KARAÇİ (AA) - Afganistan'da 7 Ekim'deki şiddetli depremlerin ardından Herat vilayeti 6,3 ve 5,4 büyüklüğündeki iki depremle yeniden sarsıldı.

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS), 6,3 büyüklüğündeki ilk depremin merkez üssünün Herat'ın kuzeybatısında olduğunu açıkladı.

Yetkililer, depremlerde bir kişinin öldüğü ve onlarca kişinin yaralandığı bilgisini paylaştı.

Deprem, yerin yaklaşık 6,3 kilometre derinliğinde meydana geldi.

USGS, ilk depremden yaklaşık 20 dakika sonra da Herat'ın 27 kilometre kuzeyinde 5,4 büyüklüğünde başka bir sarsıntı daha olduğunu duyurdu.

Deprem, yerin yaklaşık 10 kilometre derinliğinde oldu.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Herat'taki depremler nedeniyle 120'den fazla kişinin bölgedeki hastaneye götürüldüğünü açıkladı.

Taliban geçici hükümetinin Kültür ve Enformasyon Bakanlığı da depremin Herat ve komşu vilayetlerde hissedildiğini ve bölgenin çoğunda elektrik kesintisi yaşandığını duyurdu.

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezine (USGS) göre, 7 Ekim'de Afganistan'ın batısında, İran sınırında bulunan Herat vilayetinde yerel saatle 11.00'de art arda şiddetli depremler yaşanmıştı.

ABD'den flaş Türkiye açıklaması ABD'den flaş Türkiye açıklaması

İlki 6,3 büyüklüğünde olan depremleri kısa sürede 5,5, 6,3 ve 5,9 büyüklüğünde depremler takip etmişti.

Herat vilayetinde 11 Ekim'de de 6,3 ve 5 büyüklüklerinde depremler meydana gelmişti.

Taliban geçici hükümeti depremde şu ana kadar yaklaşık 2 bin 500 kişinin yaşamını yitirdiğini, binlercesinin yaralandığını açıklamıştı.

Bölgede artçı sarsıntılar devam ediyor.

Editör: Grlyrtts