41 ışık yılı uzaklıktaki bir Güneş sisteminde Dünya'nın iki katı büyüklüğünde bir gezegenin çevresinde kalın bir atmosfer tespit edildi. 55 Cancri e olarak bilinen süper Dünya, Güneş sistemimizin dışında önemli bir atmosfere sahip, karbondioksit ve karbon monoksitten oluşan bir örtüyle sarılmış birkaç kayalık gezegen arasında yer alıyor.

55 Cancri olarak bilinen süper Dünya, Güneş sistemimizin dışında bulunan birkaç kayalık gezegen arasında yer alıyor ve önemli bir atmosfere sahip. Atmosferi, karbondioksit ve karbon monoksitten oluşan bir örtüyle sarılmış durumda,  kesin miktarlar belirsizliğini koruyor. Dünya'nın atmosferi ise nitrojen, oksijen, argon ve diğer gazların bir karışımından oluşuyor.

Süper Dünya, bir gezegenin boyutunu ifade ediyor 55 Cancri e ise Dünya'dan daha büyük ancak Neptün'den daha küçük.Bu gezegendeki kaynama sıcaklıkları 2 bin 300 santigrat dereceye kadar çıkabiliyor, bu da gezegenin yaşama ev sahipliği yapma ihtimalinin düşük olduğu anlamına geliyor.

Yurt dışından getirilen cep telefonlarında yeni dönem! Yurt dışından getirilen cep telefonlarında yeni dönem!

41 ışık yılı uzaklıktaki  ötegezegen, Dünya'dan sekiz kat daha ağır ve yüzeyi magma okyanuslarıyla kaplı. Araştırma, Nature dergisinde yayımlandı.

Süper Dünya

Süper Dünya terimi, bir gezegenin boyutunu ifade ederken, 55 Cancri e ise Dünya'dan daha büyük ancak Neptün'den daha küçük bir gezegen olarak nitelendiriliyor.

Editör: Nehir Durdağı