ABD'de 5 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimleri için yarışan Demokrat Partili Joe Biden ile Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump, ilk canlı yayın tartışmasında kozlarını paylaştı.ABD tarihinde, başkan tartışmaları arasında reklamla bölünen ilk tartışma olan yayın arasında Türkiye'nin turizm reklamı yapıldı.

Trump program boyunca rakibine karşı net bir üstünlük sağlayamasa da Biden ikinci kez adaylık için yaşı konusunda duyulan kaygıları giderecek bir performans sergileyemedi.

Ülkede başkanlık münazaraları, 1988'den bu yana Başkanlık Münazaraları Komisyonu (CPD) tarafından organize edilirken son tartışma ise ilk kez bir medya kuruluşu (CNN) tarafından gerçekleştirildi.

Önceleri, tartışma öncesinde ve sonrasında reklam yayınlanırken, CNN'de yayınlanan Biden-Trump tartışması, ABD tarihinde, başkanlık tartışmaları arasında reklamla bölünen ilk tartışma oldu. Dünyanın dikkatle izlediği yayında, iki reklam arası verildi.

Biden koronavirüse yakalandı: Çekilebilirim Biden koronavirüse yakalandı: Çekilebilirim

90 dakika süren tartışma sonrası, yayında verilen ilk arada Türkiye'nin turizm tanıtım reklamı yayınlandı. Türkiye'nin resmi seyahat sitesi GoTurkiye.com'un reklamı, ilk arada ekrana geldi. Sitenin "İstanbul is the new cool" notu, ABD başkanlarının tartışmasında milyonlarca izleyiciyle buluştu.
 

Editör: Nehir Durdağı