Ortadoğu Gazetesi

BIST
96,861
%-0,03
USD
5,8095
%0,20
EUR
6,5430
%0,33
Altın
238,3520
%0,18

Sigaraya ne kadar zam geldi? 6 Nisan sigara fiyatları

POPÜLER HABERLER / 2019-04-06

Sigaraya ne kadar zam geldi? 6 Nisan sigara fiyatları

 

Sigaraya ne kadar zam geldi? Güncel sigara fiyatları ve sigara zammı merak konusu. Peki 2019 güncel sigara fiyatları nedir? Ne kadar zam yapıldı? Detaylar haberimizde... Sigara bağımlılık yapıcı bir madde olması ve serbest satılabilmesi nedeniyle günümüzde insan sağlığını tehdit eden en önemli faktörlerden biridir. Yalnızca bir sağlık sorunu değil, aynı zamanda sosyal ve ekonomik bir sorun. Sigara zamları 6 Nisan 2019 (Marlboro, Lark, Parlement, LM, Muratti, Chesterfield sigara ne kadar?) 

 

Sigaraya ne kadar zam geldi? Sigaraya zam geldiği iddia edildi. Öne sürülen bilgilere göre, tüm Philip Morris ürünlerine 2 lira zam yapıldı. Yeni fiyat listesinin 6 Nisan 2019 tarihinden itibaren geçerli olduğu ifade edildi. Peki güncel sigara fiyatları ne oldu? İşte yeni sigara fiyatları ne kadar?... İddialara göre, yeni fiyatlar şu şekilde: 

 

Öne sürülen bilgilere göre, tüm Philip Morris ürünlerine 2 lira zam yapıldı. 

 
Yeni fiyat listesinin 6 Nisan 2019 tarihinden itibaren geçerli olduğu ifade edildi.
 
İddialara göre, yeni fiyatlar şu şekilde:
 
 
 
 

SİGARAYA NE KADAR ZAM GELDİ?

 
Parliament: 15.50 TL
 
Marlboro: 15.00 TL
 
Marlboro (Touch Blue/Gray/Aqua/One): 14.00 TL
 
Muratti: 13.00 TL
 
Muratti (Blu): 12.00 TL
 
Lark: 12.00 TL
 
Lark (Reserve): 11.50 TL
 
Chesterfield: 11.50 TL
 
Chesterfield (Mode Navy/Blue): 11.00 TL
 
L&M: 11.50 TL
 
L&M (Mode Red): 11.00 TL"
 
 
PASİF SİGARA DUMANININ 8 ZARARI
 
 
En önemli kanser nedeni
 
Sigara kullanımı özellikle akciğer kanserine yakalanma riskini %90 oranında artırmaktadır. Sigara dumanında 4000’den fazla kimyasal madde bulunduğu, bunlardan en az 250'sinin zararlı ve 70'den fazlasının da kansere neden olduğu bilinmektedir.Nargile, puro ve pipo gibi tütün ürünleri de sağlığı en az sigara kadar bozmakta ve akciğer kanseri başta olmak üzere birçok kanser türüne, kalp ve damar soruları ile farklı hastalıklara yol açmaktadır. Son zamanlarda sigarayı bırakma seçeneklerinden biri olarak öne çıkan elektronik sigaraların da kansere yol açabilecek pek çok kimyasal maddeyi içerdiği bilinmekte ve bu nedenle de kullanılmaması gerekmektedir.
 
 
 
Bıraktıktan sonraki 10 yıl içinde risk azalır
 
Sigaranın sağlığa zararı kullanıldığı anda başlamaktadır. Dumanı; ağız, dil, boğaz, yemek borusu, nefes borusu, akciğerler ve mideye doğrudan ulaşır. İçeriğindeki zararlı maddeler de saniyeler içinde kalp, beyin, kan damarları, böbrekler, mesane gibi pek çok organa ulaşır ve zarar verir. Bu nedenle kişi, sigarayı bırakmak için hiçbir zaman geç kalmış hissetmemeli ve vücudunun kendini yenileme fırsatını kaybetmemelidir. Sigarayı bırakanlarda özellikle kalp hastalığı ve kanser riski de yıllar geçtikçe giderek azalmaktadır. Sigara kullanımını bıraktıktan 10 yıl sonra kalp hastalığı ve kanser riski, sigara içmemiş bir kişi ile neredeyse eşit düzeye yaklaşmaktadır.
 
Çocuklar daha çok etkileniyor
 
Pasif içicilik, başkalarının kullandığı sigara, puro, pipo, nargile, elektronik sigara gibi tütün ürünlerinden kaynaklanan dumana maruz kalınmasıdır. Tütün dumanından etkilenme de başta kanser olmak üzere yaşamı tehdit eden pek çok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Çocuklar, yetişkinlere göre sigara dumanından daha çok etkilenmekte ve küçük yaşlardaki bu maruziyet, ileride önemli hastalıklara da zemin hazırlamaktadır. Çocukların tütün dumanının zararlı etkilerine karşı çok daha hassas olduğu bilinmeli ve bu nedenle dumansız hava sahaları oluşturmak, toplumdaki herkesin en önemli görevi olmalıdır.
 
 
 
Pasif içicilik yaşamı tehdit ediyor
 
-Hiç sigara içmemiş olan kişilerde akciğer kanserine neden olabilir.
-Kalp hastalıklarını ve kalp krizini tetikler.
-Öksürük, balgam, hırlama ve nefes darlığı gibi sorunlara neden olur.
-Hamileyken pasif içici olan annelerin bebeklerinin daha küçük doğma riski yüksektir.
-Doğumdan sonra pasif içiciliğe maruz kalan bebekler, diğer bebeklere göre daha fazla akciğer enfeksiyonu geçirir.
-Pasif içicilik, astımı olan çocuklarda daha sık ve daha ağır ataklara neden olur.
-Pasif içiciliğe maruz kalan çocuklarda bronşit, zatürre ve kulak enfeksiyonu olasılığı daha yüksektir.
-Pasif içiciliğe maruz kalan bazı bebeklerde ani bebek ölümü sendromu görülebilir.

Etiketler: sigaraya ne kadar zam geldi6 nisan sigara fiyatlarıgüncel sigara fiyatlarısigara