Bu yıl sonunda uygulanacak olan enflasyon muhasebesinin sonuçları, 2024 ve sonraki yıllarda vergi matrahını etkileyecek.

Mali tablolarda yer alan parasal olmayan kıymetlerin Türk Lirası değerlerinin, tablonun ait olduğu tarihteki değerine yükseltilmesi anlamını taşıyan enflasyon düzeltmesi için, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yabancı yatırımcılarla yaptığı görüşmede çok kritik bir mesaj vermişti. Bu kapsamda Türkiye tarihinde ikinci kez enflasyon muhasebesi uygulamaya hazırlanıyor.

para-10

Türkiye'de son iki yılda yüzde 85'in üzerine kadar çıkan yüksek enflasyon sonrasında, yaklaşık 20 yıl aranın ardından enflasyon muhasebesi sene sonundan itibaren tekrar uygulanacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, bilançolarda bu yıl sonunda devreye girmesi planlanan enflasyon muhasebesi sonucu oluşan kâr ya da zararın 2024 ve sonrasında sonra vergi matrahını etkileyeceğini aktararak bu dönemde enflasyon düzeltmesinin sektörler ve şirketlerde vergi matrahını artırıcı veya azaltıcı etkisi olabileceğini belirtti.

para-9

Hazine açıklamasında, "Bilançoda yer alan stoklar ve ticari malların enflasyon düzeltmesine tabi tutulmasının, dönem kârını artırıcı etkisi olmakla birlikte, bunların enflasyon düzeltmesi sonucu oluşan maliyet değerleri ile satışa konu edilmesinin de dönem kârını azaltıcı etkisi olacaktır" ifadesinde bulundu.

Konuyla ilgili Reuters'ın sorularını yanıtlayan Bakanlık, "Orta vadeli programda öngörülen enflasyon tahminleri dikkate alındığında, enflasyon düzeltmesinin 2024 ila 2026 yıllarında yapılacağı sonucu ortaya çıkmaktadır. 2027 yılından itibaren ise gerekli şartların oluşmayacağı ve düzeltme yapılmayacağı tahmin edilmektedir" dedi.

enflasyon 2

Enflasyon muhasebesinin bilançolarda yıl sonunda devreye girmesinin planlandığı belirtildi.Uygulamanın 3 yıl boyunca yürürlükte kalacağı düşünülüyor. Ancak 2023 yılı vergi matrahını etkilemeyecek.Enflasyon düzeltmesi, şirketlerin mali tablolarında ortaya çıkan bozulmayı düzeltmeyi amaçlıyor.Yeni uygulama, şirketlerin vergi matrahını artırıcı ve azaltıcı etki yapabilecek.

enflassyon 23

Enflasyon Muhasebesi nedir?

Kredi borcunu ödemeyen 10 il belli oldu! En az ödemeyi o şehirler yapıyor Kredi borcunu ödemeyen 10 il belli oldu! En az ödemeyi o şehirler yapıyor

Enflasyon muhasebesi, belirli bir dönemdeki paranın satın alma gücünü, farklı bir dönemde geçerli olan paranın satın alma gücüyle ifade etme işlemine denir. Bu uygulama belirli bir zaman diliminde genel fiyat seviyesindeki artışı hesaplayan ve ekonomik bir gösterge olarak kullanılan bir yöntemdir.

Editör: Nehir Durdağı