinde gerek Ermeni cemaati içinde gerek cemaat dışında saygı topladı.

 

Mesrob Mutafyan Ne Hastasıydı

 

 
Mesrob Mutafyan 2008'de frontotemporal demans hastalığına yakalandı ve hâlen patrik ve başpiskopos olsa da, fiilen tüm görevlerinden çekildi. Yerine Aram Ateşyan bakıyor olmasına rağmen cemaat tekrar tekrar yeni bir liderin seçilmesini talep etmiştir. 

Etiketler:


 


İlgili haber

Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan hayatını kaybetti

Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan hayatını kaybetti

Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan, tedavi gördüğü Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi'nde hayatını kaybetti.   Mesrob Murafyan Kimdir?&nb...