Ortadoğu Gazetesi

BIST
99,835
%-3,45
USD
5,7631
%5,50
EUR
6,5178
%4,74
Altın
244,0100
%6,04

OTOPARKTAKİ ARAÇTAN AVM SORUMLU

KÖŞE YAZILARI / 2018-09-08

OTOPARKTAKİ ARAÇTAN AVM SORUMLU

HAKAN TOKBAŞ

 

HEPİMİZ özellikle hafta sonları alışveriş yapmak, sinemaya gitmek veya gezmek için alışveriş merkezlerine (AVM) gideriz.

 

AVM’nin otoparkına aracımızı güven içerisinde bırakır ve ihtiyacımızı gidermek için AVM’nin gösterişli dünyasına atarız kendimizi. Peki, ya otoparkta bıraktığımız aracımız çalınırsa! Yahut aracımızın camları kırılıp içerisindeki bilgisayarımız, paramız, çantamız veya başkaca değerli bir eşyamız çalınırsa ne olacak?

Akla ilk geleni söyleyeyim: hemen polis çağırıp tutanak tutturursunuz değil mi? Ya sonra? Sonra, gider suç duyurusunda bulunursunuz. 

 

Uğradığınız zararlar ne olacak? 

 

Kısmet!

Hırsız bulunursa belki alırsınız, o da hırsız yakalandığında çalıntı mallar da ele geçirilebiliyorsa...

Ele geçirilmedi ise hırsızın şahsi malvarlığı olmayacağı için dilediğiniz kadar dava açabilirsiniz, ama açtığınız davaya yaptığınız masraflarla kalırsınız!

Peki, size AVM yönetiminin de aracınızda meydana gelen zararlardan sorumlu olduğunu söylesem, derin bir ‘oh’ çekerdiniz değil mi? O zaman içinizi rahatlatayım, evet AVM otoparkında aracınızın başına gelen her türlü zararlardan AVM yönetimi sorumludur. Zira AVM, yeterli güvenlik önlemlerini ve tedbirlerini almadığı için ayıplı bir hizmet sunmuş kabul edilecektir. O halde, hırsızın bulunmasını falan beklemeden, doğrudan AVM yönetimine karşı tazminat davanızı açabilirsiniz. Ancak, unutulmamalıdır ki, çalındığını iddia ettiğiniz eşyaların aracınızda bulunduğunu ispat etmek külfeti size ait. Yine aracın içerisinde çok değerli eşya bırakıyorsanız ve bu eşyaları bagaja değil de koltuğun üzerinde görünür bir yerde bırakıyorsanız, sizin de tedbirsizlikten ötürü kusurlu olduğunuz kabul edilerek, zararınızda indirime gidileceğini göz önünde tutmak gerekir! 

 

Yargıtay ne diyor?

 

Taraflar arasındaki tüketiciyi koruma kanunundan kaynaklanan davasının yapılan yargılaması sonunda ilamda yazılı nedenlerden dolayı davanın kısmen kabulüne kısmen reddine yönelik verilen hükmün süresi içinde taraflar avukatınca temyiz edilmesi üzerine dosya incelendi gereği konuşulup düşünüldü: Davacı, davalıya ait alışveriş merkezinin otoparkına aracını park ettiğini bagaj camı kırılarak araç içerisinde bulunan eşyaların çalındığını, davalının kusurlu olduğunu ileri sürerek zararı olan 15.378 TL maddi ve 7.500 TL manevi tazminatın faizi ile ödetilmesine karar verilmesini istemiştir. Davalı davanın reddini dilemiştir. Davalı aracında çalınan eşyaların bilgisayar, 2900 adet tanıtım ilanı, 800 adet el broşürü, 4000 adet katalog olduğunu belirtip fatura değerleri üzerinden talepte bulunmuştur. Talep edilen miktara kusur indirimi yapılarak hüküm kurulmuştur. Davalı davacının gerçek zararından sorumludur. Davacı aracından çalındığını iddia ettiği malzemelerinin miktarını ispat etmelidir. Mahkemece, olay tarihinde araçta bulunan eşyaların miktarı ve o tarihteki değeri belirlenerek sonuca uygun karar verilmesi gerekirken eksik inceleme sonucu yazılı şekilde hüküm kurulması usul ve yasaya aykırı olup bozmayı gerektirir.

 

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi 2013/11859 K. 2013/24225 T. 3/10/2013 (Özlem Tüzüner / Hakan Tokbaş; 6502 Sayılı Kanun Kapsamında OTOMOTİV HUKUKU, Ocak 2017, 2. Baskı, s.233)

Etiketler: