İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, sahte ilanlarla ve çağrı merkezleri aracılığıyla ürün satma vaadinde bulunan şebekeye yönelik çalışma başlattı. 

İstanbul'da polisle silahlı çatışmaya giren Erhan Koçak öldü. Bir kişi de yaralandı İstanbul'da polisle silahlı çatışmaya giren Erhan Koçak öldü. Bir kişi de yaralandı

Sahte ilanlarla ve çağrı merkezleri aracılığıyla ürün satma vaadinde bulunup, 'kargo bedeli', 'kapora' ya da 'sigorta bedeli' alarak dolandırıcılık yapan suç örgütüne yönelik çalışma başlattı. Takibe aldıkları şebekenin 3 farklı çağrı merkezi kurduğu belirlendi. Şüphelilerin depremzede ve engellilerin de aralarında olduğu 37 kişiyi mağdur ettiği anlaşıldı.

Mağdurlardan alınan paraların ise  kripto para platformları ile şebeke üyesi hesaplarına aktarılarak izinin kaybettirilmeye çalışıldığı, örgüt üyesi hesaplarından 52 milyon 675 bin 400 TL para giriş ve çıkışı olduğu tespit edildi.

Dün 11 ilde eş zamanlı operasyon gerçekleştirdi. Dolandırıcılık şebekesi lideri Serkan K.'nin de aralarında olduğu 52 şüpheli gözaltına alınırken şüphelilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda, çok sayıda dijital materyal ele geçirildi.

Şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürüyor.

Editör: Nehir Durdağı