Signa’nın kurucusu Rene Benko’nun liderliğindeki şirket, geçen kasımda 5 milyar eurodan fazla borçla iflas başvurusunda bulunmuştu. Bu durum, Avusturya ekonomisinin tarihindeki en büyük iflas olarak kaydedildi.

Avrupa genelinde emlak sektörü, uzun süre düşük faiz oranları ve güçlü talep sayesinde büyümüştü. Ancak son yıllarda enflasyon, faiz oranlarındaki artış, finansmanın azalması ve anlaşmaların durması gibi nedenlerle gayrimenkul geliştiricilerin iflas riskiyle karşı karşıya kalıyor.

Galeria, birkaç yıl önce Karstadt ve Kaufhof’un birleşmesiyle ortaya çıkmıştı. Nisan 2020’de Kovid-19 nedeniyle iflas başvurusu yaptıktan sonra 40 mağazasını kapatmış ve 4 bin kişiyi işten çıkarmıştı. Bu süreçte şirket, yaklaşık 700 milyon euro kamu yardımı almıştı.

Ekim 2022’de şirket, enerji fiyatlarındaki artış, yüksek enflasyon ve zayıf tüketici talebini gerekçe göstererek tekrar iflas başvurusunda bulundu.

Galeria, zorluklarının üstesinden gelmeye çalışırken, mağazaların devri konusunda potansiyel yatırımcılarla görüşmelerin sürdüğünü duyurdu.

Editör: İrem Nur Kaya