23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 104. yılı kutlanıyor. Peki, 23 Nisan 1920'de ne oldu? 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedir? 23 Nisan'ın önemi nedir?

Türkiye'de bayraklar yarıya indirildi Türkiye'de bayraklar yarıya indirildi

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkiye'ye ve dünya çocuklarına armağan ettiği ve bir miras olarak her yıl 23 Nisan'da kutlanan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı neden bu kadar önemli? İşte bu özel günün tarihçesi, anlamı ve Türkiye'deki kutlamalarına dair tüm detaylar...

23 NİSAN 1920'DE NE OLDU?

23 Nisan 1920, Türkiye tarihinde dönüm noktası olarak kabul edilir. Bu tarih, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) ilk kez toplanmasıyla Türk milletinin kendi kaderini belirleme kararlılığının bir simgesidir. Bu tarihi gün, Atatürk önderliğindeki milletin egemenlik hakkını tüm dünyaya ilan ettiği ve ulusal bağımsızlık mücadelesinin sembolü haline geldiği andır.

23 NİSAN'IN ÖNEMİ NEDİR?

23 Nisan 1920'de, Türkiye'nin işgal altında olduğu dönemde, Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki milli mücadele hareketi kapsamında TBMM'nin açılmasıyla Türk milleti egemenliğini ilan etmiş ve bağımsızlık mücadelesini sürdürme kararlılığını ortaya koymuştur.

23 NİSAN NEDEN ÇOCUK BAYRAMI OLDU?

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanır. Bu bayram, Türkiye'de çocuklara ve onların haklarına verilen önemi vurgular. Her yıl çeşitli etkinlikler, gösteriler, konserler ve kutlamalar düzenlenir. Okullarda ve çeşitli kurum ve kuruluşlarda çocuklara özel etkinlikler düzenlenir. Ayrıca, çocukların geleceğin temsilcileri olduğu ve onların haklarının korunması gerektiği vurgulanır.

Editör: İrem Nur Kaya